Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
26. október 2021

Reorganizácia v cirkvi

V americkej diecéze urobia z 200 farností 60. Do projektu sa môže zapojiť každý

Arcidiecéza Cincinnati spustila veľkú reorganizáciu farností pod heslom „Misia namiesto udržiavania chodu“.

V americkej diecéze urobia z 200 farností 60. Do projektu sa môže zapojiť každý

Old Saint Mary's Church v Cincinnati. Farnosť založili v roku 1840 nemeckí prisťahovalci. Foto: Flickr.com/elycefeliz

Arcidiecéza Cincinnati v americkom štáte Ohio sa nachádza na ôsmom mieste v počte farností v Spojených štátoch. So svojimi 211 farnosťami je na úrovni Newarku (212), Filadelfie (212) či Detroitu (218). 

Lenže kým v arcidiecéze Cincinnati žije 442-tisíc katolíkov, v Newarku, Filadelfii a Detroite je to po viac než milióne.

Vedenie arcidiecézy preto ešte vlani vymyslelo projekt s názvom Maják (Beacon of Light). Ide o viacročný proces reorganizácie – z 211 farností vznikne 50 až 60 nových celkov, ktoré nazvali „rodiny farností“.

„Ľudia zjednotení na ceste misionárskeho učeníctva. Plné kostoly. Radostné liturgie. Kňazi, ktorí majú čas byť prítomní a venovať sa potrebám svojich ľudí. Farnosti, ktoré sú živé vo viere, naplnené vitalitou, pripravené formovať ľudí, aby vyžarovali Krista,“ promuje diecézna internetová stránka iniciatívu Maják.

Pri jej názve ide o narážku na citát emeritného pápeža Benedikta XVI. z roku 2006. Ten nazval farnosť „majákom, ktorý vyžaruje okolo seba svetlo viery a tak odpovedá na najhlbšie túžby ľudského srdca“.

Arcibiskup Cincinnati Dennis M. Schnurr vyzýva v súvislosti s iniciatívou k ohlasovaniu Ježiša Krista. „Ak je každý z nás povolaný vyžarovať Krista, musíme byť zakorenení v silnej, živej farnosti, ktorá nás formuje byť učeníkmi Pána Ježiša Krista v každej etape života a viery,“ cituje biskupa dokument k projektu.

Sťahovanie aj úbytok kňazov

Webová stránka projektu uvádza niektoré východiská, pre ktoré sa arcidiecéza pustila do razantnej iniciatívy. Jednou z nich je skutočnosť, že na nedeľných bohoslužbách bývajú kostoly obsadené len na tretinu. Je za tým aj zmena demografie na stredozápade USA, kde sa rodí menej detí a ľudia sa sťahujú viac na juh.

Ďalším faktorom je počet kňazov schopných služby, ktorý podľa odhadov diecézy klesne do roku 2026 zhruba o 20 percent. Diecéza tiež priznáva pokles počtu registrovaných katolíckych domácností, čo má v amerických podmienkach zásadný vplyv na financovanie.

„Výsledkom je, že väčšina cirkevných budov je nedostatočne využívaná, naše zdroje sú distribuované neefektívne a mnohé naše farnosti nie sú živé komunity veriacich katolíkov, akými by mali byť,“ sype si diecéza popol na hlavu.

Arcidiecéza si od projektu reorganizácie sľubuje, že „rodiny farností“ budú silnejšie pastoračné jednotky a budú narábať so zdrojmi, ktoré budú nasmerované viac na misiu než na udržiavanie chodu.

Každá „rodina farností“ sa má riadiť šiestimi princípmi: sú nimi Eucharistia (omša má byť centrom života farnosti), cirkev (každý je povolaný k aktívnej participácii na živote farnosti), líderstvo (farári v spolupráci so svojimi vikármi, diakonmi a laikmi zdieľajú zodpovednosť), ďalej správcovstvo (využívanie talentov) a tiež evanjelizácia a služba.

Arcibiskup Schnurr sa veriacim prihovoril listom ešte v septembri, pričom vyzval každého farníka, aby vyjadril svoj názor a pripomienky k iniciatíve, a to do 20. októbra.

Harmonogram projektu Maják je nasledujúci: ešte na jeseň 2020 začali so zbieraním dát od farností a škôl. V lete 2021 modelovali „rodiny farností“ a chystali návrhy, ako by mali vyzerať.

Inzercia

V ďalšej fáze, teraz na jeseň, návrhy modelov publikovali na komentovanie a pripomienkovanie. Počas zimy sa majú „rodiny farností“ sfinalizovať a oznámiť. Na jar budúceho roka začnú duchovní a lídri farností s tzv. farskými plánmi. V lete sa má začať so samotnou implementáciou, pričom každá „rodina“ spustí svoj farský plán.

Hlavný organizačný tím iniciatívy tvorí päť ľudí, z toho štyria sú laici.

Dve cirkvi s rozličnými starosťami

Diecéza Cincinnati nie je jediná, ktorá čelí vyššie spomenutým javom. V prípade latinského obradu spravuje dnes Katolícka cirkev v USA o 1 437 farností menej než v roku 1971. Vyplýva to z analýzy CARA – výskumného centra, ktoré pôsobí pri Georgtownovej univerzite vo Washingtone.

V roku 2019 zverejnila CARA na svojom blogu výsledky štúdie o vývoji počtu farností v Spojených štátoch. Autori upozorňujú, že rušenie farností je záležitosť lokálneho či regionálneho charakteru. CARA používa v tejto súvislosti pojem „príbeh dvoch cirkví“, keďže farárov v rôznych častiach krajiny trápia opačné problémy – kým jedni len svietia a kúria, iní musia riešiť nové parkoviská.

Najväčší pokles farností od spomínaného roku 1971 zaznamenala Pensylvánia, kde zrušili 532 farností, a štát New York, kde zatvorili 500 farností. Naopak, v takom Texase za spomínané obdobie pribudlo 293 farností, na Floride 165, Arizone a Novom Mexiku pridali 121 farností.

Rozdelenie USA vyjadruje nasledujúca mapa: modré štáty zaznamenali pokles farností oproti roku 1971, zelené majú nárast.

Autori štúdie pripomínajú, že prvé vlny katolíckej imigrácie smerovali do mestských diecéz, kde vyrastali farské budovy často jedna vedľa druhej – aby bola zabezpečená rozmanitá pastoračná starostlivosť pre talianskych, poľských či írskych prisťahovalcov.

Po mnohých rokoch veľa z týchto budov nie je dostatočne využívaných, keďže katolíci sa presťahovali buď na predmestia, alebo do južných štátov. Typickým príkladom je New York, Pensylvánia a Massachusetts. „V ďalších oblastiach viedol nedostatok kňazov k reorganizáciám, ktoré zahŕňajú zatváranie farností a prideľovanie duchovných, ktorí musia spravovať viacero farností,“ uvádza CARA.

Dôležitý je aj finančný rozmer. Podľa analytikov od roku 2000 prispieva priemerná katolícka rodina svojej farnosti desať dolárov týždenne. „V niektorých prípadoch počet takýchto aktívnych rodín vo farských komunitách nie je dostatočný na to, aby boli farnosti dlhodobo životaschopné,“ uviedli.

Vývoj po mnohých stránkach nie je ideálny ani v európskych končinách. Prístup cirkvi v Spojených štátoch k novej realite sa preto oplatí sledovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.