Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2021, 22:00

Kostoly v tretej vlne

Farnosti musia veriacim kontrolovať covid pasy, inak im hrozí pokuta

Farnosti musia veriacim kontrolovať covid pasy, inak im hrozí pokuta

Neočkovaným sa bude chodiť na bohoslužby len ťažko. Ilustračné foto TASR

Prinášame prehľad vyhlášky hygienikov a pandemickej novely zákona. Čo budú musieť zabezpečiť kňazi a čo dodržať veriaci?

Nový covid automat, ktorý vo štvrtok schválila vláda a ktorý upravuje aj možnosti konania bohoslužieb, spresňuje zverejnená vyhláška úradu verejného zdravotníctva.

Dokument hlavného hygienika Jána Mikasa nadobúda platnosť 22. novembra. Režimy, podľa ktorých sa tak budú organizovať bohoslužby, budú musieť platiť od pondelka.

Povinný OTP režim na pracoviskách bude však platiť podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského až od pondelka 29. novembra. Týka sa aj kňazov, keďže je slávenie svätej omše ich „náplňou práce“.

Farnosti musia dezinfikovať

Vo vyhláške sa píše o niekoľkých opatreniach pri výkone bohoslužieb. Kňazi musia „dezinfikovať použité predmety slúžiace účelom obradu“ a zabezpečiť, aby v priestoroch, kde bude prebiehať omša, nebola žiadna nádoba s vodou.

V prípade, že duchovný príde do kontaktu s ústami veriaceho (pri prijímaní eucharistie), musí si „rozdávajúci zakaždým vydenzifikovať ruky“. Pri prijímaní „pod obojím“ musia kňazi použiť pri každom prijímajúcom vždy novú lyžičku. Zároveň sa zakazuje „používať obrady pitia z jednej nádoby viac ako jednou osobou“.

Vyhláška upravuje aj maximálnu obsadenosť chrámu počas bohoslužby. Kostoly môžu fungovať v dvoch režimoch. Farnosti si môžu vybrať režim OP alebo OTP. Režim základ sa ruší, pričom preň platí len individuálna pastoračná činnosť.

Režim OP predstavuje kompletne zaočkovaných veriacich alebo tých, ktorí covid prekonali. Do režimu OTP môžeme k spomenutým dvom skupinám priradiť ešte ľudí s negatívnym testom.

Nový covid automat upravujúci režim bohoslužieb od 22. novembra. Zdroj – ministerstvo zdravotníctva

V červenom okrese v režime OP bude môcť prísť na bohoslužbu maximálne 200 osôb. V bordovom okrese bude maximálna kapacita obmedzená na 100 ľudí. V čiernom okrese bude môcť byť len 50 osôb.

Pri režime OTP bude môcť byť v červenom, bordovom aj čiernom okrese na omši len šesť osôb. Nové rozdelenie okresov, ktoré bude platiť od pondelka, počíta s dvomi červenými okresmi, 19 bordovými okresmi a 54 ich bude v čiernej farbe.

Ak sa situácia zlepší, vláda po troch týždňoch opatrenia zmierni a možná pandemická kapacita kostolov by sa mohla zvýšiť. Pre veriacich, ktorí sa nebudú môcť dostať na omšu v nedeľu a v prikázaný sviatok, bude platiť dišpenz od účasti.

Inzercia

Kapacity účasti na bohoslužbách v jednotlivých farbách okresov. Grafika – Svet kresťanstva

Viesť sa má aj povinný zoznam ľudí, ktorí sa na omši zúčastnili. Úrad verejného zdravotníctva vo vysvetľujúcom dokumente spresňuje, že organizátor, v tomto prípade farnosť, je povinná uchovávať zoznam a kontakty na účastníkov 14 dní po skončení bohoslužby. Následne je ich povinná zničiť.

Kňazi sú tiež povinní vopred upozorniť veriacich, akým režimom sa bude omša riadiť, a zároveň musí farnosť zabezpečiť kontrolu ľudí pred bohoslužbou. Ak platný covid pas nebudú mať, môže im hroziť pokuta.

Kontrola covid pasov pred kostolom

Farnosti kontrolovať veriacich musia, keďže novela zákona súvisiaceho s treťou vlnou pandémie obsahuje povinnosť fyzickej osoby (niekto z farnosti) požadovať od osôb vstupujúcich na hromadné podujatie (veriacich na bohoslužbu) splnenie podmienok (doklad o očkovaní, prekonaní covidu alebo testovaní, v závislosti od režimu omše).

Osoba, ktorá dokumenty kontroluje, je zároveň „oprávnená vykázať“ veriaceho z priestorov kostola, ak porušuje nariadenia.

„Ak budú v kostole v režime OP osoby, ktoré režimu OP nezodpovedajú, môžu tieto osoby pri kontrole štátnymi úradmi dostať pokutu. A pokuta v takom prípade hrozí aj farnosti,“ píše Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Policajný zbor avizoval sprísnenie kontrol dodržiavania opatrení, do terénu nasadí mnoho policajtov. Kontrolovať môžu aj kostoly. Za porušenie protiepidemických opatrení môže polícia v blokovom konaní udeliť pokutu do 1 000 eur. V správnom konaní môže sankcia dosiahnuť až výšku 1 659 eur.

Pokuta hrozí aj ľuďom, ktorí sa pokúsia covid pas sfalšovať. Legislatívna úprava hovorí o sankcii za takéto konanie do výšky 1 000 eur. Počas núdzového stavu by to bolo do 1 500 eur.

Spovede budú dostupné aj pre nezaočkované osoby. Nemôžu však prísť do kostola a stáť v rade pred spovednicami. Neočkovaní si musia dohodnúť svätú spoveď s kňazom individuálne.

Nezaočkovaní kňazi sa budú testovať

V predchádzajúcich dňoch parlament aj prezidentka odobrili návrh, ktorým vláda zavádza poviný OTP režim v práci. V praxi to znamená, že aj nezaočkovaní kňazi budú musieť slúžiť sväté omše len s negatívnym testom. Alternatívou im, samozrejme, môže byť očkovanie alebo prekonanie covidu.

Režim pre zamestnancov s platným dokladom, čiže covid pasom, v práci, bude podľa Lengvarského platiť pravdepodobne až od 29. novembra. Platí to aj pre kňazov. Dovtedy môžu slúžiť nezaočkovaní duchovní aj bez testu.

Potom budú musieť mať negatívny antigénový test nie starší ako 48 hodín alebo negatívny PCR či LAMP test nie starší ako 72 hodín.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.