Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2021, 19:20

Kostoly a lockdown

Ak ho vláda zvažuje, nech ho urobí čím skôr, nie cez Vianoce, tvrdí Ziolkovský

Ak ho vláda zvažuje, nech ho urobí čím skôr, nie cez Vianoce, tvrdí Ziolkovský

Ilustračné foto TASR

Podľa kňaza by išlo o prekročenie červenej čiary, ak by sa veriacim opäť znemožnilo pristupovať k sviatostiam.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v pondelok informoval, že v stredu na vláde by sa malo rokovať o prvom kole lockdownu, ktoré by na tri týždne doma uzavrelo očkovaných i neočkovaných.

„Ak sa zavedie čím skôr, Vianoce už môžeme stihnúť bez prísnych opatrení,“ uviedol minister. Podobne to vidí aj kňaz Anton Ziolkovský, ktorý hovorí, že ak „vláda zvažuje úplný lockdown, nech ho urobí čím skôr, nie cez Vianoce“.

„Aj keby nastal lockdown, kostoly nechajme otvorené,“ napísal na facebooku Anton Ziolkovský. Pripomína, že mnohé farnosti by už tri roky po sebe nemohli sláviť v kostoloch bohoslužby.

Ziolkovský tvrdí, že aj napriek tomu, že sa v kostoloch ľudia zhromažďujú, chrámy nie sú miestami šírenia nákazy ochorenia covid-19.

„Uplatňovanie náboženskej slobody zahŕňa aj účasť na bohoslužbách. Situácia, keď boli v lockdowne úplne zatvorené kostoly, sa nesmie zopakovať,“ pripomenul správca farnosti v Novej Lesnej.

Zavrieť kostoly je červená čiara

Apeluje na vládu, aby počas lockdownu umožnila individuálnu pastoráciu a verejné bohoslužby v obmedzenom režime. „Ak by nebola vôľa ponechať oddnes platný režim OP aj s počtom veriacich a bolo by potrebné to ešte sprísniť, tak ponechajme režim OP a stanovme plochu na jedného človeka,“ navrhuje bývalý výkonný sekretár KBS.

„Chápem, že sú okolnosti, keď je potrebné vykonať prísne opatrenia. Ale znemožniť veriacim pristupovať k sviatostiam a zavrieť pre nich kostoly je červená čiara.“

Podľa Ziolkovského sa cirkvi v pandémii doteraz správali zodpovedne. „Podporovali opatrenia a povzbudzovali k očkovaniu.“

Inzercia

„Mám nádej, že odborníci spolu s vládou porozumejú týmto argumentom a nebudú neprimerane obmedzovať náboženskú slobodu. Očakávam, že hoci s obmedzeniami, ale vianočné sväté omše za účasti veriacich sa budú sláviť v každom kostole na Slovensku,“ uzavrel s tým, aby sa ľudia správali zodpovedne a modlili sa za odvrátenie pandémie.

Hlas kresťanov akosi nepočuť

K prípadnému lockdownu a obmedzeniu slávenia bohoslužieb sa vyjadril aj niekdajší súdny vikár Spišskej diecézy kňaz Ján Duda. Vyzval všetkých kresťanov vo vláde a parlamente, aby nedopustili ďalšie zatvorenie kostolov.

„Apelujem na ich svedomie, aby toto nedopustili. Kresťanov v najvyššej politike máme azda viac ako kedykoľvek predtým, iba ich hlas akosi nepočuť a skutky viery nevidieť,“ napísal Duda.

Profesor kánonického práva zároveň vyzval slovenských biskupov a spolubratov kňazov, „aby sa vyjadrili, že zavretie kostolov nie“.

Tvrdí, že od Nového roku mali veriaci na Slovensku „tri mesiace bezprecedentne úplne zavreté kostoly“, pričom spomenul, že susedné krajiny chrámy nezatvorili. „Bola zakázaná aj individuálna pastorácia,“ pripomenul Duda.

„Vyjadrime svoj názor, že toto sa nesmie opakovať. Volám s básnikom Gorazdom Zvonickým, ktorý to povedal ešte pred rokom 1989: Nastal čas, keď mlčať nie je zlato!“ uzavrel.

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Moskovský pravoslávny patriarcha Kirill na stretnutí s novým veľvyslancom Ruska pri Svätej stolici zdôraznil dôležitosť dialógu s Vatikánom. Patriarcha povedal Ivanovi Soltanovskému, že komunikácia medzi oboma denomináciami bola v minulosti vzájomne výhodná. Hlava cirkvi dodala, „že je dôležité, aby sme v tejto historickej fáze vývoja správne nadviazali vzťahy s Vatikánom“. Súčasné výzvy nie sú vo vyhlásení Moskovského patriarchátu konkrétne menované.(kathpress)

pred 23 hodinami

Alojz Tkáč v čase, keď mu bol odobratý štátny súhlas, cestoval po Slovensku, mapoval cirkevnú situáciu a podrobnú kritickú analýzu v roku 1982 prepašoval do slovenského časopisu v Ríme. ŠtB na to prišla až po troch rokoch a musela byť veľmi zaskočená, navyše o takejto jeho činnosti napriek jeho sledovaniu nič nevedela. Čo ešte o jeho živote odkrýva 480-stranový zväzok komunistickej tajnej polície? Píšu František Neupauer a Lukáš Obšitník.

30. máj 2023, 13:40

Pražský arcibiskup Jan Graubner sa poznal s Alojzom Tkáčom z 90. rokov, sedávali spolu na zasadnutiach biskupských konferencií. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce, a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problém, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ spomínal Graubner na brífingu po pohrebných obradoch. Emerita Tkáč na pohrebe kardinála Jozefa Tomka vlani v auguste s úsmevom avizoval verejnosti, že ďalší pohreb bude ten jeho. „Aj keď sa niekedy tváril vážne, myslím, že v duši mal zmyslu pre humor dosť,“ reagoval dnes po rozlúčke s ním Graubner.

30. máj 2023, 11:51

Pápež František v sústrastnom telegrame ocenil zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča za jeho vernosť a apoštolskú horlivosť v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. V telegrame, ktorý v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, vyzdvihol zosnulého ako „pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu“.

30. máj 2023, 11:14

Až do obdobia pandémie išiel zosnulý arcibiskup Alojz Tkáč ako píla, povedal počas pohrebnej svätej omše arcibiskup Bernard Bober. „Bral si dokonca aj po dve birmovky v jeden deň. Museli sme ho doslova brzdiť a šetriť, lebo on sa nešetril,“ povedal arcibiskup Bober v homílii. „Bol síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach,“ dodal. Prečítajte si homíliu v plnom znení.

30. máj 2023, 08:47

Minister zahraničia Miroslav Wlachovský sa dnes stretne s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom. Diskutovať budú o vzájomných vzťahoch, humanitárnych aktivitách či vývoji situácie v súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou proti Ukrajine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.