Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. október 2009

Taliansky kňaz zosobášil transsexuála. Nasledovala suspendácia

Kňaz florentskej diecézy Alessandro Santoro v nedeľu ráno zosobášil netradičný pár. Nevestou bol muž. Arcibiskup Florencie Giuseppe Betori vzápätí kňaza suspendoval. Na svojom blogu o tom informoval vatikanista talianskeho denníka La Stampa Giacomo Galeazzi. Pred jedným z florentských k...

Kňaz florentskej diecézy Alessandro Santoro v nedeľu ráno zosobášil netradičný pár. Nevestou bol muž. Arcibiskup Florencie Giuseppe Betori vzápätí kňaza suspendoval. Na svojom blogu o tom informoval vatikanista talianskeho denníka La Stampa Giacomo Galeazzi.

Pred jedným z florentských kostolov bol uplynulú nedeľu nezvyčajný ruch. Novinári, fotografi a asi 200 veriacich očakávali príchod mladomanželského páru. Nezvyčajný bol nielen vek mladomanželov, 64-ročná nevesta a 58-ročný ženích (na obr.), ale aj ich pohlavie. Nevesta Sandra Alvino sa podľa svojich slov narodila ako žena - ale omylom v tele muža. V sedemdesiatych rokoch chirurgickým zákrokom vykonaným v Londýne „omyl“ prírody napravila. V túto nedeľu završuje svoj boj, aby 26 rokov trvajúci civilný zväzok posvätil aj kňaz. Jedna z farníčok podáva „neveste“ kyticu z troch bielych ruží a dvere kostola sa zatvárajú. Zvedavci musia ostať von.

Oddávajúci kňaz, 44-ročný Alessandro Santoro, si je vedomý, že sobáš je jeho posledným kňazským úkonom. Prvého októbra mu arcibiskup Betori adresoval list, v ktorom zopakoval nesúhlasné stanovisko svojho predchodcu, kardinála Ennia Antonelliho, momentálne predsedu Pápežskej rady pre rodinu. „Skutky ako tento vykonaný donom Alessandrom Santorom protirečia poslaniu pastiera komunity, pred ktorou musí kňaz reprezentovať autentický hlas vierouky a sviatostnej praxe katolíckej cirkvi,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení diecézy.

V "sobášnej kázni" Santoro pohnutým hlasom priznáva, že tento akt bude anulovaný. Vzápätí však zdôrazňuje, že to nič nemení na realite. „Vy ste veriacim párom, ktorý žije v cirkvi a Boh života vás žehná a teší sa z vás,“ prihovára sa "mladomanželom". Kňaz, ktorý sa už v minulosti viackrát dostal do sporu s nadriadenými pre svoje alternatívne názory dodáva, že tento akt nemá byť prejavom rebélie a odporu, ale dôkazom pravdy a prijatia.

Po skončení sobáša sa pred kostolom obaja „novomanželia“ usmievajú a pripíjajú si s prítomnými. Arcibiskup Betori kňaza požiadal, aby nasledujúce dni prežil vo vnútornej reflexii a modlitbe.

Zdroj: Oltretevere (Giacomo Galeazzi blog)

Foto: universomix.info

Inzercia

Odporúčame

Vatikán: začiatok rokovaní s lefébvristami

Vatikán: začiatok rokovaní s lefébvristami

V pondelok sa uskutočnilo historicky prvé kolo rokovaní medzi Svätou stolicou a Kňazským bratstvom sv. Pia X. Stretnutia by sa mali pravidelne opakovať. Vatikán už vopred avizoval, že o stretnutí budú médiá informované len prostredníctvom krátkej tlačovej správy. Podľa záverečného vyh...

Pápež prekvapil. Otvoril dvere anglikánom

Pápež prekvapil. Otvoril dvere anglikánom

Vatikán v utorok oznámil vydanie dokumentu, ktorý rozšíri a zjednoduší možnosti začlenenia anglikánov do Katolíckej cirkvi. Aj keď sa o tejto možnosti hovorilo už dlhšie, jej zverejnenie vyvolalo veľké prekvapenie. Pripravovaná apoštolská konštitúcia predpokladá možnosť vysviacky býval...