Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2021, 17:40

Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva

Vatikán nemožno žalovať pre pochybenia kňazov, akými sú sexuálne zneužívania

Vatikán nemožno žalovať pre pochybenia kňazov, akými sú sexuálne zneužívania

Pápež František. Foto AP

Súd v Štrasburgu zároveň zamietol žaloby obetí sexuálneho zneužitia katolíckymi kňazmi, keďže nemá právomoc nad Svätou stolicou.

Vatikán nie je možné žalovať za sexuálne zneužívanie spáchané katolíckymi kňazmi, takéto rozhodnutie v utorok vzniesol Európsky súd pre ľudské práva.

Informoval o tom portál americkej televízie CNN.

Súd zároveň zamietol žaloby obetí sexuálneho zneužitia katolíckymi kňazmi, keďže nemá nad Svätou stolicou právomoc. Podľa súdu išlo o prvý prípad, ktorý sa zaoberal imunitou Vatikánu.

Z rozhodnutia európskeho súdu tiež vyplýva, že pochybenia kňazov nemožno pripisovať ich nadriadeným, a zároveň ani všeobecne Svätej stolici, píše agentúra AP.

Prípad sa dostal na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) po tom, čo skupina 24 osôb, ktorá prežila sexuálne zneužívanie v Belgicku, Francúzsku a Holandsku sa pokúsila žalovať vedúcich predstaviteľov Svätej stolice a katolíckej cirkvi najskôr na miestnych súdoch. Tam súdy nerozhodli.

So žalobou sa tak skupina obrátila na ESĽP, pričom tvrdila, že im bolo odoprené právo podľa článku 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na spravodlivé súdne konanie. Obete však podľa súdu neboli zbavené práva obrátiť sa na súd.

Vatikán podľa žalujúcej strany tieto prípady skôr zakrýval, ako by ich nahlasoval. Svätá stolica sa k utorkovému rozhodnutiu ESĽP odmietla vyjadriť.

Obe strany majú tri mesiace, aby sa obrátili na Veľkú komoru ESĽP, ktorá prijme záverečné rozhodnutie. Veľká komora pozostáva zo 17 sudcov a jej rozhodnutie je konečné.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 9 hodinami

Vo vydavateľstve Tranoscius sa na jar objaví nová knižná publikácia ECAV-SK (1921 – 2021). Vyjde pri príležitosti 100. výročia synody v Trenčianskych Tepliciach, na ktorej sa začali písať moderné dejiny Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Na jej príprave sa spolupodieľali tri desiatky autorov pod vedením Martina Kováča, vedúceho Ústredného archívu ECAV. (epst)

15. január 2022, 18:28

Súd v indickom štáte Kerala zbavil obvinení katolíckeho biskupa. Obžalovali ho z opakovaného znásilnenia mníšky. Súd skonštatoval, že obvinenému obžaloba nedokázala všetky obvinenia. Právnici mníšky tvrdia, že sa odvolajú na najvyšší súd. (cna)

15. január 2022, 14:45

Vo veku 63 rokov zomrel v sobotu ráno dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity, cirkevný historik a jezuita Juraj Dolinský. Za kňaza Nitrianskej diecézy bol vysvätený v roku 1983 v Nitre. O tri roky neskôr tajne vstúpil do Spoločnosti Ježišovej.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva