Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
11. apríl 2022

Súd s kardinálom a spol.

Pápež schválil spornú transakciu, tvrdí vo výpovedi vatikánsky úradník

V máji vypočujú kardinála Becciua, ktorý okrem kauzy luxusnej nehnuteľnosti čelí aj ďalším obvineniam.

Pápež schválil spornú transakciu, tvrdí vo výpovedi vatikánsky úradník

Ilustračné foto: TASR – AP Photo/Gregorio Borgia

Ďalšie svedectvo vo vatikánskom súdnom procese v prípade luxusných majetkov stavia do centra pozornosti postavu pápeža Františka.

Pontifex údajne schválil vyjednávanie o kúpe podielu talianskeho makléra, kľúčového podozrivého v historickom súdnom procese o sprenevere, a bol taký spokojný s výsledkom, že zaplatil slávnostnú večeru v luxusnej rybárskej reštaurácii v ten večer, keď sa uzavrelo vyplatenie 15 miliónov eur za maklérov podiel v londýnskej nehnuteľnosti.

Tvrdí to jeden z obžalovaných v procese, monsignor Mauro Carlino, niekdajší úradník podriadený substitútovi Štátneho sekretariátu arcibiskupovi Edgarovi Peñovi Parrovi.

Carlinovo svedectvo, ktoré zaznelo na pojednávaní 30. marca, vyvolalo otázky, prečo boli obvinení nízkopostavení vatikánski úradníci a ich nadriadení nie, píše National Catholic Reporter.

Otázniky nad prevzatím budovy

Pripomeňme, že súdny proces sa týka investície Vatikánu do londýnskej nehnuteľnosti vo štvrti Chelsea za 350 miliónov eur, v dôsledku ktorej Svätá stolica prišla o približne 217 miliónov eur, z ktorých veľkú časť tvorili dary od veriacich.

V kauze je obžalovaných desať osôb, vrátane bývalého prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Becciua, zo sprenevery, zneužívania úradu, vydierania a podvodov.

Po tom, čo Vatikán zistil, že londýnsky biznis nie je pre neho výhodný, snažil sa z neho vycúvať. Podľa prokuratúry sa pritom obžalovaní obohatili na úkor Svätej stolice. Vatikánski prokurátori obvinili talianskych maklérov a vatikánskych úradníkov, že Svätú stolicu obrali o milióny na poplatkoch a plus že od nej vydierali 15 miliónov eur, aby mohol Vatikán získať plné vlastníctvo budovy.

Kľúčovú postavu tu hrá taliansky maklér Gianluigi Torzi, s ktorým podpísali na konci roku 2018 sporné zmluvy o tom, že Vatikán bude vlastniť 30-tisíc akcií v holdingovej spoločnosti budovy a Torzimu bude patriť tisíc akcií. Lenže Torziho akcie boli jediné s hlasovacím právom, takže budovu kontroloval.

Keď si Vatikán uvedomil situáciu, ako vypovedal Carlino, snažil sa vymyslieť spôsob, ako získať od Torziho úplnú kontrolu nad budovou: buď odkúpením jeho akcií, alebo žalobou, keďže Vatikán považoval dohodu za podvodnú.

Pápežskí právnici však varovali, že vzhľadom na podpísané zmluvy môže prípadný súdny spor Vatikán prehrať. Navyše sa obávali, že Torzi by medzitým mohol budovu predať a nechať tak Vatikán s prázdnymi rukami.

Počas 4,5-hodinovej výpovede monsignor Carlino povedal, že jeho vtedajší šéf, arcibiskup Edgar Peña Parra, ho požiadal, aby sa stal prostredníkom pri rokovaniach s Torzim.

Carlino však zdôraznil, že nemal žiadnu právomoc rozhodovať, nemal žiadne odborné znalosti a že každé rozhodnutie prijímal a schvaľoval Peña Parra, ktorý vraj zasa každý týždeň podával správy pápežovi. František, informovaný o situácii a po stretnutí s Torzim, dal podľa svedectva Carlina povolenie „zaplatiť čo najmenej, aby sa vec uzavrela a obrátil list“.

Rokovania s Torzim trvali päť mesiacov, pôvodne si pýtal za svoje akcie 20 miliónov eur, píše ACI stampa. Nakoniec súhlasil s dohodu o vyplatení 15 miliónov, ktorú uzavreli 2. mája 2019. Desať miliónov eur malo predstavovať pre makléra zisk.

Následne arcibiskup Peña Parra, tajomník Carlino a ďalší člen vatikánskeho vyjednávacieho tímu, spoluobžalovaný Fabrizio Tirabassi, zašli na večeru do luxusnej reštaurácie s morskými špecialitami Le Vele pri Vatikáne.

Inzercia

„Keď Tirabassi išiel zaplatiť účet, povedal (Peña Parra): ‚Tentoraz platím ja, pretože to ponúkol Svätý Otec,‘“ vypovedal Carlino.

Na otázku Torziho právnika, či bol pápež spokojný s výsledkom rokovaní s Torzim, Carlino odpovedal: „Verím, že áno. Substitút (Peña Parra) povedal, že Svätý Otec bol šťastný, že sme to konečne mohli uzavrieť.“

Čo vedel pápež?

Monsignor Carlino je obžalovaný z vydierania a zneužitia úradu za svoju rolu vo vyjednávaniach o platbe pre Torziho.

Nejde však o prvé svedectvo, ktoré do prípadu vťahuje pápeža Františka.

Ešte vlani na jeseň sa riešili videozáznamy z výpovede monsignora Alberta Perlascu, ktorý bol 12 rokov riaditeľom administratívnej kancelárie Svätej stolice. Jeho svedectvo sa považuje pre obžalobu za kľúčové. Aj Perlasca na záznamoch tvrdí, že pokyny k dohode o prevzatí podielu v londýnskej nehnuteľnosti prišli „zvrchu“. Na otázku, či myslí príkaz od pápeža Františka, Perlasca odvetil: „Istotne.“

Čítajte tiež

To, že pápež František prinajmenšom vedel o rokovaniach o prevzatí vlastníctva nehnuteľnosti, potvrdila aj fotografia, na ktorej je s maklérom Torzim. Snímka je z Domu svätej Marty počas vyjednávania Torziho odchodu z biznisu na Vianoce 2018.

Vatikánsky tribunál neskôr pre agentúru Associated Press potvrdil, že pápež vošiel do miestnosti, kde boli vyjednávači vo veci Torziho podielu, a všetkých vyzval, aby našli riešenie. Jeden z prítomných, pápežov priateľ Giuseppe Milanese, sa vyjadril, že pápež žiadal, aby sa vec uzavrela „správnou sumou“.

Pápežovu intervenciu podľa vatikanistu Sandra Magistera potvrdil aj Edgar Peña Parra, ktorý bol v danom období substitút štátneho sekretára.

Pred ním túto funkciu zastával kardinál Angelo Becciu. Toho by mali vypočuť na pojednávaní, ktoré je naplánované na začiatok mája.

Bývalý prefekt Kongregácie pre kauzy svätých je však obvinený aj z ďalších skutkov, okrem londýnskej kauzy mu v procese kladú za vinu aj to, že vatikánske peniaze posielal charite, ktorú prevádzkuje jeho brat. Ďalej ho vinia aj z toho, že zaplatil ďalšej obžalovanej Cecilii Marogna za vytvorenie dokumentácie, ktorá má usvedčovať zamestnancov Vatikánu.

Komplikovaný súdny spor bude podľa pozorovateľov trvať dlho. Zatiaľ to vyzerá tak, že nižšie postavení úradníci sa vyhovárajú na vyšších a všetci na toho najvyššieho. František pritom dal vatikánskym prokurátorom zelenú, aby celú kauzu preverili.

Pápeža však pre jeho postavenie ako svedka predvolať nemôžu, bude preto zaujímavé sledovať, ako sa vatikánsky súd vyrovná s ďalšími svedectvami a dôkazmi.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.