Pred príchodom pápeža v Južnom Sudáne vypukli násilnosti, zabitých bolo 27 ľudí
Bojovníci z povstaleckej skupiny vo štvrtok zabili šesť ľudí v juhosudánskom zväzovom štáte Stredná Equatoria. Pastieri sa neskôr v priebehu dňa v neďalekej oblasti pomstili zabitím 21 civilistov vrátane piatich detí a tehotnej ženy.
Dvadsaťsedem ľudí prišlo o život v Južnom Sudáne pri násilnostiach medzi pastiermi dobytka a príslušníkmi protivládnych milícií. S odvolaním sa na predstaviteľa regionálnej vlády o tom v piatok informovala agentúra Reuters.
K násilnostiam došlo v predvečer návštevy pápeža Františka. Ten v piatok dopoludnia ukončil svoju trojdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a odletel do Južného Sudánu, kam dorazil okolo 14.00 h SEČ.
Bojovníci z povstaleckej skupiny vo štvrtok zabili šesť ľudí v juhosudánskom zväzovom štáte Stredná Equatoria. Pastieri sa neskôr v priebehu dňa v neďalekej oblasti pomstili zabitím 21 civilistov vrátane piatich detí a tehotnej ženy, uviedol predstaviteľ okresu Kajo-Keji.
Z útokov na pastierov obvinil Národný front spásy, jednu z protivládnych milícií operujúcich v Južnom Sudáne. Jej predstavitelia však akúkoľvek zodpovednosť za krviprelievanie popreli. Zástupcovia pastierov zase popreli, že by podnikli odvetný útok na civilistov.
V roku 2013 Južný Sudán zachvátila občianska vojna, ktorá si vyžiadala takmer 400.000 obetí. V septembri 2018 bola dosiahnutá dohoda o prímerí, ktorá do veľkej miery zastavila masové krviprelievanie. V krajine však stále dochádza ku konfliktom medzi súperiacimi etnickými skupinami, najčastejšie pre pôdu alebo dobytok.
Pápež podľa agentúry Reuters dúfa, že svojou návštevou v Južnom Sudáne podporí mierový proces zameraný na definitívne ukončenie dlhoročného konfliktu vedeného prevažne podľa etnických línií.
Dnes treba vedieť
Výbor pre náuku katolíckych biskupov v USA vydal dokument, v ktorom katolíckym nemocniciam radí, ako sa postaviť k problematike zákrokov na zmenu pohlavia. „Nevyhnutným kritériom pri takýchto rozhodnutiach je základný poriadok stvoreného sveta. Naše používanie technológií musí rešpektovať tento poriadok,“ uvádzajú americkí biskupi. Viac si prečítajte v našom texte.
Pápež František vyzýva, aby v spovedniciach nechýbali kňazi ochotní vysluhovať sviatosť zmierenia. Povedal to pri stretnutí s účastníkmi kurzu Apoštolskej penitenciárie o vnútornom fóre. Kňazom prízvukoval: Vo svete nechýbajú ohniská nenávisti a pomsty, vy rozmnožujte „ohniská milosrdenstva“. (vatican news)
Modlitbové stretnutie pred ministerstvom školstva
Ruženec s Kuffom ako protest proti novým učebniciam sexuálnej výchovy
Na kontroverzný materiál pred časom upozornil denník Postoj.
Politici, biskupi, kňazi a ďalší zástupcovia cirkví sa v hoteli Bôrik stretli na modlitbových raňajkách. Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie ich pripravil Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia pod vedením Anny Záborskej. (tkkbs)
Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu žiadať o kompenzácie cien energií
Žiadateľom, ktorí splnia podmienky, bude poskytnutá dotácia vo výške 80 percent oprávnených nákladov.
Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata
Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.
Prokuratúra v Mníchove zastavila vyšetrovanie bývalých mníchovských arcibiskupov Josepha Ratzingera a Friedricha Wettera vo veci možných pochybení pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania. „Vyšetrovanie neodhalilo dostatočné podozrenie z trestnej činnosti osôb zodpovedných za personál, preto bolo predbežné konanie zastavené,“ informovala prokuratúra. (cna)
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne bol nominovaný na cenu Kultúrna pamiatka roka v rámci 16. ročníka súťaže Fénix. Vyhlasovateľom je ministerstvo kultúry spolu s Nadáciou SPP.
Greta Thunbergová dostane čestný doktorát z teológie
Činnosť aktivistky súvisí s predmetom výskumu teológie, hovorí o rozhodnutí Helsinskej univerzity jeden z profesorov.
Jeden z najstarších biblických rukopisov, 1100 rokov stará Hebrejská Biblia, ide do aukcie. Vyvolávacia cena je 30 miliónov dolárov. Podľa aukčného domu sa tak Biblia môže stať najcennejším historickým dokumentom, ktorý bol doteraz predaný v aukcii. (ekai)