Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2021, 17:40

Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva

Vatikán nemožno žalovať pre pochybenia kňazov, akými sú sexuálne zneužívania

Vatikán nemožno žalovať pre pochybenia kňazov, akými sú sexuálne zneužívania

Pápež František. Foto AP

Súd v Štrasburgu zároveň zamietol žaloby obetí sexuálneho zneužitia katolíckymi kňazmi, keďže nemá právomoc nad Svätou stolicou.

Vatikán nie je možné žalovať za sexuálne zneužívanie spáchané katolíckymi kňazmi, takéto rozhodnutie v utorok vzniesol Európsky súd pre ľudské práva.

Informoval o tom portál americkej televízie CNN.

Súd zároveň zamietol žaloby obetí sexuálneho zneužitia katolíckymi kňazmi, keďže nemá nad Svätou stolicou právomoc. Podľa súdu išlo o prvý prípad, ktorý sa zaoberal imunitou Vatikánu.

Z rozhodnutia európskeho súdu tiež vyplýva, že pochybenia kňazov nemožno pripisovať ich nadriadeným, a zároveň ani všeobecne Svätej stolici, píše agentúra AP.

Prípad sa dostal na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) po tom, čo skupina 24 osôb, ktorá prežila sexuálne zneužívanie v Belgicku, Francúzsku a Holandsku sa pokúsila žalovať vedúcich predstaviteľov Svätej stolice a katolíckej cirkvi najskôr na miestnych súdoch. Tam súdy nerozhodli.

So žalobou sa tak skupina obrátila na ESĽP, pričom tvrdila, že im bolo odoprené právo podľa článku 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na spravodlivé súdne konanie. Obete však podľa súdu neboli zbavené práva obrátiť sa na súd.

Vatikán podľa žalujúcej strany tieto prípady skôr zakrýval, ako by ich nahlasoval. Svätá stolica sa k utorkovému rozhodnutiu ESĽP odmietla vyjadriť.

Obe strany majú tri mesiace, aby sa obrátili na Veľkú komoru ESĽP, ktorá prijme záverečné rozhodnutie. Veľká komora pozostáva zo 17 sudcov a jej rozhodnutie je konečné.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Pred 80 rokmi zomrela v koncentračnom tábore Osvienčim svätá Terézia Benedikta od Kríža, známa ako Edita Steinová. Spolupatrónka Európy bola židovského pôvodu, neskôr konvertovala a vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Edita Steinová je prvá kanonizovaná svätá židovského pôvodu. Pápež Ján Pavol II., ktorý ju v roku 1998 svätorečil, ju vyhlásil za spolupatrónku Európy.

pred 19 hodinami

Telesné pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka vystavia pred pohrebom v Bratislave a v Košiciach. V Bratislave v Dóme sv. Martina budú jeho telesné pozostatky vystavené na vzdanie verejnej úcty v piatok a sobotu od deviatej rána do dvanástej na poludnie. V nedeľu (6.00 – 21.00 h) a v pondelok (9.00 – 12.00 h) sa verejnosť môže s kardinálom rozlúčiť v Košiciach v Dóme sv. Alžbety. Pohreb kardinála Tomka bude v utorok o jedenástej v košickom Dóme sv. Alžbety. (tkkbs)

pred 21 hodinami

Polícia v Nikaraguje umiestnila biskupa a kňazov do domáceho väzenia. Režim prezidenta Daniela Ortegu nariadil vyšetrovanie katolíckeho biskupa z Matagalpy za údajnú snahu organizovať násilnícke skupiny s cieľom destabilizovať vládu. Biskup Rolando José Álvarez otvorene kritizoval zneužívanie a porušovanie ľudských práv, ktorého sa režim v krajine dopúšťa. Álvarez spolu so šiestimi kňazmi a šiestimi laikmi boli od 3. augusta obkľúčení políciou v kancelárii. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.