Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. jún 2022

Fra Marco Luzzago

Zomrel zástupca veľmajstra Maltézskeho rádu, viedol ho v čase krízy

Taliansky lekár stál na čele rádu v čase, keď na jeho reformu dozerá priamo pápež, problémy odštartovala distribúcia antikoncepcie.

Zomrel zástupca veľmajstra Maltézskeho rádu, viedol ho v čase krízy

Fra Marco Luzzago. Foto: orderofmalta.int

V pondelok náhle zomrel Fra Marco Luzzago, zástupca veľmajstra Zvrchovaného Maltézskeho rádu, ktorý stál na jeho čele od roku 2020. Rád viedol v neľahkom období, v čase, keď jeho reformu očakáva samotný pápež.

Aj keď na čele Maltézskeho rádu stojí veľmajster, ktorý je volený na doživotie, zosnulý Marco Luzaggo bol zvolený ako zástupca veľmajstra so všetkými právomocami pôvodne na jeden rok. Neskôr pápež František jeho funkčné obdobie predĺžil a zvolaním novej voľby poveril vo vhodnom čase kardinála, ktorého poslal, aby v Maltézskom ráde dohliadol na reformy.

Fra Marco Luzzago sa narodil v talianskom meste Brescia v roku 1950. Stredoškolské vedecké vzdelanie ukončil v rodnom meste na inštitúte františkánov. Potom niekoľko rokov študoval medicínu v Padove a Parme a stal sa lekárom. Po štúdiách bol poverený, aby spravoval majetkové záujmy svojej rodiny, čo ho viedlo k aktivitám v spotrebnom priemysle a veľkoobchodnej distribúcii.

Do Zvrchovaného Maltézskeho rádu vstúpil v roku 1975 a večné rehoľné sľuby zložil v roku 2003 vo veľkoprioráte v Lombardii a Benátkach. Začal navštevovať medzinárodné púte Maltézskeho rádu do Lúrd, Assisi a Loreta. Od roku 2010 svoj život zasvätil rádu úplne a presťahoval sa do Marches vo Francúzsku, aby sa staral o jednu z rádových komendií.

Od roku 2011 bol komtúrom (vysoký hodnostár v rytierskom ráde) vo veľkoprioráte v Ríme, kde zastával funkciu delegáta regiónu severného Marche a vedúceho knižnice. V rokoch 2017 až 2020 pôsobil ako kancelár talianskej asociácie Maltézskeho rádu. Marco Luzzago bol príbuzným pápeža Pavla VI., na čo bol aj hrdý.

Do čela maltézskych rytierov bol zvolený po smrti Fra Giacoma dalla Torre v roku 2020, a to dočasne na jeden rok. Keďže voľby sa konali v novembri 2020, keď bola pandémia na vrchole, niektorí volitelia sa nemohli dostaviť do Ríma.

Luzzago prevzal vedenie rádu v ťažkých časoch

Rád s viac ako tisícročnou históriou, ktorý založili rytieri, prechádza posledné roky krízou a problémami, ktoré osobne riešil pápež František.

Ešte v roku 2017 František požiadal vtedajšieho veľmajstra Fra Matthewa Festinga, aby odstúpil. To však bolo už len vyvrcholenie problémov. Veľmajster Festing ešte predtým prinútil k rezignácii veľkého kancelára rádu Albrechta Freiherra von Boeselagera. Vyšlo totiž najavo, že v rámci niektorých humanitárnych projektov Maltézskeho rádu boli distribuované tisíce kondómov a antikoncepčných tabletiek v niektorých častiach Afriky a v Mjanmarsku. Pre katolícky rád to bolo neprijateľné.

Von Boeselager trval na tom, že o tom nevedel, a zastavil to hneď, ako sa o tom dozvedel, a odmietol odstúpiť. Mimochodom, Albrecht von Boeselager patril do nemeckej šľachtickej rodiny a bol významnou katolíckou osobnosťou. Jeho otec bol dôstojníkom nemeckej armády zapojeným do pokusu o atentát na Hitlera v roku 1944.

Albrecht von Boeselager, ktorý je otec piatich detí, vstúpil do rádu v roku 1976 a rýchlo stúpal po hierarchickom rebríčku. Maltézski rytieri majú rehoľníkov aj laikov.

Ako vysvetľuje portál Talter, keďže von Boeselager odmietol odstúpiť, bol následne suspendovaný za neposlušnosť. Veľký kancelár sa však nevzdával a urobil nemysliteľnú vec – požiadal pápeža Františka, aby okamžite konal a zriadil vyšetrovaciu komisiu. Pápež mu vyhovel a touto úlohou poveril vtedajšieho arcibiskupa a dnes už kardinála Silvana Tomasiho, ktorý pôsobil aj ako diplomat pri OSN.

V januári údajne pápež dostal správu vyšetrovacej komisie, kde sa podľa zdrojov z Ríma písalo, že maltézski rytieri sa stali pod Festingovým vedením dysfunkční.

Veľmajster Festing bol následne pozvaný k pápežovi, ktorý ho požiadal, aby rezignoval, čo aj urobil. Samozrejme, to nebol jediný dôvod, v ráde vraj boli aj ďalšie nezrovnalosti vo financiách. Paradoxom je, že von Boeselager bol v roku 2018 znovu dosadený do pôvodnej funkcie veľkého kancelára.

Inzercia

V roku 2018 bol do vedenia rádu zvolený Giacomo dalla Torre del Tempio di Sanguinetto z významnej šľachtickej rodiny, ktorému sa podarilo urovnať vzťahy s Vatikánom.

Pápež František v tom čase vymenoval kardinála Andrea Becciua za osobného delegáta pre rád, ktorý mal dohliadať na jeho reformu. Kardinál Becciu tak nahradil amerického kardinála Raymonda Burkeho, ktorý bol duchovným správcom rádu a ktorý vo funkcii ostal len formálne. Po finančných škandáloch Becciua pápež na jeho miesto vymenoval kardinála Silvana Tomasiho, ktorý v roku 2017 viedol vyšetrovaciu komisiu v Maltézskom ráde.

Funkcie v ráde by nemali byť len pre šľachtu

Kardinál Silvano Maria Tomasi je aj výlučným hovorcom vo veciach týkajúcich sa vzťahov Svätej stolice so Zvrchovaným Maltézskym rádom. Jeho úloha má trvať až do ukončenia procesu obnovy stanov a právneho kódexu Maltézskeho rádu a pokým to bude Svätý Otec považovať za užitočné pre samotný rád.

V roku 2020 veľmajster Sanguinetto zomrel na onkologické ochorenie a v novembri toho istého roku bol zvolený Fra Marco Luzzago.

Podľa stanov rádu mal zástupca veľmajstra zvolať do roka nové voľby, kde by sa zvolil veľmajster s doživotnou funkciou. Pápež František však zvolaním voľby poveril kardinála Tomasiho a Luzzagovo funkčné obdobie predĺžil v rámci úsilia o uzavretie roky trvajúceho procesu ústavnej reformy.

Zároveň pápež František dal právomoc kardinálovi Silvanovi prevziať na seba niektoré aspekty riadenia rádu, a to aj v prípade, ak by sa odchyľovali od platnej ústavy maltézskych rytierov.

Čítajte tiež

Pápež po roku vo funkcii zosnulému Luzzagovi poďakoval za pozitívne kroky v oblasti duchovnej a morálnej obnovy rádu. „Je dôležité, aby sa mimoriadna generálna kapitula slávila v podmienkach, ktoré zabezpečia potrebnú obnovu v živote rádu,“ napísal pápež.

V rámci reformy maltézskych rytierov sa diskutuje o viacerých zmenách. Pápež údajne žiada prehodnotiť predpisy, ktoré sa týkajú prvej triedy maltézskych rytierov. To sú rehoľníci, ktorí skladajú sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, ale nežijú v komunite. Súčasný kódex rádu pochádza ešte z roku 1961 a neaplikoval všetky prvky cirkevného práva, ktoré vstúpili do platnosti po Druhom vatikánskom koncile.

Ďalšou diskutovanou reformou je zrušenie podmienky, aby niektoré vysoké funkcie zastávali iba rytieri šľachtického pôvodu v súlade s tradíciou rádu čerpať členov z európskych šľachtických rodov. Rád napríklad umožnil stať sa rytiermi druhej triedy nešľachticom až v roku 1997.

Zvrchovaný Maltézsky rád je jednou z najstarších inštitúcií západnej a kresťanskej civilizácie a ako laický rehoľný rád Katolíckej cirkvi existuje od roku 1113. Dnes udržiava Zvrchovaný Maltézsky rád ako subjekt medzinárodného práva diplomatické vzťahy s viac ako 100 štátmi a Európskou úniou a má status stáleho pozorovateľa pri OSN. Maltézsky rád je neutrálny, nestranný a apolitický.

Maltézsky rád je aktívny v 120 krajinách sveta, kde sa stará o núdznych prostredníctvom zdravotníckej, sociálnej a humanitárnej práce. Široký okruh sociálnych projektov rádu zabezpečuje každodenne stálu podporu pre zabudnutých a marginalizovaných členov našej spoločnosti. Popri svojich charitatívnych aktivitách v rozvinutých krajinách západného sveta sa rád osobitne venuje pomoci ľuďom, ktorí sa nachádzajú v strede ozbrojených konfliktov a prírodných katastrof, poskytujúc im zdravotnú starostlivosť, pomáha utečencom a vykonáva distribúciu liekov a základných pomôcok na prežitie.

Maltézsky rád bol založený v 11. storočí v Jeruzaleme a má bohatú históriu služby zraniteľným a chorým. Táto 900-ročná história je vyjadrená aj v oficiálnom celom názve Maltézskeho rádu, ktorý znie: Zvrchovaný vojenský špitálny Rád sv. Jána z Jeruzalema, Rhodosu a Malty. Od roku 1834 má Maltézsky rád sídlo v Ríme, kde požíva extrateritoriálne práva.

Maltézsky rád sa skladá z 12 priorátov, 47 národných asociácií, 133 diplomatických misií, jednej celosvetovej rozvojovej organizácie Malteser International a 33 národných dobrovoľníckych zborov (Organizácií Maltézskej pomoci) a prevádzkuje početné nemocnice, zdravotnícke centrá a ústavy odbornej pomoci.

(zdroj: orderofmalta.sk)

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.