Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 09:40

Útoky na kresťanov

V Nigérii zabili nezávisle od seba dvoch kňazov, zomreli pre svoju vieru

V Nigérii zabili nezávisle od seba dvoch kňazov, zomreli pre svoju vieru

Foto - twitter

V krajine zomrelo viac kresťanov ako hocikde inde na svete – najmenej 4 650 v roku 2021 a takmer 900 v prvých troch mesiacoch roka 2022.

Nigéria je neustále zmietaná útokmi na kresťanov a ďalších veriacich. Cez víkend tu nezávisle od seba zavraždili dvoch kňazov.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency.

Najskôr v sobotu 25. júna zabili ozbrojenci útočiaci na farme v štáte Kaduna kňaza Vitusa Boroga slúžiaceho v arcidiecéze Kaduna. 50-ročný kňaz bol kaplánom na štátnej polytechnickej univerzite v Kadune.

Neskôr zahynul v štáte Edo aj kňaz Christopher Odia, ktorého násilne uniesli z jeho farského úradu. 41-ročný kňaz bol zároveň riaditeľom katolíckej strednej školy sv. Filipa v Jatte. V nedeľu údajne zomrel aj jeden z miništrantov.

Pre svoju vieru zomrelo v krajine viac kresťanov ako hocikde inde na svete – najmenej 4 650 v roku 2021 a takmer 900 v prvých troch mesiacoch roka 2022.

Podľa nadácie venujúcej sa solidarite kresťanov je štát Kaduna „epicentrom únosov a násilia“ a to aj napriek tomu, že ide o štát s najpočetnejšími bezpečnostnými hliadkami v Nigérii.

Začiatkom júna ozbrojenci útočili na katolícky a baptistický kostole v štáte Kaduna, pričom zabili troch ľudí a údajne uniesli tri desiatky veriacich. Predtým v máji zasiahla Nigériu tragédia, keď pri útoku na kostol v štáte Ondo zomrelo viac ako 40 kresťanov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

„Bol to pre mňa veľký zážitok,“ povedal na brífingu o smútočnej slávnosti kardinál Dominik Duka. Dodal, že mu netiekli len slzy, ale aj pot: „Ale práca v cirkvi nemôže byť bez potu.“ Košický arcibiskup Bernard Bober zdôraznil, že hoci išlo o smútočnú udalosť, pre všetkých zúčastnených bola zároveň pozvaním k tomu, aby zosnulého kardinála nielen obdivovali, ale aj napodobňovali.

pred 13 hodinami

Kardinál Dominik Duka v homílii zdôraznil, že zosnulý kardinál Jozef Tomko sa spolu s pápežom Jánom Pavlom II. pričinili o návrat slobody. „Otec kardinál Jozef, Pán Boh zaplať za všetko, čo si vykonal pre Kristovu cirkev, pre naše cyrilo-metodské krajiny. Právom nesieš spolu so svätým Jánom Pavlom II. podiel na návrate slobody, za ktorú vďačíme všemohúcemu a milosrdnému Bohu, príhovoru Matky nášho Pána Ježiša Krista a našim svätým ochrancom, svätým Cyrilovi a Metodovi,“ uviedol kardinál Duka.

pred 14 hodinami

Pohreb kardinála Jozefa Tomka je pre Košice najvýznamnejším pohrebom od uloženia pozostatkov Františka II. Rákocziho do krypty Dómu sv. Alžbety v roku 1906, povedal pre Svet kresťanstva známy košický sprievodca Milan Kolcun. Kardinálovo rozhodnutie byť pochovaný práve v Košiciach považuje za veľkú poctu. „Turistom som v minulosti opakovane hovoril, že muž číslo dva z éry pápeža Jána Pavla II. bude odpočívať práve v Košiciach,“ dodal Kolcun.

pred 14 hodinami

Dóm sv. Alžbety je už zaplnený, organizátori ďalších ľudí po 9. hodine nevpúšťajú. Dovnútra sa dostanú už len koncelebrujúci kňazi. Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z pohrebnej svätej omše. Naživo ju prinesie RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.