Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2021, 15:28

Vražda poslanca Davida Amessa

Biskup žiada, aby udelenie viatika bolo uznané za núdzovú službu

Biskup žiada, aby udelenie viatika bolo uznané za núdzovú službu

Foto - TASR/AP

Anglický biskup Mark Davies reaguje na zabitie britského zákonodarcu Davida Amessa, ku ktorému policajti nepustili kňaza.

Anglický katolícky biskup Mark Davies z diecézy Shrewsbur žiada, aby udelenie posledných sviatostí kňazom bolo uznané za núdzovú službu.

Ako píše agentúra Catholic News Agency, katolícky biskup tak reagoval na zabitie britského zákonodarcu sira Davida Amessa, ku ktorému policajti nepustili kňaza. Ten chcel zranenému politikovi udeliť sviatosti.

„Každý kresťan katolík dúfa, že v poslednej hodine života prijme sviatosti a bude sprevádzaný modlitbou cirkvi,“ uviedol biskup Davies.

„Každý veriaci katolík chce v posledných chvíľach počuť Kristove slová o milosti a prijať rozhrešenie, byť posilnený sviatosťou pomazania, byť sprevádzaný modlitbami cirkvi, a ak je to možné, prijať Eucharistiu,“ dodal biskup.

„V nemocniciach a opatrovateľských domoch je to dobre známe, ale udalosti po vražednom útoku na sira Davida Amessa naznačujú, že v núdzových situáciách to nie je vždy pochopené,“ dodal biskup.

Mark Davies verí, že aj na základe tejto tragédie bude možné lepšie porozumieť významu hodiny smrti pre kresťanov a službe cirkvi zomierajúcim ako núdzovej.

Kňaz Jeff Woolnough išiel 15. októbra do metodistického kostola hneď, ako sa dopočul, že poslanca Amessa bodli nožom počas stretnutia s voličmi.

Podľa správ polícia nevyhovela žiadosti kňaza, ktorý chcel katolíckemu poslancovi vyslúžiť sviatosti, a nepustili ho do budovy. Kňaz tak ostal stáť vonku a modlil sa ruženec.

Novinár Tim Stanley v periodiku Telegraph poznamenal, že neexistujú žiadne národné usmernenia týkajúce sa kňazov, ktorí chcú vyslúžiť zomierajúcim sviatosti.

Britský katolícky  poslanec Mike Kane v Dolnej snemovni parlamentu už navrhol, aby zákonodarcovia schválili „Amessov dodatok“, ktorý kňazom zaručí prístup k zomierajúcim vyžadujúcim viatikum.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 17 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 22 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.