Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2021, 00:15

Kláštor minoritov v Levoči

Obnovený komplex otvorili verejnosti. Ponúka atmosféru stredovekej spirituality

Obnovený komplex otvorili verejnosti. Ponúka atmosféru stredovekej spirituality

Minoritský kláštor v Levoči. Foto TASR

Návštevníci môžu v kláštore vidieť jedinú na Slovensku zachovanú pôvodnú krížovú chodbu, unikátny rajský dvor, kapitulskú sieň či dormitórium.

Za účasti ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) v piatok popoludním slávnostne otvorili zrekonštruovaný komplex historického minoritského kláštora v Levoči.

„K pamiatkam sme sa niekoľko desiatok rokov správali macošsky. Preto som rada, že sa podarilo sprístupniť tieto zrekonštruované priestory aj pre verejnosť. Veľmi oceňujem spojenie svetských a cirkevných autorít, čoho výsledkom je, že historický priestor bude sprístupnený aj na kultúrne účely,“ zdôraznila ministerka.

Spišské biskupstvo rekonštruovalo v rokoch 2017 – 2020 stredovekú časť kláštora vďaka finančnej podpore ministerstva kultúry z programu Obnovme si svoj dom a vďaka finančnému príspevku z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja cez Výzvu pre región 2020. Náklady na túto rekonštrukciu spolu s finančným vkladom biskupstva dosiahli približne 1,3 milióna eur.

„Dlhoočakávaná možnosť nahliadnuť do pôvodných stredovekých priestorov bude doplnená aj o prehliadku kostola, známeho ako gymnaziálny alebo čierny kostol, s málo známym jezuitským barokovým interiérom z konca 17. storočia,“ upozornila riaditeľka Spišského múzea Mária Novotná.

Jediná na Slovensku zachovaná pôvodná krížová chodba a unikátny rajský dvor, kapitulská sieň či dormitórium prinášajú podľa nej výnimočnú atmosféru stredovekej spirituality.

Kláštorný komplex v južnej časti mesta v 14. storočí vybudovala rehoľa minoritov. Dlho bol využívaný na školské účely. Začali s tým už jezuiti na konci 17. storočia, ktorým kláštor po rokoch nepokojov odovzdali.

Školským účelom slúžili priestory podľa Novotnej do roku 2018 a vďaka spolupráci majiteľa objektu Rímskokatolíckej cirkvi Biskupstva Spišské Podhradie a SNM – Spišského múzea, predovšetkým vďaka prístupu diecézneho biskupa Štefana Sečku, zmenili ich využitie na múzejné účely.

Nový bod na kultúrnej a turistickej mape Slovenska múzeum plánuje využiť aj na svoju expozičnú a odbornú činnosť. Novotná verí, že komplex spolu s kostolom zaujme aj širokú verejnosť a k pamiatke si nájde cestu množstvo návštevníkov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.