Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. máj 2022

Fotoreportáž

Bez Ježiša by tu bola nuda, kázal vladyka Rusnák v rímskej bazilike sv. Pavla

Ďakovná púť Slovákov v Ríme pokračovala druhým a záverečným dňom spoločného programu v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Bez Ježiša by tu bola nuda, kázal vladyka Rusnák v rímskej bazilike sv. Pavla
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Ďakovná púť Slovákov v Ríme pokračovala druhým a záverečným dňom spoločného programu v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Nedeľnú svätú omšu slávili slovenskí pútnici, ktorí sa prišli poďakovať pápežovi Františkovi za minuloročnú návštevu našej krajiny, v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

V liturgickej atmosfére veľkonočného obdobia sa im prihovoril ako slávnostný kazateľ vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a v súčasnosti aj apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie.

S predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským koncelebrovali pri oltári nad hrobom apoštola národov rožňavský biskup Stanislav Stolárik a banskobystrický biskup Marián Chovanec zároveň s ostatnými biskupmi a kňazmi sprevádzajúcimi pútnikov.

Vladyka Peter Rusnák vo svojom príhovore vyšiel z úryvku Jánovho evanjelia (Jn 21,1-19) o tom, ako na apoštolov ešte aj po Kristovom zmŕtvychvstaní doľahla skleslosť a vrátili sa k lovu rýb, no po prijatí Ducha Svätého sa ich život už definitívne menil a stali sa horlivými svedkami zmŕtvychvstalého Ježiša.

Táto skúsenosť sa týka i nás dnes, pripomenul kazateľ. Z pocitu skleslosti či vyhorenia musí aj nás prebudiť Duch Svätý:

„Ak človek nepracuje v Duchu Svätom, ak nie je naplnený Ježišovou láskou, po chvíli tu začne byť nuda. A my sa preto pýtame, pozeráme na sv. Pavla: kde sa brala tá horlivosť? Odkiaľ sa brala tá vášeň ohlasovať Ježiša Krista? (...) A on dáva odpoveď: Láska Kristova ma ženie. (...) Dostať dar Ducha Svätého, to je dar pre každého z nás. To nie je vyhradené len sv. Pavlovi alebo sv. Petrovi, alebo velikánom cirkvi. Prijať Ducha Svätého patrí tomu, kto uveril. Tomu, kto uverí, Ježiš Kristus sľubuje: zvnútra toho potečú prúdy živej vody.“

S odkazom na slová pápeža Františka z jeho dokumentu Evangelii gaudium (Radosť evanjelia), ktoré zazneli aj pri jeho návšteve Slovenska, zdôraznil vladyka Rusnák ústrednú dôležitosť kresťanskej „kerygmy“, čiže radostnej zvesti Veľkej noci:

„Ježiš Kristus zomrel za teba. Ježiš Kristus vstal z mŕtvych kvôli mne a kvôli tebe. Kráča teraz vedľa teba v tvojom živote. A chce, aby si sa obrátil, on ťa chce posvätiť a naplniť. Toto je jeho túžba, lebo vidí, že sa mocem vo svojom živote. To je jeho túžba, lebo vidí, že ty slúžiš modlám. Modla ti nedá život. Preto nám dal túto púť, aby sme sa nadchli, znova oživili svoju vieru. Tu pri nohách a pri hroboch svätých apoštolov a v spoločenstve so Svätým Otcom. A, samozrejme, v spoločenstve my, lebo tvoríme jednu cirkev, jedno spoločenstvo a každý do tohto spoločenstva niečo priniesol.“

Inzercia

Foto: Alojz Mičieta

Odporúčame

)
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.