Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2022, 14:09

Vatikán

Pápež odovzdal páliá. Peter a Pavol nás učia vstať a bojovať dobrý boj, povedal

Medzi novými menovanými, ktorí si prebrali pálium – symbol pastierskeho poslania, bol aj pražský arcibiskup metropolita Jan Graubner.

Na slávnosť sv. Petra a Pavla 29. júna predsedal pápež František vo Vatikánskej bazilike koncelebrovanej omši s účasťou novomenovaných arcibiskupov metropolitov, ktorým odovzdal páliá ako znak ich hodnosti a symbol pastierskeho poslania.

V homílii osobitne zdôraznil synodálnu víziu cirkvi, ktorá žije spoluúčasťou všetkých jej členov a je poslaná ku všetkým, ku každému človeku bez rozdielu.

Takmer tri štvrtiny, 32 z celkového počtu 44 nových metropolitov (zoznam), pochádzajúcich aj z veľmi vzdialených kútov sveta, prišli na slávnosť osobne.

Medzi najčerstvejšie menovanými bol aj pražský arcibiskup metropolita Jan Graubner. Pri úvodnom obrade požehnania pálií noví metropoliti zložili prísahu a páliá si prevzali z rúk Svätého Otca na záver slávnosti.

Pápež František viedol liturgiu zo sedadla, liturgicky oblečený v červenom pluviáli a s mitrou na hlave. Úlohou predsedania pri oltári delegoval kardinála Giovanniho Battistu Re, dekana kardinálskeho kolégia.

Okrem nových arcibiskupov metropolitov koncelebrovalo 30 kardinálov, 75 biskupov a cez 400 kňazov.

Na slávnosti bola prítomná trojčlenná pravoslávna delegácia z Konštantínopolského ekumenického patriarchátu pod vedením arcibiskupa Joba z Telmessosu, ktorú pápež František osobitne pozdravil v homílii, a po skončení slávnosti si spoločne uctili miesto pochovania sv. Petra zotrvaním v tichu pred hlavným oltárom.

Inzercia

V zaplnenej bazilike sprevádzali liturgiu štyri spevácke zbory. Spolu s domácimi hudobnými telesami Cappella Sistina a sprievodným liturgickým zborom Baziliky sv. Petra to bol Patriarchátny zbor z gruzínskeho Tbilisi a chrámový zbor z Kolínskej arcidiecézy.

homílii sa Svätý Otec sústredil na dva biblické odkazy zo života apoštolov Ríma: schopnosť apoštola Petra „rýchlo vstať“ a výzvu „bojovať dobrý boj“, o ktorom hovorí sv. Pavol.

Ako zdôraznil, „skutočne je to ‚boj‘, pretože ohlasovanie evanjelia nie je neutrálne, nenecháva veci tak, ako sú, neprijíma kompromis s logikou sveta, ale naopak, zapaľuje oheň Božieho kráľovstva tam, kde namiesto neho vládnu ľudské mechanizmy moci, zla, násilia, korupcie, nespravodlivosti a marginalizácie“.

S poukázaním na aktuálny synodálny proces v cirkvi a varovaním pred klerikalizmom a spiatočníctvom pozval pápež František prítomných položiť si dve otázky: „Čo môžem urobiť pre cirkev?“ „Čo môžeme ako cirkev spoločne urobiť, aby bol svet, v ktorom žijeme, ľudskejší, spravodlivejší, solidárnejší, otvorenejší Bohu a bratstvu medzi ľuďmi?“

„Synoda, ktorú slávime, nás pozýva stávať sa cirkvou, ktorá sa stavia na nohy, ktorá nie je zahľadená do seba, ktorá je schopná dosiahnuť pohľadom ďalej, vyjsť z vlastných väzení a ísť v ústrety svetu,“ pripomenul pápež.

Cirkev má byť podľa jeho slov „bez reťazí a múrov“, „slobodnou a pokornou“, ktorá „neotáľa, nemešká pri výzvach dneška, ani sa nespomaľuje v posvätných ohradách, ale sa necháva oživovať vášňou pre ohlasovanie evanjelia a túžbou dosiahnuť ku všetkým a prijať všetkých“.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.