Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. september 2022, 07:59

Maltézsky rád

Pápež rozpustil vedenie rádu, bude naň dohliadať dočasná vláda

Pápež rozpustil vedenie rádu, bude naň dohliadať dočasná vláda

Ilustračné foto: Flickr.com/Giorgio Minguzzi

Rád s viac ako tisícročnou históriou, ktorý založili rytieri, prechádza krízou a problémami, ktoré osobne riešil pápež František.

Pápež František dekrétom promulgoval novú ústavu Zvrchovaného maltézskeho rádu. Vymenoval aj nové dočasné vedenie rádu a stanovil termín mimoriadnej generálnej kapituly na 25. januára budúceho roka.

Rád s viac ako tisícročnou históriou, ktorý založili rytieri, prechádza posledné roky krízou a problémami, ktoré osobne rieši pápež František. Problémy odštartovala distribúcia antikoncepcie. Viac v tomto texte.

Dekrétom s dátumom 3. septembra pápež promulgoval s okamžitým vstupom do platnosti novú Ústavnú chartu a súvisiaci Kódex Zvrchovaného vojenského špitálskeho rádu svätého Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty.

Dekrétom sú odvolaní držitelia vysokých úradov, rozpúšťa sa súčasná Zvrchovaná rada, zriaďuje sa Dočasná zvrchovaná rada a zvoláva sa Mimoriadna generálna kapitula na 25. januára 2023, sviatok Obrátenia sv. Pavla.

V texte pápež František poukazuje na to, že rád „vždy požíval osobitnú ochranu zo strany Apoštolskej stolice“, pričom zdôrazňuje, že v priebehu storočí rôzni pápeži „zasahovali, aby potvrdili jeho identitu, udržali jeho fungovanie, pomohli prekonať krízy, ako aj zaručili existenciu a rozvoj rádu, a to aj v jeho výsadách zvrchovanosti v medzinárodnej oblasti“.

Identita rehoľného rádu

Pápež tiež pripomína, že výsady samotného rádu netvoria ten súbor právomocí a výsad, ktoré sú vlastné zvrchovaným subjektom, ako sa to uvádza v rozsudku z 24. januára 1953, ktorý vydal kardinálsky tribunál. Ako rehoľný rád je teda „vo svojich rôznych podobách závislý od Svätej stolice“.

Ako Svätý Otec vysvetľuje, v priebehu rokov „s otcovskou starostlivosťou a záujmom“ sledoval cestu rádu a oceňoval jeho diela v rôznych častiach sveta, „aj vďaka veľkorysému príspevku členov a dobrovoľníkov, a zároveň evidoval aj potrebu začať hlbokú duchovnú, morálnu a inštitucionálnu obnovu celého rádu, najmä a nielen členov prvej triedy, ale aj členov druhej triedy“.

Inzercia

Toto „dôležité reformné dielo“ zveril pápež svojmu osobitnému delegátovi, kardinálovi Silvanovi Mariovi Tomasimu, ktorého poveril aj revíziou Konštitučnej charty a Maltézskeho kódexu a – v súčinnosti s poručíkom veľmajstra – aj prípravou mimoriadnej generálnej kapituly.

Ako poznamenáva pápež František, „urobilo sa veľa krokov, ale rovnako veľa bolo aj prekážok a ťažkostí, ktoré sa na tejto ceste vyskytli“.

Členovia Dočasnej zvrchovanej rady

V sobotu vydaným dekrétom pápež vymenúva Dočasnú zvrchovanú radu, ktorú tvoria: veľký komtúr (Gran Commendatore) Fra' Emmanuel Rousseau, veľký kancelár Riccardo Paternò di Montecupo, veľký špitálnik Fra' Alessandro de Franciscis a spoločný pokladník (Ricevitore del Comun Tesoro) Fabrizio Colonna.

Ďalšími deviatimi členmi Dočasnej zvrchovanej rady sú Fra' Roberto Viazzo, Fra' Richard Wolff, Fra' John Eidinow, Fra' João Augusto Esquivel Freire de Andrade, Fra' Mathieu Dupont, Antonio Zanardi Landi, Michael Grace, Francis Joseph McCarthy a Mariano Hugo Windisch-Graetz.

Dekrétom František definitívne potvrdzuje „všetky právomoci, ktoré boli v minulosti pridelené“ jeho osobitnému delegátovi „až do ukončenia mimoriadnej generálnej kapituly“.

„V mene celého rádu úprimne ďakujem Jeho Svätosti pápežovi Františkovi a jeho osobitnému delegátovi kardinálovi Silvanovi Tomasimu za starostlivosť, precíznosť a lásku, ktorú prejavili nášmu rádu.“ Takto sa vyjadril Fra' John Dunlap, poručík veľmajstra a hlava dočasnej vlády rádu v komuniké k vydaniu pápežského dekrétu.

Ako ďalej píše, „Maltézsky rád víta otcovské kroky Jeho Svätosti, ktoré dokazujú veľkú lásku pápeža k nášmu rádu. Po dôkladnom preskúmaní rôznych návrhov, ktoré boli predložené v posledných mesiacoch, pápež určil smer, ktorý sľubuje, že zabezpečí budúcnosť rádu aj ako rehoľného inštitútu aj ako zvrchovanej entity“.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred 2 hodinami

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred 2 hodinami

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 5 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 21 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 22 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 22 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.