Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
18. január 2023

Svätec týždňa

Margita Uhorská, mníška

Do kláštora dominikánok vo Vespréme sa dostala ako štvorročné dieťa. Neskôr odmietla vystúpiť z rehole a odísť do svetského života.

Margita Uhorská, mníška

Zdroj: Wikipedia

Svätá Margita, narodená v roku 1242, bola dcérou uhorského kráľa Bela IV. z manželstva s byzantskou princeznou Máriou Laskarisovou. Podľa legendy ju rodičia už pred narodením prisľúbili obetovať Bohu, ak s Božou pomocou rýchlo pominie obsadenie Uhorského kráľovstva vojskami Tatárov, čo sa aj stalo.

Do kláštora dominikánok vo Vespréme sa dostala ako štvorročné dieťa. V rámci vtedajších zvyklostí vstup dievčaťa vznešeného pôvodu do kláštora vôbec nemusel znamenať jeho doživotný pobyt v kláštore, a to ani po zložení večných sľubov.

Pre kráľovských rodičov či dcéru mohla totiž zo štátnopolitických či z dynastických dôvodov nastať situácia, keď bolo treba uzavrieť manželský zväzok so svojím dovtedajším nepriateľom, čím sa mala vytvoriť záruka na ďalšie mierové spolunažívanie. V takom prípade bolo treba získať dišpenz od dodržania rehoľného sľubu, ktorý mohol vydať arcibiskup, niekedy len sám pápež.

Margita odmietla vystúpiť z rehole a odísť do svetského života. K jej pomerne skorému skonu, zomrela ako 28-ročná v dominikánskom kláštore na vtedajšom Zajačom ostrove, nepochybne prispela prísna askéza.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.