Vandalizmus
Pred banskobystrickým kostolom sprejovali zrejme satanisti, prípad rieši polícia

Foto – Facebook
Rektor kostola Pavol Noga vníma incident ako „duchovný zápas“ so skupinou satanistov. Polícia prípad vyštruje pre podozrenie z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Aktualizované 30. novembra o 16:20
Neznámi vandali v noci na utorok nasprejovali satanistické symboly na oplotenie pri Kostole sv. Alžbety Uhorskej v centre Banskej Bystrice. Informovala o tom stránka kostola na sociálnej sieti.
Páchatelia na plotovú tieniacu fóliu nakreslili obrátený kríž a pentagram či latinské slová satanistického „otčenáša“.
Rektor kostola Pavol Noga pre Svet kresťanstva uviedol, že incident vníma ako „duchovný zápas“ zrejme so satanistickou skupinou.
„Posprejovali to v noci alebo nadránom,“ uviedol Noga s tým, že sa aktuálne vyhodnocujú kamerové záznamy. Doplnil, že tieniace plachty na plote vymenia.
Noga prípad oznámil na polícii, ktorá incident prijala. Banskobystrickí krajskí policajti konzultovali o prípade s mestskou políciou v Banskej Bystrici.
Hanobenie národa, rasy a presvedčenia
Podľa posúdenia polície ide o podozrenie z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa paragrafu 423 Trestného zákona.
„Mesto Banská Bystrica vandalizmus v akejkoľvek podobe plne odsudzuje, nesúhlasí s ním a je absolútne neprípustné, aby sa podobné konanie naďalej opakovalo. Je smutné a nepochopiteľné, prečo ľudia ničia a poškodzujú majetok na verejných priestranstvách,“ reagovala pre Svet kresťanstva banskobystrická samospráva.
Mesto poskytne pri vyšetrovaní potrebnú súčinnosť, ak ho policajti o to požiadajú. „Zároveň budú príslušníci mestskej polície vykonávať zvýšený dohľad s cieľom predísť ďalším podobným činnom vandalizmu,“ uviedla hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.
V minulosti nezaznamenali pri kostole na Dolnej ulici podobné výtržníctvo, podľa Nogu len „občasné vykrádačky“. Potvrdila to aj banskobystrická samospráva, podľa ktorej nebola táto časť mesta problematická v súvislosti s problémami vandalizmu.
„Nenávisť diabla voči nášmu kostolíku začína,“ napísali administrátori stránky Kostola sv. Alžbety na facebooku. Kostol, ktorí spravujú vincentíni, zrekonštruovali v septembri 2021. Neskôr obnovili aj bočnú kaplnku sv. Anny. Chrám patrí farnosti Banská Bystrica – Katedrála.
Podobný incident riešili v roku 2021 aj v Bratislave. Vtedy sa však LGBT heslá objavili priamo fasádach kostolov či kláštora, čím vznikla škoda za takmer 10-tisíc eur. Páchatelia vtedy zanechali anglické nápisy „Boh je trans“ či „Homosexuálna sila“.
Dnes treba vedieť
Bývalý ruský mních volal Putina „zradcom vlasti“. Súd v Moskve mu vymeral trest
Nikolaj Romanov, ktorého pravoslávna cirkev exkomunikovala, šíril konšpiračné teórie a podnecoval ľudí k nenávisti. Ruský súd ho poslal za mreže na sedem rokov.
Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)
Pápež František pred odletom do Afriky prijal v Dome sv. Marty vo Vatikáne desiatku migrantov z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu, teda z krajín, ktoré navštívi. Na letisku Fiumicno sa potom pristavil pri pamätníku 13 talianskych letcov, ktorí v roku 1961 tragicky zahynuli v Kongu. (vatican news)
Vo veži kostola v Štítniku objavili časovú schránku s listinami z 19. storočia
Nájdené dokumenty boli opatrené pečaťou štítnickej farnosti a podpísané štítnickým katolíckym farárom. Najstaršia nájdená listina pochádza z 27. apríla 1834 a je správou o rekonštrukcii veže kostola.
Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)
Pápež v Afrike
František priletel do Konga, ktorého návštevu predtým niekoľkokrát odložil
Svätý Otec pristál na medzinárodnom letisku Ndjili v Kinšase v Konžskej demokratickej republike.
Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.
Pápež František sa v Bazilike Santa Maria Maggiore pomodlil pred ikonou Panny Márie Salus Populi Romani a zveril Božej Matke svoju nadchádzajúcu cestu do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. (vatican news)
Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)
Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost. Rodák z Chicaga je bývalým generálnym predstaveným Rehole sv. Augustína a súčasným biskupom diecézy Chiclayo v Peru. Novej funkcie sa ujme 12. apríla. Pápež František zároveň prijal rezignáciu súčasného prefekta, 78-ročného kanadského kardinála Marca Ouelleta. (vatican.va)