Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 09:40

Útoky na kresťanov

V Nigérii zabili nezávisle od seba dvoch kňazov, zomreli pre svoju vieru

V Nigérii zabili nezávisle od seba dvoch kňazov, zomreli pre svoju vieru

Foto - twitter

V krajine zomrelo viac kresťanov ako hocikde inde na svete – najmenej 4 650 v roku 2021 a takmer 900 v prvých troch mesiacoch roka 2022.

Nigéria je neustále zmietaná útokmi na kresťanov a ďalších veriacich. Cez víkend tu nezávisle od seba zavraždili dvoch kňazov.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency.

Najskôr v sobotu 25. júna zabili ozbrojenci útočiaci na farme v štáte Kaduna kňaza Vitusa Boroga slúžiaceho v arcidiecéze Kaduna. 50-ročný kňaz bol kaplánom na štátnej polytechnickej univerzite v Kadune.

Neskôr zahynul v štáte Edo aj kňaz Christopher Odia, ktorého násilne uniesli z jeho farského úradu. 41-ročný kňaz bol zároveň riaditeľom katolíckej strednej školy sv. Filipa v Jatte. V nedeľu údajne zomrel aj jeden z miništrantov.

Pre svoju vieru zomrelo v krajine viac kresťanov ako hocikde inde na svete – najmenej 4 650 v roku 2021 a takmer 900 v prvých troch mesiacoch roka 2022.

Podľa nadácie venujúcej sa solidarite kresťanov je štát Kaduna „epicentrom únosov a násilia“ a to aj napriek tomu, že ide o štát s najpočetnejšími bezpečnostnými hliadkami v Nigérii.

Začiatkom júna ozbrojenci útočili na katolícky a baptistický kostole v štáte Kaduna, pričom zabili troch ľudí a údajne uniesli tri desiatky veriacich. Predtým v máji zasiahla Nigériu tragédia, keď pri útoku na kostol v štáte Ondo zomrelo viac ako 40 kresťanov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 hodinami

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
pred 21 hodinami

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.