Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2023, 08:49

František v Afrike

Nie ste bezmocní, povzbudil pápež obyvateľov Južného Sudánu pri záverečnej omši

Nie ste bezmocní, povzbudil pápež obyvateľov Južného Sudánu pri záverečnej omši

Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Skončila sa šesťdňová návšteva Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.

Nedeľný program pápeža v Južnom Sudáne:​

  • 7:45 Svätá omša v Mauzóleu Johna Garanga v Džube – homília Svätého Otca

  • 10:00 Rozlúčková ceremónia na medzinárodnom letisku v Džube

  • 10:30 Odlet z Džuby do Ríma

  • 17:30 Prílet na rímske medzinárodné letisko Fiumicino

V nedeľu ráno vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne.

Záverečnú svätú omšu slávil Svätý Otec v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba za účasti 70-tisíc veriacich.

„Tvárou v tvár toľkým ranám a násiliu, ktoré živia jed nenávisti, neprávosti, ktorá spôsobuje biedu a chudobu, sa vám môže zdať, že ste malí a bezmocní. Ale keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii.

„Táto krásna a sužovaná krajina, potrebuje svetlo, ktoré má každý z vás, alebo skôr svetlo, ktorým každý z vás je,“ dodal František.

Po skončení svätej omše a modlitbe Anjel Pána sa pápež presunul na medzinárodné letisko v Džube, kde nasledoval rozlúčkový ceremoniál.

Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.

Foto: AP/Gregorio Borgia

V sobotu sa pápež stretol s biskupmi, kňazmi, diakonmi, zasvätenými mužmi a ženami a seminaristami v džubskej Katedrále sv. Terézie.

Vyzval ich, aby boli „milosrdnými pastiermi, a nie kmeňovými vodcami, aby sa stali prorokmi blízkosti, ktorí sa nenaháňajú za náboženskou a spoločenskou prestížou“.

V katedrále si František vypočul rozprávanie rehoľnej sestry o tom, ako v roku 2021 pri prepade neďaleko Džuby zahynuli dve jej spolusestry.

Potom nasledovalo súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej v priestoroch apoštolskej nunciatúry.

Foto: AP/Gregorio Borgia

Popoludní sa pápež František spolu s anglikánskym arcibiskupom z Canterbury Justinom Welbym a moderátorom Generálneho zhromaždenia Škótskej cirkvi Iainom Greenshieldsom stretli s vnútorne vysídlenými v Sále slobody (Freedom Hall).

„Zo všetkých síl opakujem úprimnú výzvu na ukončenie každého konfliktu, na seriózne obnovenie mierového procesu, aby sa ukončilo násilie a ľudia sa mohli vrátiť k dôstojnému životu,“ povedal Svätý Otec v príhovore, ktorý nasledoval po svedectve troch detí žijúcich v utečeneckých táboroch.

„Všetkých prosím so srdcom na dlani: pomôžme Južnému Sudánu, nenechajme osamote jeho obyvateľstvo, ktoré tak veľmi trpel a stále trpí,“ apeloval pápež.

Sobotňajší program uzavrela ekumenická modlitba za účasti všetkých troch náboženských lídrov v Mauzóleu Johna Garanga, ktorý je hrdinom oslobodeneckého boja.

„Medzi vás, svätý Boží ľud na ceste, sme prišli – moji bratia a ja – ako pútnici. Hoci sme fyzicky vzdialení, budeme vám vždy nablízku. Začnime každý deň modlitbou za seba navzájom, spoločne pracujme ako svedkovia a sprostredkovatelia Ježišovho pokoja a kráčajme po tej istej ceste konkrétnych krokov lásky a jednoty,“ pozval všetkých prítomných Svätý Otec. 

Krajina poznačená tragédiami

Pápeža privítalo v piatok po pristátí lietadla na letisku v juhosudánskom hlavnom meste Džuba množstvo vysokopostavených predstaviteľov vrátane prezidenta Južného Sudánu Salvu Kiira.

Južný Sudán so 16,7 milióna obyvateľov je väčšinovo kresťanskou krajinou. Najviac je katolíkov – 6,2 milióna, ďalej nasledujú anglikáni a presbyteriáni i ďalšie protestantské vyznania. 

Podľa agentúry DPA v Južnom Sudáne dúfajú, že návšteva pápeža pomôže zastaviť násilie a konflikty odohrávajúce sa vo viacerých častiach krajiny. 

K Františkovi sa v Južnom Sudáne pripojili aj anglikánsky arcibiskup z Canterbury Justin Welby a moderátor Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi Ian Greenshields, spolu s nimi pápež vykoná dlhoočakávanú ekumenickú púť pokoja.

Po privítaní na letisku sa pápež presunul do prezidentského paláca, kde sa stretol s prezidentom Kiirom a jeho viceprezidentmi a následne aj s verejnými predstaviteľmi, občianskou spoločnosťou a diplomatickým zborom.

Zľava arcibiskup z Canterbury Justin Welby, pápež František, prezident Južného Sudánu Salva Kiir a moderátor Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi Iain Greenshields prichádzajú do prezidentského paláca v Džube v piatok 3. februára 2023. Foto: TASR/AP

„Proces mieru a zmierenia si vyžaduje nový štart,“ vyhlásil František a vyzval na zintenzívnenie úsilia o ukončenie konfliktu v tejto najmladšej krajine sveta.

„Budúce generácie si budú vaše mená vážiť alebo ich vymažú z pamäti na základe toho, čo robíte teraz,“ povedal František publiku, v ktorom sedel juhosudánsky prezident Kiir i jeho rival a viceprezident Riek Machar.

Obaja boli hlavnými aktérmi krvavej občianskej vojny v rokoch 2013 – 2018, ktorá si vyžiadala takmer 400-tisíc mŕtvych a vyše dva milióny vnútorne vysídlených osôb, ďalšie 2,3 milióna boli nútené ujsť do susediacich krajín, najmä do Ugandy, ale aj do Sudánu a Etiópie.

„Už žiadne krviprelievanie, už žiadne konflikty, žiadne násilie a vzájomné obviňovanie, kto je za to zodpovedný – nech už vaši ľudia nemusia prahnúť po mieri,“ apeloval František, ktorý je prvým pápežom v tejto krajine.

Foto: AP/Ben Curtis

Slovenská stopa v Južnom Sudáne

Najmladšia krajina sveta oficiálne vznikla v roku 2011 získaním nezávislosti od Sudánu. Dodnes však trpí nielen dôsledkami občianskej vojny, ale aj klimatických zmien, postihnutá bola extrémnymi suchami i záplavami. Pandémia covidu-19 spôsobila zabrzdenie humanitárnej pomoci, ktorú potrebuje zhruba polovica obyvateľstva. Pomoc dnes potrebuje takmer 9 miliónov ľudí.

Vôľu navštíviť Južný Sudán Svätý Otec prejavil už viackrát. Spolu s anglikánskym prímasom, canterburským arcibiskupom Welbym, tam plánoval ísť už v roku 2017, avšak nepriaznivá politická, bezpečnostná a humanitárna situácia cestu znemožnila.

V roku 2019 absolvovali politickí i cirkevní lídri Južného Sudánu vo Vatikáne niekoľkodňové duchovné stíšenie s cieľom prehĺbiť proces zmierenia v krajine. Pápež vtedy vykonal akt, ktorý sa vryl hlboko do pamäti všetkých účastníkov – pobozkal súperiacim politickým lídrom nohy.

S Južným Sudánom je hlboko spätý aj život a pôsobenie slovenskej misionárky a lekárky Veroniky Ráckovej, členky Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého, ktorá zahynula po streľbe ozbrojencov na jej služobné auto 16. mája 2016.

Foto: AP/Gregorio Borgia

Biskupom odkázal: Pre odpustenie riskujete

Ešte pred odletom z Kinšasy sa František stretol s biskupmi Konžskej demokratickej republiky, ktorú nazval „zeleným srdcom Afriky“ a tiež „pľúcami pre celý svet“.

Pápež povzbudil miestnych biskupov v ich práci a upriamil pozornosť na milosrdenstvo, keď v závere príhovoru vyzval:

„Chcel by som dodať ešte jednu vec: povedal som ,buďte milosrdní‘. Milosrdenstvo. Vždy odpúšťajte. Keď veriaci prichádza na spoveď, prichádza prosiť o odpustenie, prichádza prosiť o Otcovo pohladenie. A my s obviňujúcim prstom: ‚Koľkokrát? A ako ste to urobili?...‘ Nie, to nie. Odpusťte. Vždy.

‚Ale ja neviem..., pretože kódex mi hovorí...‘ Kódex musíme dodržiavať, pretože je dôležitý, ale srdce pastora ide ďalej! Riskujte. Pre odpustenie riskujete. Vždy. Vždy odpúšťajte vo sviatosti zmierenia. A tak zasievate odpustenie pre celú spoločnosť.“

Hovoril o ingredienciách pre budovanie budúcnosti pokoja

Pápež František sa vo štvrtok poobede, na sviatok Obetovania Pána, stretol s kňazmi, diakonmi, rehoľníkmi a bohoslovcami v Katedrále Našej Panej z Konga. Svätý Otec tu predniesol svoj príhovor, v ktorom povedal, že cirkev konžských duchovných potrebuje.

V katedrále sa stretlo vyše tisíc klerikov a vyše päťtisíc veriacich pred chrámom. Svätý Otec zúčastneným v príhovore poďakoval za ich obetu života napriek nepriaznivým okolnostiam a problémom.

Neskôr sa pápež súkromne stretol s jezuitmi v Konžskej demokratickej republike.

Vo štvrtok doobeda vyzval pápež vyše 65-tisíc mladých ľudí a katechétov na futbalovom štadióne hlavného mesta Kinšasa, aby „zrodili zajtrajšok“, ktorý je v ich rukách. „Z tvojich rúk môže prísť pokoj, ktorý chýba tejto krajine,“ uviedol pápež.

Svätý Otec na stretnutí na „Štadióne mučeníkov“ hovoril aj o piatich ingredienciách pre budovanie budúcnosti pokoja. Sú nimi: modlitba, komunita, čestnosť, odpustenie a služba.

Pápež pomedzi jasajúci a tancujúci dav mladých najprv prechádzal papamobilom. Po tom, ako si vypočul dve svedectvá a obdivoval tanečné predstavenie v tradičných odevoch, adresoval mladým a katechétom svoj prejav.

Pápež povzbudil mladých, aby sa nedali zlákať drogami či korupciou. Vyzval ich tiež, aby sa pochytali za ruky a spoločne zakričali Nie korupcii! Podľa agentúry DPA mu mladí ľudia na tribúnach vyhoveli, pričom sa mnohí spontánne obrátili k VIP tribúne, kde sedeli aj mnohí politici.

Organizácia Transparency International, na ktorú sa odvolala agentúra AP, zaradila v indexe vnímania korupcie Konžskú demokratickú republiku na 166. miesto medzi 180 krajinami, pričom zistila priamu súvislosť medzi politickou korupciou a vysokou mierou neistoty v krajine.

„Nenechajte sa premôcť zlom... Nenechajte sa manipulovať jednotlivcami alebo skupinami, ktoré sa vás snažia využiť na to, aby udržali vašu krajinu v zajatí násilia a nestability, aby ju mohli naďalej ovládať bez toho, aby sa (za to) niekomu zodpovedali,“ zdôraznil pápež.

František si užil jasajúci a tancujúci dav mladých. Foto: TASR/AP

Na futbalovom „Štadióne mučeníkov“ sa s pápežom stretlo asi 65-tisíc ľudí. Foto: TASR/AP

„Chcel by som vás na niečo upozorniť: všetky ruky sú si podobné, no žiadna nie je rovnaká ako tá druhá; nikto nemá ruky, ktoré by boli rovnaké ako tie tvoje, preto si jedinečný, neopakovateľný a neporovnateľný poklad. V dejinách ťa nemôže nikto nahradiť,“ uviedol František.

Mladých a katechétov povzbudil slovami: „Vo chvíľach smútku, keď budete znechutení, vezmite evanjelium a pozerajte na Ježiša, on vám dá silu.“

Niektorí účastníci štvrtkového stretnutia s pápežom uviedli, že ozbrojený konflikt v Konžskej demokratickej republike podnecuje nedostatok pracovných miest, pretože mladí muži majú len málo iných možností, ako si zarobiť peniaze, a preto sa dávajú naverbovať.

„Nezamestnaná mládež je ľahko ovplyvniteľná a môže sa pridať k ozbrojenej skupine, aby si zarobila na živobytie, alebo sa dať ovplyvniť politikom so zlými úmyslami,“ povedala jedna z účastníčok stretnutia mládeže s pápežom.

Inzercia

Foto: TASR/AP

Agentúra AP poznamenala, že viac ako dve tretiny z približne 100 miliónov obyvateľov Konžskej demokratickej republiky sú ľudia mladší ako 25 rokov. Organizácia Spojených národov a humanitárne organizácie nedávno konštatovali, že mládež v krajine je obzvlášť zraniteľná voči rôznym formám zneužívania.

V stredu podvečer sa pápež na nunciatúre v hlavnom meste Kinšase stretol s charitatívnymi pracovníkmi. Vyzdvihol ich prácu a ponúkol im tri kľúčové slová na riešenie otázky, ako vykonávať dobročinnosť – vzorným príkladom, udržateľnosťou a spoluprácou.

„V tejto krajine, kde je toľko násilia, ktoré sa ozýva ako dunivý rachot vyrúbaného stromu, ste lesom, ktorý každý deň rastie v tichu a robí vzduch lepším, dýchateľnejším,“ uviedol pápež v príhovore zástupcom charitatívnych organizácií.

Pápež obetiam násilia: Prinášam vám Božie pohladenie

V stredu popoludní sa Svätý Otec stretol s obeťami násilia z východnej časti republiky. Stretnutie sa uskutočnilo na pôde Apoštolskej nunciatúry v Kinšase. Pôvodne chcel pápež obete navštíviť osobne v regióne Severné Kivu, z bezpečnostných dôvodov sa však plán napokon zmenil.

Agentúra AP pripomenula, že východ krajiny sa v násilnostiach zmieta už desaťročia, pričom tam o moc a pôdu bojuje viac ako 120 ozbrojených skupín a milícií. Dôsledkom toho podľa OSN je, že takmer šesť miliónov ľudí je vnútorne vysídlených a státisíce zápasia s extrémnym nedostatkom potravín.

Pri stretnutí zazneli štyri silné svedectvá obetí násilia, ktoré nakoniec prečítali spoločné vyhlásenie o záväzku odpustiť svojim násilníkom. Išlo o obete sexuálneho zneužívania, tzv. sexuálne otrokyne unesené povstaleckými rebelmi, či o vnútorne vysídlené osoby, ktoré boli svedkami znásilnení a vrážd svojich rodičov a súrodencov či vyvraždenia a vypálenia svojich dedín.

Ženy unesené do otroctva boli podľa svojich slov svedkami rozkúskovania tiel a dekapitácií spoluväzňov, ktorých mäso boli napokon nútené zjesť.

Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

Svätý Otec v príhovore vyjadril blízkosť a solidaritu všetkým obetiam, odsúdil obohacovanie sa na drancovaní krajiny a krvavé obetovanie nevinných obetí.

„Každému zranenému dieťaťu a dospelému hovorím: Som s vami, chcem vám priniesť Božie pohladenie. Jeho nežný a súcitný pohľad spočíva na vás. Zatiaľ čo násilníci s vami zaobchádzajú ako s vecami, Otec v nebi vidí vašu dôstojnosť a každému z vás hovorí: ‚Pretože si drahý mojim očiam, vzácny a ja ťa milujem‘,“ uviedol pápež.

„Treba demilitarizovať srdce: odstrániť jed, odmietnuť zlobu, vyhubiť chamtivosť, vymazať hnev; povedať ‚nie‘ všetkému, čo sa zdá, že človeka oslabuje, ale v skutočnosti ho robí slobodným, pretože mu dáva pokoj. Áno, pokoj vychádza zo srdca, zo srdca zbaveného nenávisti,“ dodal František.

Omša s miliónovou účasťou

Pápež v stredu dopoludnia odslúžil na letisku N’Dolo v Kinšase omšu pod holým nebom. Organizátori odhadujú, že sa na nej zúčastnilo viac ako milión ľudí.

Vo svojej homílii pápež prítomných vyzval, aby „našli silu odpustiť sebe, iným a dejinám“, pričom uviedol príklad Ježiša, ktorý odpustil tým, čo ho zradili. S odkazom na desaťročia násilia najmä na východe krajiny, ktoré prinútilo milióny ľudí opustiť svoje domovy, František zdôraznil, že „odpustiť neznamená predstierať, že sa nič zlé nestalo“.

„Aké veľké dobro nám prináša očistenie srdca od hnevu a výčitiek, od každej stopy zášti a nepriateľstva!“ pripomenul pápež.

Mnohí účastníci omše podľa agentúry AP strávili v rozsiahlom areáli letiska noc spievaním, tancovaním a duchovnou prípravou na prvú pápežskú omšu od roku 1985, keď Konžskú demokratickú republiku, vtedy nesúcu meno Zair, navštívil Ján Pavol II.

Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

František začal stretnutie s veriacimi pomalou jazdou papamobilu po areáli letiska, čo vyvolalo nadšenie prítomných, z ktorých mnohí bežali pozdĺž trasy auta a mávali vlajkami. Časť žien mala oblečené šaty a sukne z látky s voskovou potlačou, na ktorej bola Františkova podobizeň alebo náboženské symboly.

Dav opäť jasal, keď ho pápež pozdravil v lingale – jednom zo štyroch jazykov Konžskej demokratickej republiky, ktorým sa hovorí v hlavnom meste Kinšasa.

Rozhlasová stanica RFI informovala, že miestna vláda vyhlásila stredu dopoludnia za štátny sviatok. Školy zostanú zatvorené celý deň. Pozdĺž trasy presunu pápeža Františka a na letisku N’Dolo boli rozmiestnené tisíce policajtov, vojakov a členov Republikánskej gardy.

Dopoludňajšia omša bola prvým veľkým podujatím pápeža Františka po jeho utorňajšom príchode. Vo svojom úvodnom prejave k predstaviteľom vlády odsúdil stáročia trvajúce drancovanie nerastného a prírodného bohatstva Afriky cudzími mocnosťami.

Prestaňme drancovať a dusiť Afriku

Pápež František v utorok pricestoval do Konžskej demokratickej republiky, stredoafrického štátu zmietaného konfliktom. Po odchode z Ríma a sedemhodinovom lete pristál na letisku v konžskom hlavnom meste Kinšasa, kde ho podľa agentúry Kathpress čakali desaťtisíce ľudí. „Čakali sme na to rok, je to krásna cesta,“ povedal 86-ročný pápež novinárom cestujúcim na palube lietadla.

Po oficiálnom privítaní na letisku sa pápež presunul do Národného paláca na privítací ceremoniál. Tam absolvoval súkromné stretnutie s prezidentom krajiny Felixom Tshisekedim Tshilombom i ďalšími štátnymi autoritami.

„Som šťastný, že som tu, v tejto nádhernej a rozľahlej, zeleňou posiatej krajine,“ skonštatoval František. V príhovore naznačil, že dejiny Konžskej demokratickej republiky sú poznačené konfliktmi a cudzou nadvládou.

Podľa agentúry AP pápež požiadal cudzie mocnosti, aby prestali drancovať prírodné zdroje Afriky. Podľa Františka ide o „jed vlastnej chamtivosti“.

„Politické vykorisťovanie vystriedal hospodársky kolonializmus, ktorý bol rovnako zotročujúci,“ vyhlásil s odkazom na pohnutú históriu africkej krajiny.

Pápež František s konžským prezidentom Felixom Tshisekedim Tshilombom. Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

František po taliansky konžským politikom a iným hodnostárom povedal, že „výsledkom je, že táto krajina, ktorá je masívne drancovaná, nemá dostatočný úžitok zo svojich obrovských zdrojov“. „Prestaňte dusiť Afriku – nie je to baňa, ktorú treba vyťažiť, ani územie, ktoré treba vydrancovať,“ dodal.

Nezabudol pripomenúť rôznorodosť Konžskej demokratickej republiky, ktorá sa nazýva aj zelenými pľúcami, keďže tropický prales v okolí rieky Kongo je po Amazónii druhým najväčším na svete. Pápež povedal, že prichádza „v mene Ježiša ako pútnik zmierenia a pokoja“.

„Veľmi som tu túžil byť a konečne prichádzam, aby som vám priniesol svoju blízkosť, náklonnosť a útechu celej Katolíckej cirkvi,“ uviedol Svätý Otec. „Násilie a nenávisť nech už nemajú miesto v srdci ani v ústach nikoho, pretože sú to neľudské a nekresťanské emócie. Paralyzujú vývoj a vedú nás späť do temnej minulosti.“

Pápež zároveň všetkých vyzval nehľadať ľahký zisk, osobné či skupinové záujmy, ale skôr spoločné dobro a bezpečnosť ľudí. Zdôraznil aj potrebu starať sa o množstvo vysídlených a utečencov a „nedať sa zmanipulovať alebo kúpiť tými, ktorí chcú udržať krajinu v násilí, vykorisťovať ju a robiť hanebné obchody“.

Analytici v Kongu tvrdia, že pápežov prejav „má potenciál zapísať sa do histórie“. Komentátori opísali, že Františkove slová budú ešte dlho rezonovať v mysliach Konžanov.

Pápež na letisku Ndjili v Kinšase. Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

Vo štvrtok ráno bude mať pápež stretnutie s mládežou a katechétmi na „Štadióne mučeníkov“. Popoludní Svätý Otec absolvuje stretnutie s kňazmi, diakonmi, rehoľníkmi, rehoľníčkami a bohoslovcami v Katedrále Notre Dame du Congo a večer ho čaká súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre.

František pobudne v Kinšase do piatka. Následne sa presunie do Džuby – hlavného mesta Južného Sudánu –, kde bude pápeža sprevádzať anglikánsky prímas Justin Welby. Vatikán túto cestu nazýva „púťou za mier“.

Očakáva sa, že k vrcholom cesty bude patriť omša, ktorá sa uskutoční v stredu na vojenskej leteckej základni v Kinšase, a pápežove stretnutia s obeťami násilností, utečencami a vnútorne vysídlenými osobami. Pápežov návrat do Vatikánu je naplánovaný na nedeľu.

František cestu do Konga niekoľkokrát odložil

Pápež František sa vydal na svoju prvú tohtoročnú zahraničnú cestu. Dohromady šesť dní pobudne v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne.

Obe krajiny sú už roky na zozname plánovaných ciest 86-ročného Svätého Otca a oba tieto africké štáty sú postihnuté vojnovými konfliktmi, násilnosťami i prírodnými katastrofami. Pápež tam príde s posolstvom mieru a zmierenia, uviedol Vatikán.

Návštevu najprv znemožnili bezpečnostné obavy a politické pomery, potom pápežove zdravotné problémy – bolesti kolena, ktoré ho nútia používať invalidný vozík.

Pápež na rímskom letisku Fiumicino. Foto: TASR/AP

Južný Sudán, považovaný za najchudobnejšiu krajinu sveta, je od roku 2013 dejiskom opakujúcej sa občianskej vojny.

Aj v Kongu, najmä na východe krajiny, už roky prebieha krvavý konflikt. Pápež tam príde s posolstvom mieru a zmierenia, uviedol Vatikán. Má zhruba 100 miliónov obyvateľov, z ktorých 40 percent tvoria katolíci. Má obrovské nerastné bohatstvo, približne dve tretiny obyvateľstva žijú napriek tomu z menej ako 2,15 dolára na deň.

Agentúra Kathpress informovala, že návšteva Afriky je prvou tohtoročnou zahraničnou cestou pápeža Františka a zároveň štyridsiatou v jeho takmer desaťročnom pontifikáte. Od roku 2013 navštívil pápež František africký kontinent štyrikrát, a to Keňu, Ugandu, Stredoafrickú republiku, Egypt a Maroko. Naposledy v roku 2019 cestoval do Mozambiku, na Madagaskar a Maurícius.

Posledná návšteva pápeža v Kongu bola v auguste 1985. Pápežova návšteva je pre juhosudánske hlavné mesto Džuba prvou. V roku 1993 sa v sudánskej metropole Chartúm na pár hodín zastavil Ján Pavol II. Južný Sudán získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011, a preto je známy aj ako „najmladšia krajina na svete“.

Pápež František ešte pred odletom do Afriky prijal v Dome sv. Marty vo Vatikáne desiatku migrantov z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Na letisku Fiumicino sa potom pristavil pri pamätníku 13 talianskych letcov, ktorí v roku 1961 tragicky zahynuli v Kongu.

Riaditeľ prestížneho katolíckeho časopisu La Civiltà Cattolica Antonio Spadaro, ktorý cestoval s pápežom do Afriky, pridal na sociálnu sieť fotografiu Madony, ktorú mal pápež pri sebe počas cesty do Konžskej demokratickej republiky.

Pápež sa počas letu ospravedlnil, že nebude prechádzať uličkou lietadla a osobne zdraviť jednotlivých členov novinárskeho sprievodu. Svätého Otca sprevádza približne sedemdesiatpäť novinárov z dvanástich krajín vrátane dvoch afrických.

„V tejto chvíli prelietame nad Saharou. Zamyslime sa mlčky, v modlitbe, nad všetkými tými ľuďmi, ktorí túžia po troche blahobytu, štipke slobody, vydali sa cez túto púšť a nezvládli to. Mnohí iní s veľkým utrpením dosiahnu Stredomorie, kde ich zavrú do táborov, a tam ďalej trpia. Modlime sa za všetkých týchto ľudí,“ uviedol pápež počas letu nad Saharou.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.