Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2022, 08:52

Katolícka univerzita otvorila nový rok inauguráciou rektora Demka

Slávnostnú omšu celebroval veľký kancelár KU a košický arcibiskup Bernard Bober spolu so spišským administrátorom Jánom Kubošom a žilinským biskupom Tomášom Galisom.

V stredu 21. septembra sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku uskutočnilo slávnostné otvorenie akademického roka 2022/2023.

Otvorenie sa začalo slávnostnou bohoslužbou Veni Sancte, ktorú v Kostole Sv. rodiny (Rybárpole) celebroval veľký kancelár KU a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober spolu so spišským administrátorom Jánom Kubošom a žilinským biskupom Tomášom Galisom.

Témou homílie arcibiskupa Bobera bol pojem „povolanie“. Čerpal z aktuálneho evanjelia podľa Matúša. „Aké je vlastne naše povolanie? Ako zistiť, kto ma volá a k čomu ma volá? Túto otázku a odpoveď mnohokrát zužujeme na otázku o zamestnaní. Spájame ju skôr s kariérou, no nesmieme zabúdať na prvotné povolanie od Boha, ktorý nás volá k životu, volá k viere. Skutočné povolanie k nám prichádza ako Božie volanie.“

Ružomberským študentom odkázal: „Je veľmi sympatické, že na začiatku akademického roka dávate najavo, že počítate s Bohom, že potrebujete jeho pomoc. Mnohí z vás mladých sa ešte len budete hľadať vo svojom budúcom povolaní, zostaňte hlavne dobrými ľuďmi. Dobrými, vernými a horlivými kresťanmi. Tak budete mať vždy dosť sily Ducha Svätého, aby ste dobre obstáli aj v konkrétnom osobnom, aj v profesijnom živote.“

Po svätej omši nasledovalo slávnostné zhromaždenie akademickej obce spojené s inauguráciou rektora Jaroslava Demka. Ten vo svojom príhovore zhrnul výsledky jeho činnosti za posledné štyri roky, ktoré zhodnotil ako náročné a vyčerpávajúce, no s víziou zlepšenia nielen vzťahov vnútri univerzity, ale aj smerom von, najmä vo vzťahu k mestu Ružomberok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.