Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 06:47

Od dlho utajovaného atentátu na pápeža Jána Pavla II. uplynulo 40 rokov

Od dlho utajovaného atentátu na pápeža Jána Pavla II. uplynulo 40 rokov

Foto - Vatican News

Pápež počas ďakovnej návštevy Fatimy, rok po atentáte na Svätopeterskom námestí, utŕžil ďalšiu ranu. Zaútočil naňho španielsky kňaz odmietajúci Druhý vatikánsky koncil.

Zatiaľ čo o pokuse o atentát na pápeža Jána Pavla II. sa v máji 1981 dozvedel celý svet, ďalší pokus o atentát na Svätého Otca cirkev roky tajila.

K dlho utajovanému atentátu došlo vo Fatime v máji 1982, teda rok po tom, čo turecký atentátnik Ali Agca postrelil najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Dnes uplynie od pokusu o atentát vo Fatime 40 rokov.

Ján Pavol II. bol presvedčený, že pri pokuse o atentát na Svätopeterskom námestí, ktorý sa odohral vo výročný deň zjavenia Panny Márie vo Fatime, mu zachránila život práve Panna Mária. „Jedna ruka strieľala a druhá viedla guľku,“ povedal pápež neskôr a každoročne potom slávil v tento deň ďakovnú omšu.

V známom portugalskom mestečku Fatima sa práve 13. mája 1917 zjavila Panna Mária trom deťom a vyslovila tri proroctvá. V treťom z nich, ktoré Vatikán zverejnil až 13. mája 2000, teda presne 19 rokov po atentáte, sa uvádza, že „biskup oblečený v bielom padne na zem ranený guľkou“.

Inzercia

Práve preto sa najvyšší pontifex rozhodol, že rok po atentáte navštívi na znak vďaky toto pútnické miesto a guľku, ktorá ho zranila, dal vsadiť do koruny sochy Panny Márie v kaplnke Zjavení.

Počas návštevy Fatimy sa však Ján Pavol II. stal opäť terčom útoku, keď na neho 12. mája 1982 zaútočil ultrakonzervatívny kňaz Juan María Fernández y Krohn.

„Stačil už tento pápež! Stačil už Druhý vatikánsky koncil!,“ zakričal atentátnik a vrhol sa na pápeža s bajonetom, pričom ho zranil na ruke. Ochranke a ľuďom stojacim v okolí Jána Pavla II. sa však podarilo zvaliť útočníka na zem a znemožnili mu tak zasadiť ďalšie rany.

Juan Fernández Krohn bol odporcom Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý priniesol modernizáciu katolíckej cirkvi. Atentátnik zmeny v cirkvi odmietal a navyše pápeža Jána Pavla II. považoval za komunistu a agenta KGB, ktorý má za úlohu cirkev zvnútra rozvrátiť.

Hlava katolíckej cirkvi sa však rozhodla udalosť nezverejniť. Španielskeho kňaza odsúdili za pokus o atentát na Jána Pavla II. v Portugalsku v tichosti na šesť rokov väzenia, z ktorých si odsedel len tri roky. Fanatický kňaz Krohn cirkev neskôr opustil.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.