Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 14:50

Nemecká cirkev v kríze

Z katolíckej cirkvi vlani vystúpilo rekordných takmer 360-tisíc ľudí

Z katolíckej cirkvi vlani vystúpilo rekordných takmer 360-tisíc ľudí

Ilustračné foto: TASR/AP

Predseda nemeckej biskupskej konferencie uviedol, že je „hlboko otrasený extrémne vysokým počtom ľudí opúšťajúcich cirkev“.

Z radov nemeckej katolíckej cirkvi vystúpilo počas uplynulého roka toľko ľudí ako nikdy v minulosti. Len v roku 2021 z cirkvi odišlo 359 338 nemeckých katolíkov, uviedla v pondelok v Bonne Nemecká biskupská konferencia. 

Katolícka cirkev má v Nemecku stále 21 645 875 členov, čo predstavuje zhruba 26 percent z celkového počtu približne 83 miliónov obyvateľov krajiny.

Šéf nemeckých biskupov Georg Bätzing uviedol, že je „hlboko otrasený extrémne vysokým počtom ľudí opúšťajúcich cirkev“. Tento počet je podľa neho prejavom „hlbokej krízy, v ktorej sa ako katolícka cirkev v Nemecku nachádzame“, dodal.

Cirkev opúšťajú aj angažovaní veriaci

Podľa agentúry Kathpress existuje mnoho prípadov, keď cirkev opúšťajú aj dovtedy veľmi angažovaní veriaci. Bätzing si myslí, že na vine môžu byť aj škandály, za ktoré sú v mnohých prípadoch zodpovední duchovní. „Odzrkadľuje sa to na počte ľudí, ktorí odchádzajú,“ povedal.

V priemere klesla aj účasť na bohoslužbách, píše Kathpress.

„Musíme sa nanovo definovať a vysvetľovať, čo robíme a prečo to robíme,“ upozornil šéf nemeckých biskupov, ktorý pokladá príslušnosť k cirkvi za samozrejmosť popri aktívnom podieľaní sa na živote cirkvi.

Inzercia

V roku 2020 opustilo katolícku cirkev v Nemecku 221 390 ľudí, píše DPA. V roku 2019 – rok pred pandémiou koronavírusu – to bolo podľa informácií biskupskej konferencie 272 771 ľudí. Odliv veriacich zaznamenala v Nemecku aj evanjelická cirkev, pripomína Kathpress.

Podľa ďalších informácií nemeckých biskupov bolo v roku 2021 v Nemecku spolu 10 313 kňazov, z toho 6 215 farských kaplánov. V roku 2021 prijalo kňazskú vysviacku 62 nemeckých bohoslovcov (48 diecéznych kňazov, 14 rehoľných).

Vybudovať novú dôveru

Cirkev je podľa predsedníčky výboru nemeckých katolíkov Irmy Stetter-Karpelovej vyzvaná priblížiť sa k ľuďom a vybudovať si novú dôveru. Len tak môže obnova kresťanstva v 21. storočí uspieť.

Teológ a kanonik Thomas Schüller upozornil aj na fakt, že v Kolínskej arcidiecéze je situácia hrozivá. Cirkvi sa tu chrbtom obrátilo až 41-tisíc katolíkov, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej diecéze.

Podľa Schüllera za to môžu sporné kroky kardinála Rainera Woelkiho, ktorého kritizujú za riešenie sexuálneho násilia, ale aj za jeho nakladanie s cirkevným majetkom.

Dnes treba vedieť

pred 18 hodinami

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
pred 21 hodinami

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.