Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 09:40

Útoky na kresťanov

V Nigérii zabili nezávisle od seba dvoch kňazov, zomreli pre svoju vieru

V Nigérii zabili nezávisle od seba dvoch kňazov, zomreli pre svoju vieru

Foto - twitter

V krajine zomrelo viac kresťanov ako hocikde inde na svete – najmenej 4 650 v roku 2021 a takmer 900 v prvých troch mesiacoch roka 2022.

Nigéria je neustále zmietaná útokmi na kresťanov a ďalších veriacich. Cez víkend tu nezávisle od seba zavraždili dvoch kňazov.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency.

Najskôr v sobotu 25. júna zabili ozbrojenci útočiaci na farme v štáte Kaduna kňaza Vitusa Boroga slúžiaceho v arcidiecéze Kaduna. 50-ročný kňaz bol kaplánom na štátnej polytechnickej univerzite v Kadune.

Neskôr zahynul v štáte Edo aj kňaz Christopher Odia, ktorého násilne uniesli z jeho farského úradu. 41-ročný kňaz bol zároveň riaditeľom katolíckej strednej školy sv. Filipa v Jatte. V nedeľu údajne zomrel aj jeden z miništrantov.

Pre svoju vieru zomrelo v krajine viac kresťanov ako hocikde inde na svete – najmenej 4 650 v roku 2021 a takmer 900 v prvých troch mesiacoch roka 2022.

Podľa nadácie venujúcej sa solidarite kresťanov je štát Kaduna „epicentrom únosov a násilia“ a to aj napriek tomu, že ide o štát s najpočetnejšími bezpečnostnými hliadkami v Nigérii.

Začiatkom júna ozbrojenci útočili na katolícky a baptistický kostole v štáte Kaduna, pričom zabili troch ľudí a údajne uniesli tri desiatky veriacich. Predtým v máji zasiahla Nigériu tragédia, keď pri útoku na kostol v štáte Ondo zomrelo viac ako 40 kresťanov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.