Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 15:05

František začiatkom novembra navštívi Bahrajn, a to ako vôbec prvý pápež

Apoštolská cesta sa bude konať na žiadosť miestnych civilných a cirkevných predstaviteľov.

Pápež František v termíne 3. – 6. novembra ako vôbec prvý najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi navštívi Bahrajn, prevažne moslimskú krajinu ležiacu v Perzskom zálive. V stredu to oznámil Vatikán, informuje agentúra AFP.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni priblížil, že pápež pri príležitosti konania konferencie s názvom Bahrajnské fórum pre dialóg: Východ a Západ pre ľudské spolunažívanie navštívi hlavné mesto Manáma a tiež mesto Awálí. Tam sa nachádza najväčší katolícky chrám na Arabskom polostrove, Katedrála Panny Márie, Kráľovnej Arábie.

Tento kostol otvorený minulý rok sa nachádza neďaleko miestnej mešity a bol postavený pre približne 80-tisíc katolíkov žijúcich v Bahrajne. Ide hlavne o pracovníkov z Ázie – prevažne z Indie a Filipín.

Ďalšie podrobnosti pápežovej 39. medzinárodnej cesty budú zverejnené neskôr. Apoštolská cesta sa koná na žiadosť miestnych civilných a cirkevných predstaviteľov.

Pápež František v roku 2014 prijal vo Vatikáne bahrajnského kráľa Hamada ibn Ísu al-Chalífa, s ktorým hovoril o mieri a stabilite na Blízkom východe a o pozitívnom prínose kresťanskej komunity pre krajinu, uviedla vtedy Svätá stolica.

František v septembri navštívil aj Kazachstan, ktorý je tiež prevažne moslimskou krajinou, kde sa zúčastnil na medzináboženskom summite.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 6 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 7 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 13 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.