Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2022, 16:37

Pápežova nepriama kritika Ruska

Ozbrojené dobývanie a imperializmus nemajú nič spoločné s kráľovstvom Ježiša

Ozbrojené dobývanie a imperializmus nemajú nič spoločné s kráľovstvom Ježiša

Pápež František. Foto: TASR/AP

„Náš svet narušila krutá a nezmyselná vojna, v ktorej proti sebe bojujú mnohí, mnohí kresťania,“ vyhlásil František.

Pápež František vo štvrtok nepriamo obvinil Rusko z „ozbrojeného dobývania, expanzionizmu a imperializmu“ na Ukrajine, kde podľa neho rozpútalo krutú a nezmyselnú agresívnu vojnu.

Pápež v príhovore k delegácii predstaviteľov pravoslávnej cirkvi v Ríme opísal ruskú inváziu na Ukrajine ako vojnu, ktorá proti sebe stavia dva kresťanské národy. V oboch krajinách prevládajú najmä pravoslávni kresťania, ale na Ukrajine žijú i početní veriaci hlásiaci sa ku katolíckej cirkvi.

„Uzmierenie rozdelených kresťanov... je v týchto dňoch nanajvýš aktuálne. Náš svet narušila krutá a nezmyselná vojna, v ktorej proti sebe bojujú mnohí, mnohí kresťania,“ uviedol pápež.

František so zjavným odkazom na Rusko dodal, že všetci musia uznať, že „ozbrojené dobývanie, expanzionizmus a imperializmus nemajú nič spoločné s kráľovstvom, ktoré ohlasoval Ježiš“.

Pápež sa k vojne na Ukrajine vyjadril aj v stredu, keď odsúdil ruský raketový útok na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk, pri ktorom zahynulo najmenej 18 ľudí a ďalších približne 60 utrpelo zranenia. František priznal, že pri pohľade na obete a príliš veľa preliatej krvi mu je do plaču.

Ako uvádza Vatikánsky rozhlas, na druhý deň po slávnosti svätého Petra a Pavla, na ktorej sa vo Vatikánskej bazilike zúčastnila delegácia Konštantínopolského ekumenického patriarchátu, prijal jej členov pápež František na osobitnej audiencii.

Inzercia

Delegáciu, vyslanú do Ríma ekumenickým patriarchom Bartolomejom I., viedol arcibiskup Telmissosu Job Getcha, ktorý je reprezentantom Ekumenického patriarchátu v Ekumenickej rade cirkví a spolupredsedom Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou.

Spolu s ním pricestovali biskup Halikarnasu Adrianos a patriarchálny diakon Barnabas Grigoriadis.

Po slovách o vojne pápež František vyjadril radosť nad tým, že sa po dvojročnom prerušení v dôsledku pandémie obnovilo zasadnutie Koordinačného výboru Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi Katolíckou cirkvou a Pravoslávnou cirkvou, ktoré sa uskutočnilo v máji tohto roku.

Vyjadril nádej do budúcnosti na prekonanie predsudkov a tzv. „cirkevnej diplomacie“.

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
pred 21 hodinami

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.