Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. marec 2016

Islamisti na Veľkonočnú nedeľu zavraždili desiatky kresťanov

Medzi ôsmimi desiatkami obetí atentátu v pakistanskom Láhaure je viac ako 30 detí. Miestne úrady rozbehli rozsiahle zatýkanie, útok odsúdil aj pápež František.

Islamisti na Veľkonočnú nedeľu zavraždili desiatky kresťanov


Medzi obeťami teroristického útoku v Pakistane boli najmä ženy a deti, ktoré sa hrali v parku. Foto – TASR/AP

K teroristickému útoku došlo na Veľkonočnú nedeľu v druhom najväčšom pakistanskom meste Láhaur. Prihlásila sa k nemu jedna z frakcií Talibanu, ktorá zároveň vyhlásila, že terčom bola kresťanská menšina sláviaca veľkonočné sviatky. Islamisti pohrozili ďalšími útokmi.   

Útok má zatiaľ 79 obetí, medzi ktorými je 30 detí. Ďalšie stovky osôb sú zranené. Bombu na parkovisku pri verejnom parku Gulšan-e-Ikbál, ktorý je obľúbeným miestom stretania miestnych kresťanov, odpálil samovražedný útočník. Ide o najtragickejší teroristický útok v Pakistane za posledný rok.


Zranený muž telefonuje svojim blízkym po ošetrení na mieste výbuchu. Foto – TASR/AP

„Chceme poslať premiérovi Navázovi Šarífovi odkaz, že sme vstúpili do Láhauru. Môže robiť, čo chce, ale nedokáže nás zastaviť. Naši samovražední útočníci budú v týchto útokoch pokračovať,“ povedal hovorca frakcie Ehsanulláh Ehsan v narážke na to, že premiér Šaríf pochádza práve z Láhauru. Miestne úrady medzitým v provincii Pandžáb zatkli asi 350 ľudí, ktorí sú napojení na islamistických radikálov.

Nálož explodovala pri detských hojdačkách

Agentúra Reuters informovala, že nálož explodovala len niekoľko metrov od detských hojdačiek. Televízie priniesli zábery detí a žien stojacich v plači v kalužiach krvi pred parkom, zatiaľ čo záchranári, policajti a okoloidúci odnášali zranených do nemocníc. Do tých prišli stovky ľudí darovať krv.

Prečítajte si aj
Pakistan: Smrť je tam vždy blízko. Atentát v Lahore Zdieľať

Vláda provincie Pandžáb krátko po útoku nariadila zatvorenie všetkých verejných parkov a oznámila trojdňový smútok v provincii. Hlavné nákupné strediská uzavreli a mnohé z hlavných ciest v meste boli prázdne. Na zvládnutie chaotickej situácie pri mieste útoku privolali armádu.

Inzercia

Láhaur je správnym centrom Pandžábu, najväčšej a najbohatšej provincie Pakistanu, ktoré v posledných rokoch zápasí s násilím zo strany moslimských fundamentalistov a zločineckých gangov. Situácia v Pandžábe je však tradične pokojnejšia ako v iných častiach šiestej najľudnatejšej krajiny sveta.

Pápež: Je to ohavný skutok

„V centrálnej časti Pakistanu Veľkú noc skrvavil ohavný atentát, ktorý zmasakroval množstvo nevinných osôb, poväčšine rodín kresťanskej menšiny, osobitne žien a detí, čo sa zišli vo verejnom parku, aby v hre a radosti prežívali veľkonočný sviatok,“ reagoval na útok pápež František.


Útok tvrdo odsúdil aj pápež František. Foto – TASR/AP

„Apelujem na verejné autority a všetky zložky spoločnosti tejto krajiny, aby vyvinuli všemožné úsilie na obnovenie bezpečnosti a pokoja pre obyvateľstvo a zvlášť pre zraniteľnejšie náboženské menšiny. Ešte raz opakujem, že násilie a vražedná nenávisť vedú jedine k bolesti a ničeniu; úcta a bratstvo sú jedinou cestou k dosiahnutiu pokoja,“ dodala hlava Katolíckej cirkvi pred modlitbou Raduj sa, nebies Kráľovná na Veľkonočný pondelok.

Svätý Otec zároveň vyzval k modlitbe, aby sa zastavili ruky násilníkov, ktoré rozosievajú teror a smrť, ako aj za obete atentátu, ich rodiny a za všetky kresťanské a etnické menšiny v Pakistane.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.