Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Evanjelici Dnes treba vedieť
02. december 2022, 14:27

Zmeny v ECAV

Evanjelická cirkev na Slovensku má historicky prvú generálnu dozorkyňu

Evanjelická cirkev na Slovensku má historicky prvú generálnu dozorkyňu

Zvolená generálna dozorkyňa ECAV Renáta Vinczeová s biskupom Západného dištriktu ECAV Jánom Hroboňom. Foto: ECAV

O funkciu generálneho dozorcu ECAV, čo je najvyššia cirkevná pozícia určená pre neordinovaných, sa v druhom kole voľby uchádzal aj Marián Damankoš.

Generálnou dozorkyňou Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa stane Renáta Vinczeová. Ide o historicky prvú ženu v tejto najvyššej funkcii v ECAV, zastávať ju bude počas volebného obdobia 2022 – 2028.

Výsledok vyhlásilo v piatok generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku.

Volebné konventy sa v cirkevných zboroch uskutočnili 30. októbra, 6. a 13. novembra. O funkciu generálneho dozorcu ECAV, čo je najvyššia cirkevná pozícia určená pre neordinovaných, sa v druhom kole voľby uchádzali Renáta Vinczeová a Marián Damankoš.

Damankoš vo voľbách získal podporu 26,53 percenta konventuálov (3 266 hlasov). Vinczeovej dalo vo voľbách svoj hlas 59,99 percenta konventuálov (7 385 hlasov). „Z celkového počtu 12 310 konventuálov bolo 1 659 tých, ktorí nehlasovali za žiadneho kandidáta, prípadne odovzdali neplatný hlasovací lístok,“ informovala ECAV.

Ešte v máji 2021 sa generálny dozorca ECAV na Slovensku Ján Brozman vzdal svojej funkcie. Voľby, ktoré sa na uvoľnenú funkciu konali ešte v uplynulom roku a na jar tohto roku, boli neúspešné.

Pozrite si archívny videorozhovor redaktorky Sveta kresťanstva Jany Zlatohlávkovej s Renátou Vinczeovou:

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.