Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 12:05

Príspevok na stránke Synody biskupov spôsobil na sociálnych sieťach pohoršenie

Príspevok na stránke Synody biskupov spôsobil na sociálnych sieťach pohoršenie

Foto – facebook/synod.va

Umelecké diela, ktoré Synoda biskupov zdieľala, totiž zahŕňali motívy ženského kňazstva či akceptácie homosexuality.

Obrázky uverejené na profiloch Synody biskupov na sociálnych sieťach spôsobili pohoršenie zo strany veriacich. Umelecké diela, ktoré Synoda biskupov zdieľala, totiž zahŕňali motívy ženského kňazstva či akceptácie homosexuality. O situácii informovala Catholic News Agency.

„Vo Frascati naši experti pracujú na syntézach vytvorených počas miestnej konzultačnej fázy,“ píše sa v kontroverznom príspevku. Tieto stretnutia súvisiace so Synodou o synodalite podľa príspevku zahŕňali „strany plné príbehov a názorov, ale v niektorých prípadoch aj skutočného umenia“.

Jeden z kritizovaných obrázkov napríklad zobrazuje päť mladých ľudí držiacich sa za ruky pred kostolom, pričom jedným z nich je mladá žena oblečená v kňazskom rúchu. Ďalšia postava má na svojom tričku dúhový nápis „Pride“.

Ďalšie z umeleckých diel obsahuje heslá ako „LGBTQ+ identita“ alebo „netolerancia“. Jeden z obrazov medzi negatívne javy v cirkvi zaradzuje „gender a LGBTQ+ diskrimináciu“, „rasizmus“ a „hierarchiu“.

Catholic News Agency tvrdí, že obrazy vznikli počas Synody katolíckeho vysokoškolského vzdelávania vo Philadelphii. Agentúra sa na Synodu biskupov obrátila so žiadosťou o vyjadrenie, ale zatiaľ žiadnu odpoveď nedostala.

Synoda biskupov je stálou vatikánskou inštitúciou, ktorá pôsobí ako poradný orgán pápeža. V júli 2021 sa jej generálnym relátorom stal arcibiskup Luxemburgu, kardinál Jean-Claude Hollerich.

Tento člen rehole jezuitov v minulosti už viackrát (TUTU) spochybnil oficiálne učenie Katolíckej cirkvi o homosexualite. Podľa neho má toto učenie nesprávne „sociologicko-vedecké základy“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 5 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 6 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 13 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.