Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Dnes treba vedieť
24. november 2021, 18:25

Kostoly a lockdown

Bohoslužby budú online, platiť bude individuálna pastoračná činnosť

Bohoslužby budú online, platiť bude individuálna pastoračná činnosť

Ilustračné foto TASR/AP

Premiér informoval, že situácia u nás nebude podobná ako v Rakúsku, kde omše prebiehajú aj počas lockdownu. Biskupi sú sklamaní.

Vláda dnes prijala opatrenia, ktoré zavádzajú na Slovensku lockdown. Situácia je kritická, preto vláda po odporúčaní konzília odborníkov obmedzí minimálne na dva týždne aj bohoslužby.

Premiér Eduard Heger na tlačovej konferencii povedal, že bohoslužby sa budú vysielať online. Kňazi budú môcť vysluhovať svätú spoveď a sväté prijímanie len v rámci individuálnej pastoračnej činnosti, to znamená, že po dohode veriaceho s kňazom.

Možnosť streamovania svätých omší vníma premiér ako dôležitú. „Na to potrebujete istý počet ľudí, aby ste to zabezpečili,“ ozrejmil premiér, pričom na bohoslužbe bude môcť byť maximálne šesť ľudí.

Píše o tom aj aktuálna vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, že „maximálna kapacita hromadného podujatia cirkevných a civilných verzií sobášneho obradu, či obradu krstu je 6 osôb“.

Veriaci môžu cestovať na krst, sobáš či pohreb len v čase od piatej do 20. hodiny. V rovnaký čas bude povolená aj cesta za účelom individuálnej návštevy kostola. Neskôr večer a v noci bude platiť zákaz vychádzania.

Epidemický stav vláda a konzílium prehodnotia o 10 dní. Potom rozhodnú, či dvojtýždňový lockdown predĺžia alebo časť opatrení uvoľnia. Reštrikcie zmiernia, „ak uvidíme stagnujúci alebo klesajúci trend“. Premiér však prizvukoval, že uvoľnovať sa bude len pre očkovaných. Neočkovaní budú v lockdowne aj naďalej.

Zatiaľ bez celonárodného dišpenzu

„Ďakujem otcovi arcibiskupovi a Konferencii biskupov Slovenska, ktorá dala dišpenz pre veriacich, že môžu absolvovať online svätú omšu,“ povedal Heger, pričom tvrdí, že je to pre veriacich veľká ujma. „To pochopí len veriaci,“ dodal.

Dišpenz platí však len v niektorých diecézach. Úrad vlády po tlačovke spresnil, že dišpenz ešte nie je prijatý celonárodne.

Zatiaľ ho vyhlásili v Bratislavskej a Košickej arcidiecéze, Banskobystrickej diecéze a Košickej eparchii.

Bohoslužby sa budú počas lockdownu streamovať online. Foto TASR/František Iván

„Je to veľká ujma, že veriaci nie je na bohoslužbe v kostole a že nejde na prijímanie. To nenahradíte cez internet,“ doplnil predseda vlády s tým, že „ľudia môžu ísť individuálne na spoveď alebo na sväté prijímanie“.

O stanovisko sme požiadali aj Konferenciu biskupov Slovenska. V stredu večer sa slovenskí biskupi stretli online a dohodli sa na spoločnej reakcii na plošný zákaz verejných bohoslužieb.

Slovenskí biskupi sú roztrpčení

KBS pokladá opätovný lockdown za veľké sklamanie. Biskupi prizvukujú, že od začiatku pandémie podporujú dodržiavanie opatrení, aj očkovanie pre všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje.

„Pretože nám záleží na každom ľudskom živote, na situácii nemocníc a pretože vidíme vyčerpanie zdravotníkov, prijali sme už mnoho obmedzení a trpezlivo všetkých motivujeme k zodpovednosti,“ reagovala KBS v stanovisku.

Biskupi mali prisľúbené, že verejné bohoslužby už zakázané nebudú. „Lockdownu aj plošnému zákazu verejných bohoslužieb bolo možné sa vyhnúť. Sme veľmi roztrpčení, že k nemu opätovne dochádza.“

Zároveň dodali, že „plošný zákaz verejných bohoslužieb nepovažujeme za primeraný v situácii, keď zostáva množstvo iných oblastí života otvorených - a žiadame jeho čo najskoršie odvolanie“.

Neočkovaní kňazi sa budú testovať

Vláda stanovila aj povinný OTP režim v práci. V praxi znamená, že aj nezaočkovaní kňazi budú môcť slúžiť sväté omše len s negatívnym testom, a to nie starším ako sedem dní. Alternatívou im, samozrejme, môže byť očkovanie alebo prekonanie covidu.

Režim pre zamestnancov v práci bude povinný od pondelka 29. novembra. Platí to aj pre kňazov. Dovtedy môžu slúžiť nezaočkovaní duchovní aj bez testu.

Lavice budú v slovenských chrámoch prázdne minimálne 14 dní. Foto TASR/Lukáš Grinaj

Nad tým, že omše môžu kňazi vysielať iba prostredníctvom sociálnych sietí, vyjadruje veľké rozhorčenie kňaz Ján Duda. Na facebooku napísal, že je to „už po tretí raz, čo sú sv. omše takto zakázané“.

„Neviem, či existuje krajina, v ktorej by sa toto mohlo stať. Výnimky platia pre krst a pohreby, nie pre sv. omše. Nijaká virtuálna sv. omša katolíkom nenahrádza osobnú účasť. Virtuálna sv. omša môže byť duchovným povzbudením, ale nemôže nahradiť osobnú účasť,“ zareagoval Duda.

Niekdajší súdny vikár Spišskej diecézy vyzval premiéra, aby prehodnotili rozhodnutie a zaradili „katolíkom výnimku pre realizáciu sv. omše v obmedzenom režime, napr. ako to bolo do dnešného dňa,“ napísal Duda.

Kňaz Anton Ziolkovský pre Svet kresťanstva napísal, že je sklamaný a nahnevaný. „Všetci vieme, že je potrebné obmedziť sociálne kontakty a prijali by sme dočasne aj tvrdšie opatrenia ako režim OP, nie však úplné obmedzenie verejných bohoslužieb,“ povedal Ziolkovský.

Inzercia

Podľa kňaza je za bezprecedentné a opakované obmedzovanie náboženskej slobody zodpovedný Eduard Heger s jeho predchodcom Igorom Matovičom. „Je to smutné konštatovanie, ale duchovné veci akoby nemali pre spoločnosť nijakú hodnotu,“ dodal Ziolkovský.

So zákazom účasti veriacich na bohoslužbách zásadne nesúhlasia ani poslanci Kresťanskej únie. Anna Záborská reagovala, že reštrikcie na zastavenie tretej vlny pandémie musia byť zásadné a nevyhnutné. „Opatrenia však musia byť rozumné a primerané. Faktické zatvorenie chrámov takým rozhodnutím nie je,“ povedala.

„Štúdie potvrdzujú, že chrámy nie sú miestom prenosu nákazy, a preto súčasné rozhodnutie vlády nemôžeme podporiť,“ dodala Záborská.

„Rozumieme vážnosti situácie, ale toto rozhodnutie vlády je jedno z najreštriktívnejších v Európe,“ uviedol poslanec Richard Vašečka. Ako príklad uviedol Rakúsko.

V kostole počas omše bude môcť byť maximálne šesť ľudí. Foto TASR/Martin Palkovič

Podľa hnutia KDH dostali veriaci mylný sľub, že kostoly nebudú zatvorené, pričom tento sa ruší ako súčasť balíka, kde vláda povolila pohyb a zhromažďovanie v iných oblastiach. „Prirodzene cítia krivdu. Cirkvi principiálne deklarovali jasný postoj k očkovaniu, dlhodobo vyzývajú k dodržiavaniu pravidiel a fungujú v obmedzenom režime. Teraz im je zobratý aj ten," hovorí predseda kresťanských demokratov Milan Majerský.

„Ako sa však ukazuje, pri dôslednom dodržiavaní opatrení bohoslužby nie sú prekážkou, ale vzhľadom na potrebu duševného zdravia naopak vážnym predpokladom k úspešnému zvládnutiu covidu."

Regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa KDH dokážu operatívne reagovať tak v iných oblastiach, ako aj pri otázke podujatí v kostoloch, čo umožňuje ponechať verejné bohoslužby podľa prijatého covid-automatu. „Vláda by prijaté pravidlá mala ešte raz zhodnotiť tak, aby pamätali na všetkých,“ doplnil. 

Slovenskí biskupi tiež nabádajú na pohľad do susedných krajín. Tie podľa nich „dôsledne rešpektujú náboženskú slobodu“.

V Rakúsku omše aj počas lockdownu

„Nepristúpili sme ku kroku ako v Rakúsku, že bohoslužby sú dovolené,“ povedal na tlačovke premiér Eduard Heger. U našich západných susedov dostali omše zelenú aj počas lockdownu.

Rakúski biskupi uviedli, že z omší nikoho nevylúčia, no zároveň sa budú riadiť vládnymi obmedzeniami, informuje agentúra Catholic News Agency.

Opatrenia v rakúskych kostoloch hovoria o povinnosti nosiť respirátor a kňazi musia pri slúžení bohoslužieb fungovať v režime OTP. Zákázané sú aj spevácke zbory, okrem štyroch kantorov.

Omša za účasti veriacich vo viedenskom Dóme svätého Štefana. Foto AP/Vadim Ghirda

Rakúska biskupská konferencia zároveň povzbudila ľudí ku osobnej zodpovednosti a ohľaduplnosti pri svätých omšiach.

Rakúski biskupi veriacich vyzvali, aby počas lockdownu odložili krsty, prvé sväté prijímania, birmovky či uzatvárania manželstiev. „Tieto slávnosti treba teraz odložiť,“ poznamenal rakúsky biskup Anton Leichtfried.

Rakúsko má však o 23 percent viac ľudí plne zaočkovaných ako Slovensko. Kým na Slovensku podstúpilo vakcináciu proti covidu 43 percent ľudí, v Rakúsku je plne zaočkovaných 66 percent obyvateľov.

Na Slovensku sa zároveň vírus šíri rýchlejšie ako v Rakúsku, aj keď obe krajiny sú na tom najhoršie na celom svete. Krajinám patria prvé dve priečky v počte nakazených za 7 dní v prepočte na milión obyvateľov.

Slovensko vedie celosvetový rebríček s priemerným prírastkom 1 869 pozitívnych, pričom v druhom Rakúsku pribudne denne 1 549 infikovaných. V treťom Slovinsku denne v priemere zachytia 1 494 pozitívnych.

„Aktuálne v Rakúsku, v druhej vlne v Nemecku či vo Francúzsku zostali kostoly otvorené. Sloboda a solidarita vo vzťahu ku školám použila veto a školy budú fungovať ďalej. Asi by sme mali pokrstiť Richarda Sulíka. Na čo sú nám takíto katolíci v politike?“ odkázal bývalý výkonný sekretár KBS Ziolkovský.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský uistil o modlitbe po nedeľnej tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave. „Bolesť z nečakaného úmrtia blízkej osoby je iste nevysloviteľná a tieto chvíle sú mimoriadne náročné. V týchto chvíľach si vzájomne pomáhame ľudskou blízkosťou, ale predovšetkým posilňovaním sa v nádeji na večný život v Božom domove,“ uviedol s tým, že za zomrelých a zranených a ich rodiny obetuje dnes omšu. (tkkbs)

pred 17 hodinami
pred 19 hodinami

Rímskokatolícki biskupi Ukrajiny pozývajú v októbri na zintenzívnenia modlitieb za mier. Na tento úmysel pozývajú ku každodennej modlitbe ruženca a do piatkového pôstu o chlebe a vode. Podľa nich sa modlitba a pôst môžu stať skutočnými prostriedkami na zastavenie vojny. (ekai)

02. október 2022, 11:40

Maďarskí biskupi aktívne vyzývajú katolíkov v krajine, aby zodpovedali otázku o svojom náboženskom vyznaní pri sčítaní ľudu, ktoré prebieha od októbra. Cirkev bude aj prostredníctvom plagátov a videoposolstiev na celoštátnej úrovni povzbudzovať katolíkov, aby uviedli svoju náboženskú príslušnosť v sčítaní ľudu. U našich južných susedov pokračuje rast katolíckeho školského a vzdelávacieho systému. Viac v texte Jána Krupu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.