Preklady Biblie
Písmo je kompletne preložené do 719 jazykov, pribudlo v astúrčine či santálčine

Foto – Postoj
Podľa Spojených biblických spoločností má približne 6,2 miliardy ľudí prístup k Starému a Novému zákonu vo svojom materinskom jazyku.
Kompletná Biblia bola v roku 2021 dostupná v 719 jazykoch. Je to o 15 jazykov viac ako v roku 2020. Vyplýva to z správy Spojených biblických spoločností za rok 2021, ktorú zverejnila Nemecká biblická spoločnosť.
Aspoň niektorú časť Svätého písma už môžu čítať celkovo v 3 524 jazykoch. Biblické spoločnosti pracujú na záväzku preložiť aspoň niektoré časti Biblie do ďalších 1 200 jazykov. Chcú to stihnúť do roku 2038.
Nové preklady môžu osloviť ďalších desať percent svetovej populácie
Nový kompletný preklad má napríklad astúrsky jazyk, ktorým hovorí asi 100-tisíc ľudí v severnom Španielsku, alebo austroázijský jazyk santálčina, ktorým hovoria predovšetkým vo východnej Indii, Bangladéši či Nepále. Tento preklad pomôže ďalším 225-tisíc ľudom.
Spolu boli v roku 2021 dokončené prekladateľské projekty v 90 jazykoch vrátane 48 jazykov s prvým prekladom.
Do projektov boli zahrnuté jednotlivé biblické knihy, vydania Nového zákona, ale aj kompletne preložené všetky časti Biblie. Dokončené projekty oslovia ďalších 794 miliónov ľudí na celom svete, čo je približne 10 percent svetovej populácie.
„Každý z týchto prekladov sa dotkne a zmení životy ľudí, rodín a komunít,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Spojených biblických spoločností Michael Perreau.
„Sme obzvlášť vďační prekladateľom, ktorí zasvätili roky svojho života sprístupneniu Svätého písma svojej komunite. Často vo veľmi ťažkých pracovných podmienkach,“ dodal.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet dokončených prekladateľských projektov zvýšil o viac ako 30 percent.
Nový zákon v 1 593 jazykov
Podľa Spojených biblických spoločností má približne 6,2 miliardy ľudí prístup k Starému a Novému zákonu vo svojom materinskom jazyku. Nový zákon je teraz preložený do ďalších 1 593 jazykov, aspoň niektorá časť Svätého písma do 1 212 jazykov.
Biblické spoločnosti predpokladajú, že na celom svete existuje takmer 7 376 jazykov, z toho asi 245 posunkových jazykov pre nepočujúcich. Organizácia zároveň uviedla, že existuje ešte asi 3 900 jazykov, do ktorých nebola preložená žiadna kniha Biblie.
Na svete v súčasnosti žije asi 7,9 miliardy ľudí. Odhaduje sa, že 21 percent ľudí na svete ešte nemá Bibliu kompletne preloženú vo svojom rodnom jazyku (asi 1,7 miliardy ľudí).
Biblické knihy boli preložené aj do 10 posunkových jazykov. Používa ich viac ako pol milióna nepočujúcich.
Dnes treba vedieť
Výbor pre náuku katolíckych biskupov v USA vydal dokument, v ktorom katolíckym nemocniciam radí, ako sa postaviť k problematike zákrokov na zmenu pohlavia. „Nevyhnutným kritériom pri takýchto rozhodnutiach je základný poriadok stvoreného sveta. Naše používanie technológií musí rešpektovať tento poriadok,“ uvádzajú americkí biskupi. Viac si prečítajte v našom texte.
Pápež František vyzýva, aby v spovedniciach nechýbali kňazi ochotní vysluhovať sviatosť zmierenia. Povedal to pri stretnutí s účastníkmi kurzu Apoštolskej penitenciárie o vnútornom fóre. Kňazom prízvukoval: Vo svete nechýbajú ohniská nenávisti a pomsty, vy rozmnožujte „ohniská milosrdenstva“. (vatican news)
Modlitbové stretnutie pred ministerstvom školstva
Ruženec s Kuffom ako protest proti novým učebniciam sexuálnej výchovy
Na kontroverzný materiál pred časom upozornil denník Postoj.
Politici, biskupi, kňazi a ďalší zástupcovia cirkví sa v hoteli Bôrik stretli na modlitbových raňajkách. Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie ich pripravil Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia pod vedením Anny Záborskej. (tkkbs)
Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu žiadať o kompenzácie cien energií
Žiadateľom, ktorí splnia podmienky, bude poskytnutá dotácia vo výške 80 percent oprávnených nákladov.
Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata
Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.
Prokuratúra v Mníchove zastavila vyšetrovanie bývalých mníchovských arcibiskupov Josepha Ratzingera a Friedricha Wettera vo veci možných pochybení pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania. „Vyšetrovanie neodhalilo dostatočné podozrenie z trestnej činnosti osôb zodpovedných za personál, preto bolo predbežné konanie zastavené,“ informovala prokuratúra. (cna)
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne bol nominovaný na cenu Kultúrna pamiatka roka v rámci 16. ročníka súťaže Fénix. Vyhlasovateľom je ministerstvo kultúry spolu s Nadáciou SPP.
Greta Thunbergová dostane čestný doktorát z teológie
Činnosť aktivistky súvisí s predmetom výskumu teológie, hovorí o rozhodnutí Helsinskej univerzity jeden z profesorov.
Jeden z najstarších biblických rukopisov, 1100 rokov stará Hebrejská Biblia, ide do aukcie. Vyvolávacia cena je 30 miliónov dolárov. Podľa aukčného domu sa tak Biblia môže stať najcennejším historickým dokumentom, ktorý bol doteraz predaný v aukcii. (ekai)