Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2021, 22:01

Svätá stolica zriadila Cirkevnú provinciu Amazónia

Pokrývať bude územie viacerých štátov a cirkev má v nej viacero diecéz a iných cirkevnosprávnych subjektov.

Vznikla nová cirkevná provincia pre rozsiahly región Amazónie, ktorý pokrýva územie viacerých štátov a Cirkev v ňom má viacero diecéz a iných cirkevnosprávnych subjektov. O zriadení novej cirkevnej provincie informovala nótou Kongregácia pre biskupov.

ozname publikovanom vatikánskych Tlačovým strediskom v stredu 20. októbra sa uvádza:

„Záverečný dokument synody o Amazónii v č. 115 navrhol vytvorenie „stáleho a reprezentatívneho biskupského orgánu na podporu synodality v amazonskom regióne“. Počas zhromaždenia, ktoré sa konalo 26. - 29. júna 2020, sa príslušní predsedovia rozhodli požiadať Svätú stolicu o trvalé zriadenie Cirkevnej provincie Amazónie.

Pápež František, naklonený tejto iniciatíve, ktorá vzišla zo synodálneho zhromaždenia, poveril Kongregáciu pre biskupov, aby pozorne sledovala a sprevádzala tento proces a poskytla všetku pomoc na to, aby tento orgán získal primeranú podobu. 

Pri audiencii prefekta Kongregácie pre biskupov dňa 9. októbra Svätý Otec kánonicky ustanovil Cirkevnú provinciu Amazónia (Conferencia Eclesial de la Amazonía) za verejnú cirkevnú právnickú osobu, pričom jej dal za cieľ podporovať spoločnú pastoračnú činnosť cirkevnosprávnych oblastí Amazónie a podporovať väčšiu inkulturáciu viery na uvedenom území.

Štatút nového orgánu bude po jeho preskúmaní predložený Svätému Otcovi na potrebné schválenie.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

09. jún 2023, 07:22

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.