Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2021, 21:32

Michael Nazir-Ali

Významný anglikánsky biskup vstúpil do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou

Významný anglikánsky biskup vstúpil do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou

foto: facebook Michael Nazir-Ali

Biskup bol považovaný za potenciálneho budúceho arcibiskupa z Canterbury, čo je duchovná hlava Anglikánskej cirkvi. Vstúpil do osobitného ordinariátu Panny Márie z Walsinghamu, ktorý vytvoril pápež Benedikt XVI. pre skupiny bývalých anglikánov, ktorí si chcú zachovať prvky svojho dedičstva.

Ako píše agentúra CNA, biskup by mal byť v primeranom čase vysvätený na katolíckeho kňaza pre spomínaný ordinariát, ktorý bol zriadený v roku 2011. „Verím, že dodržiavať apoštolské, patristické a koncilové učenie je teraz najlepšie v ordinariáte,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Nazir-Ali.

Už bývalý anglikánsky biskup sa podľa svojich slov teší na to, že bude prijímať bohatstvo iných časti cirkvi, pričom bude prispievať k zachovávaniu a zlepšovaniu anglikánskeho dedičstva v rámci širšieho spoločenstva.

Táto správa prišla iba mesiac potom, čo prijatie katolíckej viery oznámil iný biskup - Jonathan Goodall, bývalý anglikánsky biskup z Ebbsfleet.

Michael Nazir-Ali sa narodil v roku 1949 v pakistanskom meste Karáči, kde navštevoval katolícke školy a má kresťanské aj moslimské rodinné zázemie. Zároveň je držiteľom britského aj pakistanského občianstva.

Súčasný canterburský arcibiskup Justin Welby vzdal na Twitteri už bývalému biskupovi hold.

Inzercia

Ocenil jeho „odbornosť v oblasti evanjelizácie, medzináboženského dialógu, ekumenizmu a teologického vzdelávania“.

„Keď sa pripojí k ordinariátu, bude naďalej požehnaním pre globálnu cirkev," dodala súčasná duchovná hlava anglikánskej cirkvi, ktorá sa za Michael Nazir-Aliho a jeho manželku bude modliť, aby ich tento nový krok na ceste ešte viac priblížil k Bohu v Kristovi.

Kňaz katolíckeho ordinariátu pre bývalých anglikánov, ktorí sa stali katolíkmi, o. James Bradley, vymenoval anglikánskych biskupov, ktorí sa od roku 1992 začlenili do katolíckej cirkvi. Podľa tohto zoznamu ich tak, okrem Azir-Aliho, urobilo ďalších jedenásť.

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.