Svätý František Xaverský sa narodil v roku 1506 v Španielsku. Ako študent v Paríži sa spriatelil s Ignácom Loyolským a Petrom Faberom a spoločne založili Spoločnosť Ježišovu.
Xaverský veľkolepým spôsobom uviedol do praxe pôvodný misijný cieľ rehole. Cez Lisabon odcestoval do Indie, kde tri roky pôsobil v portugalských kolóniách medzi domorodými lovcami perál. Po ďalších troch rokoch pôsobenia na území dnešnej Indonézie prišiel v roku 1549 ako prvý misionár do Japonska, kde založil kresťanskú komunitu v Jamaguči.
Jeho prístup bol mimoriadne premyslený a úspešný. Ešte predtým, ako začal šíriť vieru, sa naučil jazyk a spoznával kultúru a zvyky domorodcov. Zakladal misijné stanice, ktoré viedli miestni obyvatelia, aby udržiavali život viery aj počas jeho neprítomnosti.
Xaverského 1500 listov do Ríma vychádzalo tlačou od roku 1545 a vyvolalo vlnu nadšenia pre misie na Ďalekom východe. Františka Xaverského to ťahalo aj do Číny, ale cudzinci mali zakázaný vstup do krajiny.
Apoštol Indie a Japonska zomrel 3. decembra 1552 počas nelegálnej cesty do Číny na ostrove Šangčuan Dao. Svätorečili ho v roku 1622.