Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2022, 14:17

Nemeckého kňaza podozrivého zo sexuálneho zneužívania našli mŕtveho

Limburská diecéza vo svojom vyhlásení potvrdila, že 49-ročného kňaza Christofa Maya, ktorý pôsobil aj ako rektor kňazského seminára, našli mŕtveho. Diecéza uviedla, že kňazova smrť „vyvoláva zdesenie a zmätok a nastoľuje mnoho otázok“.

Katolícky kňaz bol suspendovaný a vyšetrovaný v súvislosti s podozrením zo sexuálneho zneužívania. Diecéza spresnila, že kňaz bol v stredu 8. júna vypočutý v rámci osobného pohovoru v súvislosti s obvineniami z nevhodného správania.

Ide o postup, ktorý sa vyžaduje v súlade s príslušnými cirkevnými predpismi. Biskup Georg Bätzing kňaza následne uvoľnil zo všetkých úradov, aby mohol vznesené obvinenia preskúmať a objasniť.

Limburská diecéza je v súvislosti s prípadmi nevhodného správania kňazov už dlhší čas v centre pozornosti nemeckých masmédií. Nedávno diecéza médiá informovala, že ďalší jej bývalý, medzičasom už 76-ročný kňaz bol v cirkevnom procese usvedčený zo sexuálneho zneužívania maloletej osoby. Ide o prípad spred takmer 30 rokov, pričom k zneužívaniu dochádzalo počas niekoľkých rokov.

Tomuto kňazovi na dôchodku bola ako trest uložená len pokuta. Prípad nebude mať preňho nijaké trestnoprávne dôsledky. Keďže odsúdený je na dôchodku, nemohol mu byť uložený ani trest stanovený kánonickým právom, teda prepustenie z duchovnej služby.

Spravodajský web Hessenschau.de pripomenul aj kauzu Winfrieda Rotha, ktorý bol v roku 2020 povýšený na dekana okresu Westerwald, hoci už v tom čase bolo známe, že ho dve ženy obvinili zo sexuálneho obťažovania.

Biskup Bätzing a jeho diecéza sa za Rothovo vymenovanie  stali terčom kritiky. Diecéza sa však bránila tým, že správanie duchovného nebolo trestnoprávne relevantné a že zaň dostal napomenutie. Začiatkom júna Roth zo svojej funkcie odstúpil.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.