Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 14:50

Nemecká cirkev v kríze

Z katolíckej cirkvi vlani vystúpilo rekordných takmer 360-tisíc ľudí

Z katolíckej cirkvi vlani vystúpilo rekordných takmer 360-tisíc ľudí

Ilustračné foto: TASR/AP

Predseda nemeckej biskupskej konferencie uviedol, že je „hlboko otrasený extrémne vysokým počtom ľudí opúšťajúcich cirkev“.

Z radov nemeckej katolíckej cirkvi vystúpilo počas uplynulého roka toľko ľudí ako nikdy v minulosti. Len v roku 2021 z cirkvi odišlo 359 338 nemeckých katolíkov, uviedla v pondelok v Bonne Nemecká biskupská konferencia. 

Katolícka cirkev má v Nemecku stále 21 645 875 členov, čo predstavuje zhruba 26 percent z celkového počtu približne 83 miliónov obyvateľov krajiny.

Šéf nemeckých biskupov Georg Bätzing uviedol, že je „hlboko otrasený extrémne vysokým počtom ľudí opúšťajúcich cirkev“. Tento počet je podľa neho prejavom „hlbokej krízy, v ktorej sa ako katolícka cirkev v Nemecku nachádzame“, dodal.

Cirkev opúšťajú aj angažovaní veriaci

Podľa agentúry Kathpress existuje mnoho prípadov, keď cirkev opúšťajú aj dovtedy veľmi angažovaní veriaci. Bätzing si myslí, že na vine môžu byť aj škandály, za ktoré sú v mnohých prípadoch zodpovední duchovní. „Odzrkadľuje sa to na počte ľudí, ktorí odchádzajú,“ povedal.

V priemere klesla aj účasť na bohoslužbách, píše Kathpress.

„Musíme sa nanovo definovať a vysvetľovať, čo robíme a prečo to robíme,“ upozornil šéf nemeckých biskupov, ktorý pokladá príslušnosť k cirkvi za samozrejmosť popri aktívnom podieľaní sa na živote cirkvi.

Inzercia

V roku 2020 opustilo katolícku cirkev v Nemecku 221 390 ľudí, píše DPA. V roku 2019 – rok pred pandémiou koronavírusu – to bolo podľa informácií biskupskej konferencie 272 771 ľudí. Odliv veriacich zaznamenala v Nemecku aj evanjelická cirkev, pripomína Kathpress.

Podľa ďalších informácií nemeckých biskupov bolo v roku 2021 v Nemecku spolu 10 313 kňazov, z toho 6 215 farských kaplánov. V roku 2021 prijalo kňazskú vysviacku 62 nemeckých bohoslovcov (48 diecéznych kňazov, 14 rehoľných).

Vybudovať novú dôveru

Cirkev je podľa predsedníčky výboru nemeckých katolíkov Irmy Stetter-Karpelovej vyzvaná priblížiť sa k ľuďom a vybudovať si novú dôveru. Len tak môže obnova kresťanstva v 21. storočí uspieť.

Teológ a kanonik Thomas Schüller upozornil aj na fakt, že v Kolínskej arcidiecéze je situácia hrozivá. Cirkvi sa tu chrbtom obrátilo až 41-tisíc katolíkov, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej diecéze.

Podľa Schüllera za to môžu sporné kroky kardinála Rainera Woelkiho, ktorého kritizujú za riešenie sexuálneho násilia, ale aj za jeho nakladanie s cirkevným majetkom.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

„Bol to pre mňa veľký zážitok,“ povedal na brífingu o smútočnej slávnosti kardinál Dominik Duka. Dodal, že mu netiekli len slzy, ale aj pot: „Ale práca v cirkvi nemôže byť bez potu.“ Košický arcibiskup Bernard Bober zdôraznil, že hoci išlo o smútočnú udalosť, pre všetkých zúčastnených bola zároveň pozvaním k tomu, aby zosnulého kardinála nielen obdivovali, ale aj napodobňovali.

pred 13 hodinami

Kardinál Dominik Duka v homílii zdôraznil, že zosnulý kardinál Jozef Tomko sa spolu s pápežom Jánom Pavlom II. pričinili o návrat slobody. „Otec kardinál Jozef, Pán Boh zaplať za všetko, čo si vykonal pre Kristovu cirkev, pre naše cyrilo-metodské krajiny. Právom nesieš spolu so svätým Jánom Pavlom II. podiel na návrate slobody, za ktorú vďačíme všemohúcemu a milosrdnému Bohu, príhovoru Matky nášho Pána Ježiša Krista a našim svätým ochrancom, svätým Cyrilovi a Metodovi,“ uviedol kardinál Duka.

pred 14 hodinami

Pohreb kardinála Jozefa Tomka je pre Košice najvýznamnejším pohrebom od uloženia pozostatkov Františka II. Rákocziho do krypty Dómu sv. Alžbety v roku 1906, povedal pre Svet kresťanstva známy košický sprievodca Milan Kolcun. Kardinálovo rozhodnutie byť pochovaný práve v Košiciach považuje za veľkú poctu. „Turistom som v minulosti opakovane hovoril, že muž číslo dva z éry pápeža Jána Pavla II. bude odpočívať práve v Košiciach,“ dodal Kolcun.

pred 14 hodinami

Dóm sv. Alžbety je už zaplnený, organizátori ďalších ľudí po 9. hodine nevpúšťajú. Dovnútra sa dostanú už len koncelebrujúci kňazi. Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z pohrebnej svätej omše. Naživo ju prinesie RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.