Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 20:23

Katolícka cirkev povoľuje potraty v prípade znásilnenia a incestu, tvrdil Biden

Tvrdenia amerického prezidenta boli v rozpore so skutočným učením cirkvi, ktorá už od prvých storočí potrat považuje za vážne zlo.

Šéf Bieleho domu Joe Biden v štvrtok chybne naznačil, že Katolícka cirkev vo svojom učení o potratoch robí výnimku pre prípady znásilnenia a incestu, informuje Catholic News Agency.

Prezident počas akcie organizovanej Demokratickým národným výborom spomenul návrh zákona podporovaný republikánmi v Kongrese, ktorý chce zakázať potraty po 15. týždni tehotenstva, čo by bolo v porovnaní s európskymi potratovými zákonmi ešte relatívne liberálnou legislatívou.

Biden najprv chybne uviedol, že daný návrh neobsahuje výnimky pre prípady znásilnenia a incestu a následne – opäť chybne – tvrdil, že túto pozíciu nezastáva ani Katolícka cirkev, ktorej členom je.

„Cirkev už od prvého storočia učila, že každý vyvolaný potrat je morálne zlo. Toto učenie sa nezmenilo. Ostáva nemenné. Priamy potrat, to znamená chcený ako cieľ alebo ako prostriedok, závažne protirečí morálnemu zákonu,“ uvádza sa v skutočnosti v Katechizme Katolíckej cirkvi, paragrafe 2271.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V USA bola postrelená 84-ročná prolife dobrovoľníčka počas toho,keď rozdávala po domoch letáky a hovorila ľuďom o návrhu zákona, ktorý urýchli v štáte v Michigan interupcie. Žena z Lake Odessa bola strelená do chrbta, keď odchádzala z jedného domu po búrlivom rozhovore. Páchateľ, ktorý dobrovoľníčku strelil však do rozhovoru nebol zapojený a prolife dobrovoľníci, ktorí boli s postrelenou, nepoznajú identitu páchateľa ani jeho motív. (CNA)

pred 3 hodinami

Nový akademický rok na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a nový formačný rok v seminári nebudú veľmi jednoduché, naznačil to arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Zvonka nás čakajú iste náročné mesiace, dokonca sa už naznačuje aj pre ťažkosti s energiami, že by mohlo byť prerušené prezenčné vyučovanie, tak uvidíme, necháme sa prekvapiť,“ povedal bratislavský metropolita pri otvorení nového akademického roka. (tkkbs/rádio lumen)

pred 7 hodinami

Talianske Assisi, ktoré je už niekoľko dní dejiskom „Františkovej ekonomiky“, v sobotu dopoludnia privítalo pápeža. Svätý Otec prišiel na stretnutie s mladými ekonómami a podnikateľmi z viac ako sto krajín celého sveta. Účastníci projektu „Františkova ekonomika“ spolu s pápežom podpísali na konci stretnutia spoločnú dohodu, v ktorej sa zaväzujú, že vynaložia svoj život na to, aby sa ekonomika dneška a zajtrajška stala ekonomikou evanjelia. (vaticannews)

pred 11 hodinami

Biskup z Orihuela-Alicante v Španielsku José Ignacio Munilla pripomenul belgickým biskupom, že požehnanie zväzkov homosexuálov je v rozpore s učením Katolíckej cirkvi. „Nie je to tak, že by cirkev nemilovala (homosexuálov). Ide o to, že nemá právomoc niečo také urobiť,“ upozornil španielsky biskup vo vysielaní Rádia Mária. Munilla poukázal na to, že cirkev nemôže žehnať ani zväzok medzi mužom a ženou, ktorí žijú v cudzoložstve. (cna)

23. september 2022, 18:21

Pápež na spomienku svätého Pátra Pia z Pietrelčiny veriacim odkázal, že sily zla má moc odzbrojiť láska živená vierou. „Svätý Pio z Pietrelčiny bojoval proti zlu celý život: s pokorou, s poslušnosťou, s krížom, obetovaním bolesti z lásky,“ pripomenul František.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.