Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. júl 2022

Film o Gabrielovi Amorthovi

Russell Crowe stvárni v novom filme najznámejšieho exorcistu posledných rokov

Natáčať sa začne v septembri v Írsku. Do kín by mal film prísť na budúci rok v septembri.

Russell Crowe stvárni v novom filme najznámejšieho exorcistu posledných rokov

Foto: wikimedia a flickr.com

Azda najznámejší exorcista posledných rokov páter Gabriele Amorth zomrel v roku 2016 vo veku 91 rokov. Počas života vykonal asi stotisíc exorcizmov a napísal množstvo kníh vrátane knihy An Exorcist Tells His Story (Exorcista rozpráva svoj príbeh), ktorá sa stala aj námetom pripravovaného filmu.

Páter Amorth sa často objavoval aj v spravodajstve, kde sa vyjadroval na tému démonických síl.

Ako pripomína Catholic News Agency, páter Amorth v rozhovore pre The Sunday Telegraph v roku 2000 povedal: „Každý deň sa rozprávam s diablom. Rozprávam sa s ním po latinsky a on mi odpovedá po taliansky. Zápasím s ním deň čo deň štrnásť rokov.“

Páter Amorth sa narodil 1. mája 1925 v talianskej Modene. Do Kongregácie Spoločnosti sv. Pavla vstúpil v auguste 1947, a to niekoľko rokov po tom, ako sa stretol so zakladateľom rádu blahoslaveným Jamesom Alberionem. Za kňaza bol vysvätený 24. januára 1951.

Za exorcistu ho vymenoval v roku 1986 kardinál Ugo Poletti, generálny vikár Rímskej diecézy. Páter Amorth často hovoril o rastúcej potrebe exorcistov vo svete, ktorý nemá vieru v Boha.

„Dnes to je veľmi dôležité, pretože je na nich veľa žiadostí. Ľudia stratili vieru a jej miesto zaujali povery, mágia, satanizmus alebo dosky Ouija (doska, ktorá slúži na komunikáciu s duchmi), ktoré potom otvárajú všetky dvere prítomnosti démonov,“ povedal Amorth v roku 2006 pre National Catholic Register.

Film The Pope’s Exorcist (Pápežov exorcista) bude mať pod taktovkou austrálsky režisér a scénarista Julius Avery. Film by mal prísť do kín v septembri budúceho roka. Natáčať sa začne tento rok v septembri v Írsku.

Inzercia

Čítajte tiež

The Hollywood Reporter uviedol, že film bude založený na Amorthových knihách, ktoré „detailne opisujú jeho boje s démonmi, ktorí chytili ľudí do zlého“. Španielsky teológ José Antonio Fortea, ktorý pátra Amortha poznal, pre CNA ešte v roku 2016 uviedol, že tento kňaz mal veľký vplyv v cirkvi aj mimo nej.

„Jeho silný energický hlas prehovoril k miliónom ľudí o diablovom pôsobení. Jemu jedinému sa podarilo oživiť službu v jednej krajine a potom jeho vplyv mal dosah na cirkev všade. Prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa bolo jednoducho to, že povedal, čo videl,“ uviedol Fortea.

William Friedkin, režisér filmu The Exorcist (Exorcista) z roku 1973, urobil z Amortha námet svojho dokumentárneho filmu z roku 2017 Diabol a otec Amorth.

Dokument ukazuje zábery Friedkina, ktorý sa zúčastnil na exorcizme vykonávanom pátrom Amorthom. Friedkin neskôr v eseji pre Vanity Fair napísal, že žena, ktorá bola vo filme exorcizovaná, mu povedala: „Môj problém spôsobujú zlí duchovia, ale otec Amorth je jediný, kto mi pomáha.“

V rozhovore pre Sunday Telegraph Gabriel Amorth raz povedal, že Exorcista bol jeho obľúbený film, aj keď špeciálne efekty boli podľa exorcistu Amortha prehnané. Friedkinov film sa mu páčil, pretože „ľudia potrebujú vedieť, čo robíme“, vyhlásil v rozhovore pre spomínané periodikum.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.