Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2022, 21:45

Obvinenia voči Markovi Rupnikovi

Známy jezuita a umelec nemôže spovedať ani viesť duchovné cvičenia

Známy jezuita a umelec nemôže spovedať ani viesť duchovné cvičenia

Foto: commons.wikipedia.org

Obvinenia zo psychologického a sexuálneho zneužívania voči autorovi mozaikových diel vznieslo deväť členiek komunity v Ľubľane.

Rehoľa jezuitov zakázala svojmu kňazovi a známemu umelcovi Markovi Rupnikovi viesť duchovné cvičenia a vysluhovať sviatosť zmierenia.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency.

Rehoľa tak urobila po skončení vyšetrovania obvinení zo psychologického a sexuálneho zneužívania, ku ktorému údajne dochádzalo v 90. rokoch. Obvinenia voči Rupnikovi vzniesli viaceré rehoľné sestry zo slovinskej komunity Loyola.

Vatikánske Dikastérium pre náuku viery začiatkom októbra uzavrelo prípad s tým, že uplynula premlčacia lehota.

Prípad vyšetrovali dominikáni, Vatikán ho uzavrel ako premlčaný

O obvineniach voči známemu umelcovi a jezuitskému kňazovi písali najprv rôzne talianske internetové stránky, následne delegát pre medzinárodné domy Spoločnosti Ježišovej v Ríme zverejnil vyhlásenie, v ktorom potvrdil, že vtedajšia Kongregácia pre náuku viery (dnes Dikastérium pre náuku viery) „dostala v roku 2021 sťažnosť“ proti pátrovi Markovi Ivanovi Rupnikovi „voči spôsobu, akým vykonával svoju službu“. V stanovisku jezuiti dodali, že „nešlo o žiadne maloleté osoby“.

Dikastérium pre náuku viery po tom, čo dostalo sťažnosť na Rupnika, požiadalo jezuitov, aby vykonali predbežné vyšetrovanie, ktoré zverili rehoľníkom z iného rádu. Ako uvádza španielska katolícka agentúra ACI Prensa, počas vyšetrovania si člen rehole dominikánov vypočul svedectvo „viacerých osôb“.

Rímska diecéza, v ktorej momentálne Rupnik pôsobí, nevykonala vlastné vyšetrovanie obvinení, keďže tie sa týkali údajného zneužívania v Slovinsku a nie v Ríme.

Spoločnosť Ježišova dodala, že „záverečná správa“ z tohto predbežného vyšetrovania „bola predložená“ Dikastériu pre náuku viery. To skonštatovalo premlčanie prípadu.

Podľa stanoviska jezuitov však obmedzenia Rupnikovej služby „zostávajú v platnosti“ aj po „odpovedi“ vatikánskej inštitúcie.

Ak by kňaz chcel vykonávať akékoľvek „verejné aktivity“, musí podľa rehole získať povolenie svojho predstaveného. Spoločnosť Ježišova ešte zdôraznila, že „berie vážne každé obvinenie proti niektorému zo svojich členov“, a upozornila, že jej poslanie „je aj poslaním zmierenia“.

Zdroj z Rímskej diecézy pre agentúru ACI Prensa uviedol, že vikariát „dostal oznámenie od provinciála jezuitov, ktorý ich informoval o preventívnych opatreniach a navrhol, aby sa páter Rupnik nezúčastňoval na pastoračných aktivitách a nových úlohách“.

Jeho nadriadení sa rozhodli všetko zakryť, tvrdí údajná obeť

Komunitu Loyola, kde údajne dochádzalo k psychickému a sexuálnemu zneužívaniu, založila rehoľná sestra, ktorej bol Rupnik priateľom a „duchovným otcom“, píše denník La Repubblica.

Komunita bola následne zverená pod komisára, ktorým je dodnes jezuita Daniele Libanori, od roku 2018 pomocný biskup Rímskej diecézy.

Medzi údajnými obeťami Rupnika je najmenej deväť žien. Tie oznámili skutočnosti o údajnom zneužívaní komisárovi Libanorimu, ktorý vykonáva v komunite kanonickú vizitáciu. Rupnik bol údajne niekoľko rokov spovedníkom a duchovným vodcom komunity.

Vyhlásenie jezuitov neposkytlo bližšie podrobnosti k prípadu zneužívania okrem tvrdenia, že rehoľa pri vykonávaní jeho služby neeviduje pochybenia v súvislosti s maloletými.

Konkrétnejší je článok vatikanistky talianskeho denníka Il Messaggero, v ktorom Franca Giansoldati píše, že „škaredý prípad zneužívania jedného z najznámejších jezuitov na svete vrhá znepokojujúci tieň na Františkov pontifikát a na tajnostkárstvo, s akým Svätá stolica aj dnes rieši takéto záležitosti“.

Inzercia

Kostol v španielskom meste Valladolid s mozaikami od pátra Rupnika. Foto: Flickr.com/Iglesia en Valladolid

Podľa jej textu sa v júni tohto roku obeť, ktorú nazýva Luisa, opäť obrátila listom na vedenie Vatikánu – kardinálov Ladariu (prefekt Dikastéria pre náuku viery), De Donatisa, ďalej spomínaného biskupa Libanoriho či generálneho predstaveného jezuitov pátra Sosu, aby 28 rokov po svojej prvej sťažnosti vo Vatikáne znovu vyrozprávala svoj príbeh o sexuálnom, duchovnom a psychickom zneužívaní, ako aj o otvorenej manipulácii.

„Luisa vyzvala na prijatie opatrení, ktoré by zabránili pátrovi Rupnikovi pokračovať v prednáškach po celom svete, akoby sa nič nestalo,“ píše vatikanistka s tým, že Luisa má pochybnosti o tom, že jej neverili. Podľa nej všetci Rupnikovi jezuitskí nadriadení „a tí, ktorí sa dozvedeli fakty, sa rozhodli všetko zakryť mlčaním“.

Il Messaggero spomína ešte jednu ženu, ktorú nazýva Vera. Tá síce nie je obeťou zneužívania, no údajne bola v priebehu rokov svedkom lavíny sťažností rehoľníčok na mocenské a sexuálne zneužívanie zo strany pátra Rupnika.

O Rupnikových obetiach Vera tvrdí, že ich svedectvo nebolo motivované snahou o pomstu, ale obavami o iných, ktorí by sa ešte mohli dostať do rovnakej pasce. Vera vysvetľuje, že vďaka traumatickej udalosti (útek jednej rehoľníčky z inštitútu) sa dozvedela, že Rupnik „využíval svoju úlohu priateľa, spovedníka a duchovného otca na to, aby prostredníctvom rafinovanej manipulácie nadviazal intímne vzťahy sexuálnej povahy“. 

Verziu, ktorú predkladá aktuálne vyhlásenie jezuitov, Vera rezolútne popiera. Tá podľa denníka Il Messaggero tvrdí, že už v roku 1998, keď skutok ešte nebol premlčaný, hovorila o prípade s pátrom Franciscom J. Egañom, vtedajším delegátom pre medzinárodné domy Spoločnosti Ježišovej v Ríme.

„Bol veľmi milý a pozorne ma vypočul, ale po tomto stretnutí sa nič nestalo. Môj smútok bol veľký, spolu s vedomím, že som urobila všetko, čo bolo v mojich silách (...).“

Duchovné vedenie ako manipulácia?

O vyšetrovaní Marka Rupnika informoval ako jeden z prvých taliansky portál Silere non possum. Ten tvrdí, že prvé obvinenia voči Rupnikovi boli vznesené ešte v roku 1995. Voči slovinskému jezuitovi vtedy vzniesla obvinenie rehoľníčka, ktorá hovorí, že ju Rupnik zneužíval psychicky, duchovne aj fyzicky. Pravdepodobne ide o rovnakú osobu, ktorú cituje aj denník Il Messaggero.

„Rupnik ma prinútil robiť veci, ktoré som v skutočnosti robiť nechcela. Používal voči mne násilie, udrel ma. V jeho očiach, v jeho hlase bolo presvedčenie, že je nedotknuteľný. Zneužil ma, zneužil moju dôveru,“ hovorí slovinská rehoľníčka.

Portál poukazuje aj na nedávny prípad parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita, ktorý rezignoval pre flirt so ženou, ktorý bol z oboch strán dobrovoľný, a porovnáva ho s prípadom pátra Rupnika. Ten aj napriek zákazu predstavených naďalej zverejňuje na internete kázne a zamyslenia, na budúci rok má naplánované vedenie duchovných cvičení a stále je aj na čele Centra Aletti v Ríme.

Centrum Aletti poskytuje priestor pre kresťanských umelcov z katolíckej aj pravoslávnej cirkvi, kde môžu spolu žiť a modliť sa. Istý čas tam strávil aj poľský jezuita Przemek Wysogląd, ktorý sa k osobe Rupnika po zverejnení správ o jeho prešetrovaní vyjadril na Twitteri takto: „Rok som žil v Centre Aletti, kde bol Rupnik riaditeľom (alebo skôr ,guru‘). Používal psychické násilie, veľakrát ma verejne ponižoval, používal duchovné vedenie na manipuláciu, klamal môjho provinciála, všetko sa krútilo okolo neho. Odišiel som odtiaľ s úľavou.“

Mozaiky vo Vatikáne aj na Slovensku

Rupnik už viac ako 30 rokov navrhuje mozaikové umelecké diela pre kaplnky, kostoly a svätyne po celom svete. Mozaiky slovinského jezuitu zdobia napríklad kaplnky vo Vatikáne, v Európe či Spojených štátoch.

Svojimi mozaikami je známy aj na Slovensku. Jeho diela zdobia Katedrálu Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR v Bratislave – Krasňanoch, farský Kostol sv. Gorazda v Nitre na Klokočine či kňazský seminár v Badíne. Rupnik zdobil aj sanktuáriá v Ríme, Lurdoch, v San Giovanni Rotondo či Sanktuárium Jána Pavla II. v Krakove a aj pápežskú kaplnku.

Rupnik má zásadu, že svoje diela nepodpisuje, keďže podľa neho je umenie službou. V rozhovoroch sa vyjadril, že ani mama sa nepodpisuje pod obedy, ktoré varí pre rodinu. Tvrdí tiež, že nepozerá televíziu, ale čas venuje umeniu.

V novembri dostal Rupnik čestný doktorát na Pápežskej katolíckej univerzite v Brazílii, kde momentálne pracuje na ďalšej mozaike.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 18 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.