Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
03. február 2023

Vatikánska sedma

Pápež je v Afrike, výzvu na dekriminalizáciu homosexuálov tam prijali s nevôľou

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Pápež je v Afrike, výzvu na dekriminalizáciu homosexuálov tam prijali s nevôľou

Nástenná maľba pápeža Františka v juhosudánskom hlavnom meste Džuba. Foto: AP/Ben Curtis

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
  • čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
  • kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.

Pápež František tento týždeň zavítal do Afriky. Po viacerých vynútených odkladoch spôsobených nestabilnou bezpečnostnou situáciou, pandémiou či zhoršeným zdravotným stavom pricestoval v utorok do Konžskej demokratickej republiky, odkiaľ sa v piatok presunul do Južného Sudánu.

Najmladšia krajina, najmladší biskup. Za pozornosť stojí, že v najmladšej krajine sveta sa stretne s najmladším biskupom na svete – Christian Carlassare mal v čase svojho menovania pred dvoma rokmi len 43 rokov.

Biskupská vysviacka misionára pochádzajúceho z Talianska však musela byť o rok odložená, pretože krátko po vymenovaní sa stal obeťou atentátu. Dvaja ozbrojenci vtrhli v roku 2021 do jeho domu a viacnásobne ho postrelili do nôh. Po akútnej strate krvi musel absolvovať transfúziu a niekoľkodňový pobyt v nemocnici.

V aktuálnom rozhovore pre ACI Stampa biskup diecézy Rumbek priznal, že obyvatelia Južného Sudánu sa cítia mimo pozornosti medzinárodného spoločenstva a zároveň prežívajú pocit viny za to, že po vyhlásení nezávislosti v roku 2011 nedokázali udržať mier a krajina sa v rokoch 2013 – 2018 ponorila do občianskej vojny.

Po podpísaní mierovej dohody obleteli svet fotky, ako pápež František pokľakol pred znepriatelenými lídrami, ktorí v apríli 2019 navštívili Vatikán, a pobozkal im nohy.

Kritika Františkových vyjadrení. Zložitú situáciu, do ktorej prichádza, si pápež ešte viac skomplikoval nedávnym rozhovorom pre agentúru AP. Okrem iného v ňom povedal, že „byť homosexuálom nie je zločin“, a zákony kriminalizujúce homosexuálov označil za „nespravodlivé“.

Agentúra AP k tomu dodala, že homosexuálne skutky sú kriminalizované v takmer 70 krajinách sveta, najmä v Afrike a Ázii. Medzi ne patrí aj Južný Sudán.

„Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval na pápežove slová juhosudánsky minister informácií Michael Makuei Lueth.

„Boh sa nepomýlil. Stvoril muža a ženu a povedal im, aby sa vzali, išli a naplnili zem. Môžu mať partneri rovnakého pohlavia deti? Naša ústava je veľmi jasná, hovorí o manželstve medzi osobami opačného pohlavia a akékoľvek manželstvo osôb rovnakého pohlavia označuje za zločin, je to ústavný zločin,“ zdôraznil minister.

Vatikanista Edward Pentin z National Catholic Register pripomenul, že František je prvým pápežom, ktorý verejne vyzval na dekriminalizovanie homosexuálov.

Tento postoj však nie je žiadnou novinkou – Svätá stolica už v roku 2008 počas pontifikátu Benedikta XVI. prostredníctvom stáleho pozorovateľa pri OSN vyzvala na odstránenie trestných postihov homosexuálnych osôb.

Samozrejme, inou témou je požehnávanie homosexuálnych zväzkov, ktoré Vatikán odmieta. Naposledy to zopakoval v roku 2021 v stanovisku Kongregácie pre náuku viery, ktoré osobne schválil pápež František.

Ďalšie udalosti v skratke

Biskupi, kňazi, zasvätené osoby a aktívni laici sa stretli v Nimnici, aby v rámci synodálneho procesu diskutovali o výzvach, pred ktorými stojí cirkev na Slovensku.

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria pred Keňou a Libanonom.

Inzercia

Prvýkrát v novom roku zasadalo generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku, zasadnutie synody bolo naplánované na 24. – 25. júna.

Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost. Rodák z Chicaga je bývalým generálnym predstaveným Rehole sv. Augustína a súčasným biskupom diecézy Chiclayo v Peru.

Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.

Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.

Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista. Vzkriesenie sa začne točiť na jar.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

Keď už je pápež František opäť na cestách, stojí za to spomenúť nový dokumentárny film In viaggio (Na ceste) z dielne talianskeho režiséra Gianfranca Rosiho, ktorý sa minulý rok premietal aj na filmovom festivale v Benátkach.

Dokument zachytávajúci apoštolské cesty súčasného pápeža je podľa vatikánskeho denníka L’Osservatore Romano výnimočný aj tým, že František v ňom často mlčí.

Mlčí, no o to viac žehná.

Prajem vám pokojný a požehnaný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.