Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2022, 11:49

František na stretnutí s jezuitmi

Žijeme tretiu svetovú vojnu, zopakoval pápež. Snažil sa urýchliť výmenu zajatcov

Žijeme tretiu svetovú vojnu, zopakoval pápež. Snažil sa urýchliť výmenu zajatcov

Pápež František počas spiatočného letu z Kazachstanu. Foto: TASR/AP Alessandro Di Meo/Pool

Pápež na stretnutí s jezuitmi pôsobiacimi v ruskom regióne zopakoval viaceré svoje postoje k vojne.

„Prebieha vojna a myslím si, že je chybou myslieť si, že ide o kovbojský film, kde sú dobrí a zlí. A tiež je mylné myslieť si, že ide o vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou a hotovo. Nie: toto je svetová vojna,“ povedal pápež 15. septembra počas návštevy Kazachstanu na stretnutí s 19 jezuitmi, ktorí pôsobia v tzv. ruskom regióne.

Prepis rozhovoru priniesol jezuitský časopis La Civiltà Cattolica.

Podľa pápeža je obeťou tohto konfliktu Ukrajina, pričom vojna je istým spôsobom ako manželstvo.

„Aby sme to pochopili, musíme preskúmať dynamiku, ktorá konflikt rozvinula. Existujú medzinárodné faktory, ktoré prispeli k vyvolaniu vojny,“ uviedol František a zopakoval príbeh o tom, ako mu istá hlava štátu v decembri minulého roku prišla povedať, že je veľmi znepokojená, pretože NATO „začalo štekať“ na brány Ruska bez toho, aby pochopilo, že Rusi sú imperiálni a obávajú sa neistoty na hraniciach. Tento štátnik vyjadril obavu, že to vyvolá vojnu, a tá vypukla o dva mesiace neskôr.

Preto podľa slov pápeža nemožno pri uvažovaní o príčinách konfliktu zjednodušovať. „Vidím imperializmus v konflikte. A keď sa imperializmy cítia ohrozené a v úpadku, reagujú v domnienke, že riešením je viesť vojnu, aby sa obnovili, a tiež predávať a testovať zbrane,“ vravel pápež.

František sa tiež vyjadril, že nepochybuje o tom, že už teraz zažívame tretiu svetovú vojnu.

Inzercia

Hlava Katolíckej cirkvi sa tiež vrátila k svojmu vyjadreniu o atentáte na Daryu Duginovú, za ktoré ju kritizoval ukrajinský veľvyslanec. Pápež zopakoval, že v každom konflikte sú skutočnými obeťami obyčajní ľudia, ktorí na hlúposti vojny doplácajú na vlastnej koži. Na tento kontext myslel, keď hovoril o Duginovej, no všetci si všimli len slová o smrti dcéry Putinovho ideológa, posťažoval sa.

Pápež ďalej uviedol, že prítomnosť Svätej stolice na Ukrajine sa prejavuje cez prinášanie pomoci a podpory. „Aj ja som uvažoval, že budem môcť ísť. Zdá sa mi, že nie je Božia vôľa ísť práve v tejto chvíli, no uvidíme neskôr,“ povedal k možnej návšteve Ukrajiny.

Na stretnutí s jezuitmi sa František zdôveril aj s jeho konkrétnou aktivitou – hovoril o tom, ako k nemu raz prišla delegácia z Ukrajiny s náboženským poradcom prezidenta Zelenského, súčasťou skupiny bol aj vojenský dôstojník, ktorý sa zaoberá výmenou zajatcov.

„Tentoraz mi priniesli zoznam vyše 300 zajatcov. Požiadali ma, aby som urobil niečo pre umožnenie výmeny. Okamžite som zavolal ruskému veľvyslancovi, či by sa nedalo niečo urobiť, či by sa nedala urýchliť výmena zajatcov,“ priblížil pápež.

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
02. december 2023, 09:04

V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.