Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2021, 19:20

Kostoly a lockdown

Ak ho vláda zvažuje, nech ho urobí čím skôr, nie cez Vianoce, tvrdí Ziolkovský

Ak ho vláda zvažuje, nech ho urobí čím skôr, nie cez Vianoce, tvrdí Ziolkovský

Ilustračné foto TASR

Podľa kňaza by išlo o prekročenie červenej čiary, ak by sa veriacim opäť znemožnilo pristupovať k sviatostiam.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v pondelok informoval, že v stredu na vláde by sa malo rokovať o prvom kole lockdownu, ktoré by na tri týždne doma uzavrelo očkovaných i neočkovaných.

„Ak sa zavedie čím skôr, Vianoce už môžeme stihnúť bez prísnych opatrení,“ uviedol minister. Podobne to vidí aj kňaz Anton Ziolkovský, ktorý hovorí, že ak „vláda zvažuje úplný lockdown, nech ho urobí čím skôr, nie cez Vianoce“.

„Aj keby nastal lockdown, kostoly nechajme otvorené,“ napísal na facebooku Anton Ziolkovský. Pripomína, že mnohé farnosti by už tri roky po sebe nemohli sláviť v kostoloch bohoslužby.

Ziolkovský tvrdí, že aj napriek tomu, že sa v kostoloch ľudia zhromažďujú, chrámy nie sú miestami šírenia nákazy ochorenia covid-19.

„Uplatňovanie náboženskej slobody zahŕňa aj účasť na bohoslužbách. Situácia, keď boli v lockdowne úplne zatvorené kostoly, sa nesmie zopakovať,“ pripomenul správca farnosti v Novej Lesnej.

Zavrieť kostoly je červená čiara

Apeluje na vládu, aby počas lockdownu umožnila individuálnu pastoráciu a verejné bohoslužby v obmedzenom režime. „Ak by nebola vôľa ponechať oddnes platný režim OP aj s počtom veriacich a bolo by potrebné to ešte sprísniť, tak ponechajme režim OP a stanovme plochu na jedného človeka,“ navrhuje bývalý výkonný sekretár KBS.

„Chápem, že sú okolnosti, keď je potrebné vykonať prísne opatrenia. Ale znemožniť veriacim pristupovať k sviatostiam a zavrieť pre nich kostoly je červená čiara.“

Podľa Ziolkovského sa cirkvi v pandémii doteraz správali zodpovedne. „Podporovali opatrenia a povzbudzovali k očkovaniu.“

Inzercia

„Mám nádej, že odborníci spolu s vládou porozumejú týmto argumentom a nebudú neprimerane obmedzovať náboženskú slobodu. Očakávam, že hoci s obmedzeniami, ale vianočné sväté omše za účasti veriacich sa budú sláviť v každom kostole na Slovensku,“ uzavrel s tým, aby sa ľudia správali zodpovedne a modlili sa za odvrátenie pandémie.

Hlas kresťanov akosi nepočuť

K prípadnému lockdownu a obmedzeniu slávenia bohoslužieb sa vyjadril aj niekdajší súdny vikár Spišskej diecézy kňaz Ján Duda. Vyzval všetkých kresťanov vo vláde a parlamente, aby nedopustili ďalšie zatvorenie kostolov.

„Apelujem na ich svedomie, aby toto nedopustili. Kresťanov v najvyššej politike máme azda viac ako kedykoľvek predtým, iba ich hlas akosi nepočuť a skutky viery nevidieť,“ napísal Duda.

Profesor kánonického práva zároveň vyzval slovenských biskupov a spolubratov kňazov, „aby sa vyjadrili, že zavretie kostolov nie“.

Tvrdí, že od Nového roku mali veriaci na Slovensku „tri mesiace bezprecedentne úplne zavreté kostoly“, pričom spomenul, že susedné krajiny chrámy nezatvorili. „Bola zakázaná aj individuálna pastorácia,“ pripomenul Duda.

„Vyjadrime svoj názor, že toto sa nesmie opakovať. Volám s básnikom Gorazdom Zvonickým, ktorý to povedal ešte pred rokom 1989: Nastal čas, keď mlčať nie je zlato!“ uzavrel.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Viaceré americké protestantské cirkvi sú z dôvodu pandémie na pokraji prežitia. Keďže fyzická účasť na bohoslužbách výrazne poklesla, cirkvi, ktoré fungujú prevažne zo zbierok, nemajú financie ani na prevádzku. Niektorí pastori sa zriekli svojho platu, iní sú zas nútení predať budovu kostola. (apnews)

pred 4 hodinami

Pápež František priznal zápal kolenného väzu, ktorý mu sťažuje chôdzu. V závere pravidelnej generálnej audiencie sa prítomným ospravedlnil, že nemôže ako zvyčajne prísť priamo medzi nich. Ako vysvetlil, príčinou je bolesť pravej nohy, ktorá je dôsledkom zápalu kolenného väzu. „Ide o prechodnú záležitosť. Hovoria, že sa to stáva starým ľudom, neviem teda, prečo sa to prihodilo mne,“ vtipkoval Svätý Otec. (vatican news)

pred 5 hodinami

Vatikán sa prvýkrát vyjadril k obvineniam, že Benedikt XVI. ako mníchovský arcibiskup nepodnikol nič proti štyrom kňazom podozrivým zo sexuálneho zneužívania. Správa advokátskej kancelárie „nie je výsledkom súdneho vyšetrovania ani definitívnym rozsudkom“, uviedol Andrea Tornielli z Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice. (vatican news)

pred 10 hodinami

Počet kresťanov v Afrike vzrástol počas uplynulého polstoročia zo 100 miliónov na 700 miliónov. S podielom takmer 60 % sú najväčšou denomináciou rímskokatolíci. Africké kresťanstvo začína mať aj celosvetový dosah, a to vďaka tomu, že rozvíja misijné aktivity v európskych krajinách, odkiaľ v minulosti prichádzali misionári na africký kontinent. (krestandnes)

pred 13 hodinami

Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať. Na realizáciu projektu v roku 2022 vláda vyčlení 330-tisíc eur, ktorými zaplatí prácu 23 pastoračných asistentov v lokalitách s rómskou komunitou, prevažne na východnom Slovensku. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva