Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. máj 2022

Moskovský patriarcha Kirill

Rusko nikdy nikoho nenapadlo. Bojujeme proti nadpozemským pekelným silám

Ruský vojak je bojovníkom nebeského vojska, na ktorého chrbte stoja anjelské zástupy na čele s archanjelom Michalom, hlása video, ktorým Ruská pravoslávna cirkev verbuje nových vojenských kaplánov.

Rusko nikdy nikoho nenapadlo. Bojujeme proti nadpozemským pekelným silám

Foto – TASR/AP

Hlava Ruskej pravoslávnej cirkvi má byť zaradená na sankčný zoznam EÚ. Európska komisia vo svojom šiestom balíku sankcií proti Rusku navrhuje aj zákaz vstupu pre patriarchu Kirilla a zmrazenie jeho majetku

Toto plánované opatrenie ostro kritizoval Moskovský patriarchát. „Sankcie, ktoré nerozlišujú a chýba im spojenie so zdravým rozumom, len odďaľujú mier“, za ktorý sa Ruská pravoslávna cirkev modlí na každej liturgii s Kirillovým požehnaním, vyhlásil Vladimír Legojda, vedúci Synodálneho oddelenia pre vzťahy cirkvi so spoločnosťou a médiami.

Legojda dodal, že patriarcha pochádza z rodiny, ktorej členovia počas komunizmu desaťročia zakusovali represie pre svoju vieru a morálne postoje. Nikto z nich sa nenechal zastrašiť väzením alebo násilím. A tak len niekto úplne neznalý histórie Ruskej pravoslávnej cirkvi sa môže domnievať, že jej duchovenstvo a veriacich možno zastrašiť tým, že budú „zapísaní na zoznam“, vyhlásil Legojda na svojom kanáli na Telegrame.

Kampaň za sankcie EÚ proti patriarchovi Kirillovi pre jeho podporu vojny na Ukrajine viedla najmä litovská vláda. Jej minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis pre médiá potvrdil, že predložil takýto návrh. Podľa jeho názoru patriarcha Kirill nie je pastier, ale zaoberá sa „ničením duší tým, že podporuje vojnu a všetky hrôzy, ktoré sa odohrávajú na Ukrajine“.

Ruská pravoslávna cirkev už odsúdila litovský návrh. „Zavádzanie sankcií proti náboženským vodcom je nezmysel, je to odmietanie zdravého rozumu,“ povedal Vladimír Legojda pre agentúru Interfax. Ruská pravoslávna cirkev konštatovala, že ide o „nejaký druh antidiplomacie“, keďže úlohou zahraničnej politiky vždy bolo „uchovávať komunikačné kanály, a nie ničiť ich posledné možnosti“.

Rusko nikdy nikoho nenapadlo

Rusko podľa patriarchu Kirilla ešte nikdy neviedlo útočnú vojnu. „Nechceme proti nikomu viesť vojnu, Rusko nikdy nikoho nenapadlo,“ povedal najvyšší predstaviteľ Ruskej pravoslávnej cirkvi 2. mája v Katedrále archanjela Michala v moskovskom Kremli. Je „pozoruhodné, že táto veľká a mocná krajina nikdy nikoho nenapadla – len bránila svoje hranice“, povedal Kirill podľa rukopisu kázne, ktorý zverejnil Moskovský patriarchát.

Kiežby sa Boh postaral o to, aby Rusko naďalej zostalo silné, povedal patriarcha. Aj svätých, pochovaných v katedrále, Kirill prosil o pomoc pre obrovskú ríšu, „aby naše posvätné hranice boli nezdolné, aby sme vždy mali múdrosť, silu a česť ich v prípade potreby brániť“.

Od 14. storočia do roku 1730 v Katedrále archanjela Michala pochovali desiatky ruských panovníkov, z ktorých ruská cirkev niektorých uctieva ako svätých.

Inzercia

Ruská armáda potrebuje viac vojenských kaplánov

Ruská pravoslávna cirkev žiada navýšenie počtu vojenských kaplánov. Synodálne oddelenie Moskovského patriarchátu pre spoluprácu s ozbrojenými silami zverejnilo dve videá, v ktorých vysvetľuje potrebu väčšieho počtu vojenských kaplánov v ruskej armáde.

Ústredným motívom prvého videa je prezentácia vojny na Ukrajine ako boja proti nadpozemským pekelným silám:

„Dnes na území Ukrajiny bojujú nadpozemské pekelné sily proti pravosláviu a ruským vojakom. V radoch ukrajinských ozbrojených síl sú známe prípady otvoreného satanizmu, medzi najradikálnejšími nacistami je bežné pohanské sektárstvo a dokonca prinášanie obiet. A toto všetko vyčistiť je možné len modlitbou a podporou od samého Boha, pretože súčasná konfrontácia má v prvom rade duchovný význam.

Ruský vojak dnes naliehavo potrebuje duchovnú starostlivosť, aby pochopil svoje veľkolepé historické a duchovné poslanie. Kedy konečne to pochopia v našej armáde a umožnia, aby v takej dôležitej chvíli naši vojaci a dôstojníci nezostávali bez duchovnej podpory?“

Toto krátke video je záverečnou časťou takmer trojminútového videa s názvom „Stane sa zo špeciálnej operácie svätá vojna?“ V úvodnej časti sa vojna na Ukrajine opisuje ako metafyzický boj medzi dobrom a zlom:

„Nedávne strašné mučenie vojakov ruskej armády na Ukrajine dosť jasne ukázalo: dnes nejde o bitku o územie alebo konkrétnych ľudí. Je to vojna! A nie je to vojna medzi dvoma civilizáciami, Západom a Východom. Je to vojna dobra proti stelesnenému zlu! Ruský vojak je dnes bojovníkom svetla, bojujúcim za zachovanie pravoslávia a Ruska samého osebe. Ruský vojak je bojovníkom nebeského vojska, na ktorého chrbte stoja anjelské zástupy na čele s archanjelom Michalom!“

Vo videu sa s poľutovaním konštatuje, že ruskí vojaci o tomto nevedia, pretože je príliš málo vojenských kaplánov. Ruská armáda potrebuje vojenských duchovných, aby sa posilňoval duch a viera vojakov a ich povedomie o tom, za čo a proti čomu bojujú.

Vo videu nechýba rekapitulácia histórie vojenských kaplánov, ktorých bolo v cárskej ríši oveľa viac, a vysvetlenie aktuálnych predpisov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.