Rusi skonfiškovali kláštor pavlínov v Mariupole, je z neho sídlo ruskej správy

Pomocný biskup Charkovsko-záporožskej diecézy Jan Sobilo potvrdil, že kláštor využívajú okupanti. Miestny farár uviedol, že Rusi kláštor znesvätili.
Postoj
Postoj

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Sídlo mníšskeho rádu pavlínov v Mariupole skonfiškovali Rusi a premenili ho na sídlo mestskej správy separatistickej Doneckej ľudovej republiky, ktorú oficiálne podporuje Ruská federácia.

Informovala rakúska katolícka agentúra Kathpress.

Pomocný biskup Charkovsko-záporožskej diecézy Jan Sobiło potvrdil, že kláštor využívajú okupanti. „Zobrali všetko, čo tam bolo, aj kalichy,“ uviedol miestny farár Pavlo Tomaszewski, ktorému sa podarilo z Mariupola utiecť 5. marca.

Informácie však získava priamo od zvyšných veriacich zo svojej farnosti, ktorí nestihli alebo nemohli utiecť. Tomaszewski zároveň prosil o modlitby za „naše krásne mesto, za jeho obrancov a za nás“.

Rehoľný kňaz súčasne uviedol, že Rusi urobili všetko pre to, aby vyhnali rehoľníkov z mesta. Pripomenul tiež, že kláštor je momentálne „znesvätený“.

Komunikácia s farníkmi je podľa Tomaszewského ťažká. „V Mariupole momentálne nefunguje ani mobil, ani internet,“ povedal rehoľný kňaz, podľa ktorého sú elektrina a voda na niektorých miestach stále dostupné, no situácia v meste je „katastrofálna“.

Kyjevský arcibiskup Sviatoslav Ševčuk nedávno informoval o otrasnej situácii v pobrežnom meste. Podľa neho trpí v Mariupole veľkým hladom vyše 170-tisíc civilistov. Mesto je „úplne obkľúčené Ruskom“. V piatok Rusko tvrdilo, že úplne ovládli aj oceliarne Azovstaľ – niekdajšiu poslednú baštu ukrajinských obrancov.

Osud mesta bude mať podľa Ševčuka ďalekosiahle následky pre celú Ukrajinu. „Je dôležité zachrániť tých, ktorí sú na pokraji hladu a na ktorých každý deň padajú tony ruských bômb,“ vyzval gréckokatolícky arcibiskup.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Ukrajina Rusko Mariupoľ
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

21. jún 2026

„Priestor spovede sa v žiadnom prípade nesmie využívať na nadväzovanie osobných známostí,“ upozorňuje bývalý predstavený spovedníkov v Bazilike sv. Petra Lucián Bogucki. Hovorí, že keď niekto požiada kňaza o sprevádzanie alebo to navrhne sám kňaz, musí byť pod prísnou sebakontrolou. „Kňaz sa musí pýtať sám seba: Robím to preto, aby som pomohol tejto osobe, alebo preto, že chcem urobiť dobre sebe a stretávať sa so sympatickým človekom?“

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť