Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Východné cirkvi Svet kresťanstva
08. jún 2022

Personálne rošády v Moskovskom patriarcháte

Hilarion stratil Kirillovu dôveru. Nepodporoval jeho tvrdú líniu proti Ukrajine

Posvätný synod nečakane zbavil úradu „ministra zahraničných vecí“ Ruskej pravoslávnej cirkvi. Z Moskvy ho vyhostil do Budapešti.

Hilarion stratil Kirillovu dôveru. Nepodporoval jeho tvrdú líniu proti Ukrajine

Metropolita Hilarion počas Medzinárodného eucharistického kongresu v septembri 2021 v Budapešti. Foto: Profimedia/EPA-EFE

Vplyvného volokolamského metropolitu Hilariona Alfejeva odvolali z funkcie vedúceho Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu a vymenovali za metropolitu pre ruských pravoslávnych veriacich v Budapešti a Maďarsku. Medzičasom 55-ročný Hilarion tento úrad už raz zastával, a to od mája 2003 do marca 2009.

Hilarion bol dosiaľ považovaný za najmocnejšieho muža Moskovského patriarchátu po patriarchovi Kirillovi, za bystrého taktika a stratéga zahraničnej politiky Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Ako v utorok na svojej webovej stránke oznámil Moskovský patriarchát, o Hilarionovom preložení rozhodol Posvätný synod, teda riadiace biskupské grémium, pod vedením patriarchu Kirilla.

Následkom rošády Hilarion stratil kreslo v Posvätnom synode a stoličku rektora Cirkevného postgraduálneho a doktorandského študijného programu sv. Cyrila a Metoda.

Hilarionovi nástupcovia

V akademickej funkcii Hilariona nahradí protojerej Maxim Kozlov, predseda patriarchálnej Komisie pre cirkevné vzdelávanie.

Za nového predsedu Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu bol vymenovaný korsunský metropolita Antonij Sevriuk, ktorý dosiaľ viedol Exarchát pre západnú Európu so sídlom v Paríži. Antonij prevezme doterajšie kreslo metropolitu Hilariona v Posvätnom synode, ako aj jeho titul „volokolamský“.

Antonij bol kedysi osobným tajomníkom patriarchu Kirilla a dlhodobo je považovaný za jeho blízkeho dôverníka. Od začiatku roka 2018 do polovice roku 2019 pôsobil ako ruský pravoslávny biskup v Rakúsku.

Podľa Reginy Elsnerovej z Centra pre východoeurópske a medzinárodné štúdiá v Berlíne 37-ročný Antonij „ako šéf západoeurópskeho exarchátu dobre pozná zahraničnopolitické stratégie patriarchu Kirilla, lebo tento exarchát bol zriadený len v roku 2018 ako štrukturálna odpoveď na zásah Konštantínopolského patriarchátu na Ukrajine“.

Strata patriarchovej dôvery?

V marci 2009 prevzal Hilarion úrad „ministra zahraničia“ po Kirillovi, ktorého dva mesiace predtým Pomestnyj sobor Ruskej pravoslávnej cirkvi zvolil za patriarchu.

Hilarion bol všeobecne považovaný za dvojku v Ruskej pravoslávnej cirkvi, formoval jej vzťahy s ostatnými pravoslávnymi cirkvami a ekumenický dialóg s Katolíckou cirkvou a ďalšími kresťanskými konfesiami.

Inzercia

Podľa Barbary Hallenslebenovej, riaditeľky Centra pre štúdium východných cirkví na univerzite vo švajčiarskom Fribourgu, „rozhodnutie Posvätného synodu ukazuje, že metropolita Hilarion zjavne stratil patriarchovu dôveru“. V moskovskom cirkevnom vedení očividne nevládne jednotný postoj k súčasnej vojne.

Čítajte tiež

Metropolita Hilarion, ktorý bol častým hosťom vo Vatikáne, bol považovaný za zástancu tvrdej línie v cirkevnom zápase medzi moskovským a konštantínopolským patriarchom o Ukrajinu. Od ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára bol však nápadný svojou zdržanlivosťou, zatiaľ čo Kirill takmer denne verejne ospravedlňuje ruskú inváziu.

Podľa Elsnerovej je Hilarionovo zosadenie a preloženie do Maďarska „degradáciou z ministra zahraničných vecí na regionálneho biskupa. Aj to je znak nedostatku dôvery“.

Samotný Kirill sa však podľa odborníčky ocitá v stále väčšej medzinárodnej izolácii: „Odvracia sa od neho cirkev na Ukrajine. S výnimkou Maďarska sa väčšina krajín dištancuje od Moskovského patriarchátu.“

Elsnerová nevylučuje, že „Hilarion sa správal príliš rezervovane na patriarchov vkus. Hoci sa nikdy nedištancoval od Putinovej vojny, neosvojil si patriarchovu radikálnu vojnovú rétoriku. V Kirillových očiach to môže byť prejav slabosti alebo nelojálnosti“.

Cirkevní pozorovatelia pre Tagespost povedali, že Hilarion je obetným baránkom za to, že Moskovský patriarchát pre svoju konfrontačnú cirkevnú politiku stratil veľa prestíže a vplyvu. Nielen Ukrajinská pravoslávna cirkev sa odvrátila od Moskvy a zdôraznila svoju nezávislosť. Od Kirilla a jeho kurzu sa dištancuje už aj ruské pravoslávie v Litve.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa nedávno zastal moskovského patriarchu a zabránil jeho zaradeniu na sankčný zoznam EÚ. Podľa Elsnerovej je Budapešť dôležitým postom pre Moskovský patriarchát: „Kirill a Orbán sú dôležitými spojencami na konzervatívnom hodnotovom fronte... Hilarion vždy podporoval protizápadný kurz – aj keď jeho tón bol menej ostrý než ten patriarchu Kirilla.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Nanebovstúpenie nášho Pána

Sviatok

Nanebovstúpenie nášho Pána

Tento sviatok v byzantskom obrade patrí medzi dvanásť veľkých sviatkov a je prikázaný pre všetkých katolíkov byzantského obradu. V tento deň si pripomíname dovŕšenie Kristovho diela našej spásy, slávny vstup nášho Pána v jeho ľudskej prirodzenosti do neba, ako aj Pánov prísľub nášho vlastného oslávenia s ním.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.