Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Iracký kresťan

Mali sme konvertovať na islam alebo platiť vysokú daň, inak nás zabijú

Morees Gaggi je sýrsky katolík. Utiekol z Iraku po tom, čo jeho rodné mesto Karakoš začal bombardovať Islamský štát.

Morees žil v Karakoši, v kresťanskom meste, kde sa katolíci cítili bezpečne. Stačilo však opustiť mesto a život sa kresťanom komplikoval.

„Študoval som arabčinu. Mával som horšiu známku ako moji moslimskí spolužiaci, aj keď som skúšku urobil lepšie. Bolo mi povedané, že nemôžem mať ako kresťan lepšiu známku než moslim,“ spomína v Postoj TV na svoje študentské časy.

V roku 2014 obsadili Karakoš príslušníci ISIS a bombardovali ho.

„Mali sme dve možnosti – buď konvertovať na islam, alebo platiť vysokú daň. Ak nepristúpime ani na jednu požiadavku, zabijú nás. Tak sme utiekli,“ hovorí  Morees.

Morees Gaggi odišiel s rodičmi a súrodencami pred siedmimi rokmi. Prišli na Slovensko spolu s ďalšími 149 utečencami. Niektorí sa do Iraku vrátili, nedokázali prekonať smútok za domovom a začleniť sa do života v novej krajine.

Morees po príchode na Slovensko začal študovať na Univerzite Komenského v Bratislave tlmočníctvo a prekladateľstvo. Na Slovensku dostal azyl, v súčasnosti pracuje ako koordinátor diecézneho časopisu. Založil si rodinu, ale s manželkou Martinou sa do Iraku neplánuje vrátiť.

„Chýba mi moje rodné mesto, ale ani teraz by som sa tam ešte necítil bezpečne. Možno neskôr tam pôjdeme na návštevu, aby som synovi ukázal, kde som vyrastal,“ hovorí Morees, ktorý sa so synom rozpráva po aramejsky.

Inzercia

Na Slovensko si zvykol, rýchlo sa naučil reč a prispôsobil sa miestnym pomerom. I keď nie vždy – najmä na začiatku – sa cítil prijatý. Ťažké bolo vyrovnať sa napríklad s tým, že ho pokladali za teroristu, hoci sám pred terorizmom utekal.

„Práve miestna cirkev bola tým miestom, kde som od začiatku cítil veľké prijatie a duchovnú podporu,“ hovorí Morees o začiatkoch života v novej krajine.  

Celý rozhovor s Moreesom Gaggim a jeho manželkou Martinou si môžete pozrieť vo videu:

Alebo si vypočujte podcast:

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.