Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
03. august 2021

Vandalizmus

V centre Bratislavy posprejovali kostoly a kláštor LGBTI heslami (+ foto)

Terčom vandalov sa stali napríklad uršulínsky kláštor a kostoly milosrdných bratov, františkánov, kapucínov či jezuitov.

V centre Bratislavy posprejovali kostoly a kláštor LGBTI heslami (+ foto)
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Terčom vandalov sa stali napríklad uršulínsky kláštor a kostoly milosrdných bratov, františkánov, kapucínov či jezuitov.

V centre Bratislavy vyčíňali vandali, ktorí LGBTI heslami posprejovali viaceré kostoly a kláštor. Červené nápisy sa objavili aj na budove starej radnice.

Vandali zanechali anglické nápisy ako „Boh je trans“, „Homosexuálna revolúcia prichádza“ či „Homosexuálna sila“.

Františkán Simeon Peter Brindzák nevedel povedať, či ide len o vandalizmus, alebo o niečo účelovejšie. Rozprávali sme sa s ním napoludnie. Ako uviedol, políciu volali ráno, keď zistili, že majú posprejovaný kostol a napoludnie ešte čakali na vyšetrovateľa.

„Neviem, čo k tomu povedať, čakáme na vyjadrenie polície,“ povedal pre Svet kresťanstva. „Ide o pohoršenie pre nás aj pre komunitu veriacich,“ dodal brat Simeon.

„Ráno som dostal správu, že uršulínky majú posprejovanú fasádu kláštora, bol som pozrieť aj náš objekt a zbadal som tento nápis. Nemilo nás to prekvapilo,“ priblížil františkán okolnosti, ako objavili vandalské dielo na objekte najstaršieho stojaceho kostola v Bratislave.

Morálna škoda

Františkáni pozerali aj na svoj kamerový záznam, tam však nič neobjavili. Brat Simeon ešte nevedel odhadnúť škodu, ale podľa neho ide najmä o morálnu škodu.

Počas júla sa v Bratislave konalo podujatie Dúhový PRIDE. Pre pandemickú situáciu pripravili organizátori viac ako 30 menších sprievodných podujatí. Hlavný program sa v sobotu 24. júla konal online formou.

Riaditeľ arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Hajdu tento čin považuje za poľutovaniahodný. „Bude náročné a veľmi pracné poškodené priečelia obnoviť. Vec vyšetruje polícia, komunikuje s vlastníkmi budov. Dúfame, že páchateľov nájde a takýto vandalizmus sa už nebude opakovať,“ uviedol pre Svet kresťanstva.

Mestská polícia Bratislava uviedla pre TASR, že zaznamenala v okolí Primaciálneho paláca (Kostolná ulica, Uršulínska ulica, stena budovy magistrátu) nové grafity a situáciu rieši v spolupráci so štátnou políciou.

Zábery z kamier analyzujú

„V danej lokalite sa nachádza mestský kamerový systém a v súčasnosti analyzujeme zábery, ktoré môžu pomôcť zadržať páchateľa,“ uviedli pre TASR z bratislavskej mestskej polície.

Bratislavská mestská časť Staré Mesto priblížila, že budovy a pamiatky v správe mestskej časti popísané neboli.

„Keďže poškodené nehnuteľnosti sú súkromným majetkom, evidenciu k dispozícii nemáme,“ uviedli pre TASR z miestneho úradu.

Staromestská samospráva takéto počínanie odsudzuje. „Za žiadnych okolností nie je možné sympatizovať s ničením a devastáciou. Okrem toho, že posprejované objekty sú vizuálnym smogom, majiteľom poškodených budov vznikajú reálne škody a majú náklady s odstraňovaním,“ podotkla mestská časť.

Inzercia

Kostol Navštívenia Panny Márie (milosrdní bratia) v Bratislave na Námestí SNP.

Kláštor uršulínok v Bratislave.

Kláštor uršulínok v Bratislave.

Kláštor uršulínok v Bratislave.

Okoloidúci si obzerá grafity na radnici v Bratislave.

Kapucínsky kostol v Bratislave.

Fasáda Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave.

Foto – Andrej Lojan

Odporúčame

)
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.