Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 09:00

Reforma Rímskej kúrie

Pápež sa stretol s vedúcimi dikastérií, konzultovali implementáciu nových noriem

Pápež sa stretol s vedúcimi dikastérií, konzultovali implementáciu nových noriem

Ilustračný záber biskupov. Foto – TASR/AP

Šéf komisie kontrolujúcej pravidlá konštitúcie Praedicate evangelium povedal, že zámerom reformy je „oceniť biskupské konferencie“.

Pápež František sa v pondelok ráno stretol s vedúcimi predstaviteľmi jednotlivých dikastérií. Agentúra Kathpress informovala, že pápež s nimi konzultoval implementáciu nových pravidiel vychádzajúcich z apoštolskej konštitúcie Praedicate evangelium, ktorá má vstúpiť do platnosti 5. júna na slávnosť Zoslania Ducha Svätého.

Agentúra pripomenula, že stretnutia pápeža s vedúcimi autoritami jednotlivých vatikánskych inštitúcií, porovnateľné so schôdzami kabinetu predsedu vlády, sú skôr zriedkavé. Nová „vatikánska ústava“ však vyzýva na silnejšiu medzirezortnú spoluprácu medzi vatikánskymi orgánmi.

Oceniť biskupské konferencie

Konštitúcia zároveň vo väčšom oceňuje hodnotu národných katolíckych biskupských konferencií a podporuje ich potenciál. Uviedol to aj v prejave pred vedúcimi dikastérií biskup Marco Mellino, ktorý šéfuje novej špeciálnej komisii riešiacej nové reformné pravidlá.

Mellino povedal, že zámerom konštitúcie je „oceniť biskupské konferencie... v ich potenciáli realizovať spoločenstvo biskupov medzi sebou a s rímskym pontifikom“, citovala ho agentúra Catholic News Agency, ktorá sa odvolala na jeho prejav zverejnený vo vatikánskych novinách L’Osservatore Romano.

Prejav podľa agentúry zahŕňal aj úvahy o úlohe laikov, synodalite a orientácii Rímskej kúrie na jej službu.

Biskupské konferencie podľa Mellina „sa nepovažujú za prechodné hierarchické štruktúry, ale skôr za orgány subsidiarity, ktoré nezasahujú do Petrovho úradu ani do riadenia partikulárnych cirkví“.

Inzercia

„Vyjadrujú a podporujú vykonávanie ‚spoluzodpovednosti v spoločenstve‘ pre pastoračný prospech a spoločné dobro partikulárnych cirkví,“ dodal Mellino.

Zriadili kontrolujúcu komisiu

Všetky vatikánske inštitúcie musia v najbližších mesiacoch prispôsobiť svoje stanovy v súlade s novými požiadavkami.

S týmto cieľom pápež pred týždňom zriadil medzirezortnú šesťčlennú komisiu, ktorá bude koordinovať a monitorovať uplatňovanie nových pravidiel v rámci reformy Rímskej kúrie.

Komisia dohliadajúca na implementáciu reformy:
Marco Mellino – sekretár komisie,
Filippo Iannone – predseda Pápežskej rady pre legislatívne texty,
Edgar Peña Parra – zástupca Štátneho sekretariátu,
Nunzio Galantino – predseda Správy majetku Apoštolskej stolice APSA,
Juan Antonio Guerrero Alves – prefekt Sekretariátu pre ekonomiku,
Vincenzo Buonomo – rektor Lateránskej univerzity.

Normy a princípy zadefinované apoštolskou konštitúciou pápeža o Rímskej kúrii sa majú premietnuť aj do všeobecných noriem, ktoré upravujú život v rozličných zložkách Svätej stolice.

Okrem prispôsobenia doterajších Všeobecných predpisov Rímskej kúrie novej normatíve má komisia za úlohu aj vyjadriť svoje stanovisko k interným predpisom a štatútom inštitúcií Rímskej kúrie, úradov a inštitúcií spojených so Svätou stolicou, vypracovaným už v súlade s novými všeobecnými predpismi.

Komisia, ktorú pápež František vymenoval 12. apríla tzv. chirografickým listom, má dočasný charakter a po naplnení uvedených úloh zanikne.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.