Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2022, 14:09

Vatikán

Pápež odovzdal páliá. Peter a Pavol nás učia vstať a bojovať dobrý boj, povedal

Medzi novými menovanými, ktorí si prebrali pálium – symbol pastierskeho poslania, bol aj pražský arcibiskup metropolita Jan Graubner.

Na slávnosť sv. Petra a Pavla 29. júna predsedal pápež František vo Vatikánskej bazilike koncelebrovanej omši s účasťou novomenovaných arcibiskupov metropolitov, ktorým odovzdal páliá ako znak ich hodnosti a symbol pastierskeho poslania.

V homílii osobitne zdôraznil synodálnu víziu cirkvi, ktorá žije spoluúčasťou všetkých jej členov a je poslaná ku všetkým, ku každému človeku bez rozdielu.

Takmer tri štvrtiny, 32 z celkového počtu 44 nových metropolitov (zoznam), pochádzajúcich aj z veľmi vzdialených kútov sveta, prišli na slávnosť osobne.

Medzi najčerstvejšie menovanými bol aj pražský arcibiskup metropolita Jan Graubner. Pri úvodnom obrade požehnania pálií noví metropoliti zložili prísahu a páliá si prevzali z rúk Svätého Otca na záver slávnosti.

Pápež František viedol liturgiu zo sedadla, liturgicky oblečený v červenom pluviáli a s mitrou na hlave. Úlohou predsedania pri oltári delegoval kardinála Giovanniho Battistu Re, dekana kardinálskeho kolégia.

Okrem nových arcibiskupov metropolitov koncelebrovalo 30 kardinálov, 75 biskupov a cez 400 kňazov.

Na slávnosti bola prítomná trojčlenná pravoslávna delegácia z Konštantínopolského ekumenického patriarchátu pod vedením arcibiskupa Joba z Telmessosu, ktorú pápež František osobitne pozdravil v homílii, a po skončení slávnosti si spoločne uctili miesto pochovania sv. Petra zotrvaním v tichu pred hlavným oltárom.

Inzercia

V zaplnenej bazilike sprevádzali liturgiu štyri spevácke zbory. Spolu s domácimi hudobnými telesami Cappella Sistina a sprievodným liturgickým zborom Baziliky sv. Petra to bol Patriarchátny zbor z gruzínskeho Tbilisi a chrámový zbor z Kolínskej arcidiecézy.

homílii sa Svätý Otec sústredil na dva biblické odkazy zo života apoštolov Ríma: schopnosť apoštola Petra „rýchlo vstať“ a výzvu „bojovať dobrý boj“, o ktorom hovorí sv. Pavol.

Ako zdôraznil, „skutočne je to ‚boj‘, pretože ohlasovanie evanjelia nie je neutrálne, nenecháva veci tak, ako sú, neprijíma kompromis s logikou sveta, ale naopak, zapaľuje oheň Božieho kráľovstva tam, kde namiesto neho vládnu ľudské mechanizmy moci, zla, násilia, korupcie, nespravodlivosti a marginalizácie“.

S poukázaním na aktuálny synodálny proces v cirkvi a varovaním pred klerikalizmom a spiatočníctvom pozval pápež František prítomných položiť si dve otázky: „Čo môžem urobiť pre cirkev?“ „Čo môžeme ako cirkev spoločne urobiť, aby bol svet, v ktorom žijeme, ľudskejší, spravodlivejší, solidárnejší, otvorenejší Bohu a bratstvu medzi ľuďmi?“

„Synoda, ktorú slávime, nás pozýva stávať sa cirkvou, ktorá sa stavia na nohy, ktorá nie je zahľadená do seba, ktorá je schopná dosiahnuť pohľadom ďalej, vyjsť z vlastných väzení a ísť v ústrety svetu,“ pripomenul pápež.

Cirkev má byť podľa jeho slov „bez reťazí a múrov“, „slobodnou a pokornou“, ktorá „neotáľa, nemešká pri výzvach dneška, ani sa nespomaľuje v posvätných ohradách, ale sa necháva oživovať vášňou pre ohlasovanie evanjelia a túžbou dosiahnuť ku všetkým a prijať všetkých“.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

„Bol to pre mňa veľký zážitok,“ povedal na brífingu o smútočnej slávnosti kardinál Dominik Duka. Dodal, že mu netiekli len slzy, ale aj pot: „Ale práca v cirkvi nemôže byť bez potu.“ Košický arcibiskup Bernard Bober zdôraznil, že hoci išlo o smútočnú udalosť, pre všetkých zúčastnených bola zároveň pozvaním k tomu, aby zosnulého kardinála nielen obdivovali, ale aj napodobňovali.

pred 14 hodinami

Kardinál Dominik Duka v homílii zdôraznil, že zosnulý kardinál Jozef Tomko sa spolu s pápežom Jánom Pavlom II. pričinili o návrat slobody. „Otec kardinál Jozef, Pán Boh zaplať za všetko, čo si vykonal pre Kristovu cirkev, pre naše cyrilo-metodské krajiny. Právom nesieš spolu so svätým Jánom Pavlom II. podiel na návrate slobody, za ktorú vďačíme všemohúcemu a milosrdnému Bohu, príhovoru Matky nášho Pána Ježiša Krista a našim svätým ochrancom, svätým Cyrilovi a Metodovi,“ uviedol kardinál Duka.

pred 14 hodinami

Pohreb kardinála Jozefa Tomka je pre Košice najvýznamnejším pohrebom od uloženia pozostatkov Františka II. Rákocziho do krypty Dómu sv. Alžbety v roku 1906, povedal pre Svet kresťanstva známy košický sprievodca Milan Kolcun. Kardinálovo rozhodnutie byť pochovaný práve v Košiciach považuje za veľkú poctu. „Turistom som v minulosti opakovane hovoril, že muž číslo dva z éry pápeža Jána Pavla II. bude odpočívať práve v Košiciach,“ dodal Kolcun.

pred 15 hodinami

Dóm sv. Alžbety je už zaplnený, organizátori ďalších ľudí po 9. hodine nevpúšťajú. Dovnútra sa dostanú už len koncelebrujúci kňazi. Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z pohrebnej svätej omše. Naživo ju prinesie RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.