Tlačovka na palube lietadla
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

Foto: TASR/AP
Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, odsudzovať ich je hriech, vrátil sa František k diskutovanej téme.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
Pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Afriky kritizoval ľudí, ktorí po smrti Benedikta XVI. začali medializovať údajné rozpory medzi emeritným a úradujúcim pápežom.
„Niektoré príbehy, ktoré kolujú, že Benedikt bol rozhorčený z toho, čo urobil nový pápež, sú ,hrou na telefón‘. V skutočnosti som s Benediktom konzultoval niektoré rozhodnutia, ktoré sa mali prijať. A on súhlasil. Súhlasil,“ vyhlásil František s tým, že emeritný pápež „vždy stál pri mne, podporoval ma, a ak mal s niečím problém, povedal mi to a porozprávali sme sa o tom“.
„Som presvedčený, že Benediktovu smrť využili niektorí ľudia, ktorí chcú pridať náplň do svojho mlynčeka. Tí, ktorí zneužívajú takú dobrú osobu, Božieho muža, povedal by som svätého otca cirkvi, nuž povedal by som, že sú to neetickí ľudia, ktorí patria k nejakej strane, nie k cirkvi,“ kritizoval František.
Svetové médiá k tomu uviedli, že pápež takto nepriamo skritizoval bývalého osobného sekretára Benedikta XVI. Georga Gänsweina, ktorý o napätiach medzi Františkom a Benediktom píše vo svojej novej knihe.

Ako vyznievajú pasáže o vzťahu dvoch pápežov v knihe bývalého Benediktovho tajomníka v širšom kontexte?
Pápež František sa po jednej z novinárskych otázok vrátil aj k nedávnemu rozhovoru pre agentúru AP, v ktorom vyzval na dekriminalizáciu homosexuálov.
„Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, Boh ich miluje a sprevádza. Je pravda, že niektorí sú v tomto stave pre rôzne neželané situácie, ale odsudzovať takýchto ľudí je hriech; kriminalizovať ľudí s homosexuálnymi sklonmi je nespravodlivosť,“ uviedol František, pričom zdôraznil, že hovorí o ľuďoch, nie o homosexuálnej lobby.
„Som presvedčený, že Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí, že by nemali byť marginalizovaní. Tento bod je podľa mňa jasný,“ dodal pápež.
Na novinárske otázky odpovedal aj anglikánsky arcibiskup z Canterbury Justin Welby a moderátor Generálneho zhromaždenia Škótskej cirkvi Iain Greenshields, ktorí absolvovali návštevu Južného Sudánu spolu s pápežom Františkom.
Justin Welby (vpravo) a Iain Greenshields počas tlačovej konferencie. Foto: AP/Tiziana Fabi
„Úplne súhlasím s každým slovom,“ reagoval na Františkove vyjadrenia o homosexuáloch arcibiskup Welby. Pripomenul, že anglikáni už pred časom prijali rezolúciu proti kriminalizácii homosexuálnych osôb, ale názory mnohých ľudí ostali naďalej nezmenené.
„Počas nasledujúcich štyroch dní na Generálnej synode Anglikánskej cirkvi je to hlavná téma našej diskusie a určite budem citovať Svätého Otca. Povedal to krásne a presne,“ dodal canterburský arcibiskup.
Pápež František zhodnotil aj uplynulé dni, ktoré strávil v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne („Musíme sa zbaviť predstavy, že Afrika je tu na to, aby sme ju vykorisťovali.“), opäť poukázal na vojnu na Ukrajine a v ďalších častiach sveta („Celý svet je vo vojne a v sebadeštrukcii... Musíme sa včas zastaviť...“) a podporil emancipáciu žien („Vráťme sa k sile ženy. Musíme ich brať vážne a nepoužívať ich ako reklamu na kozmetiku: prosím, to je urážka ženy, ony sú povolané pre väčšie veci.“).
Zároveň avizoval, že popri plánovaných cestách do Lisabonu, kde sa v auguste uskutočnia Svetové dni mládeže, a do Marseille, kde sa v septembri koná stretnutie krajín stredomorského regiónu, by rád zavítal aj do Indie a Mongolska.
Dnes treba vedieť
Vo vybraných amerických kinách v utorok uviedli nový dokumentárny film o pútnickej ceste do Santiaga de Compostela. Biskup James Conley, ktorý do Santiaga putoval už trikrát, ho označil za najlepší film o „camine“, aký doteraz videl. „Je to dokonalá pôstna meditácia,“ dodal. (cna)
Biskup Franz-Josef Bode je prvým nemeckým biskupom, ktorý končí pre pochybenia pri riešení prípadov zneužívania. Pápež má pritom na stole ponúknuté demisie od viacerých jeho kolegov vrátane dvoch kardinálov. „Dolu“ však ide práve Bode, ktorý je výraznou tvárou tzv. nemeckej synody a hlasným zástancom progresívnych myšlienok. Viac v texte Pavla Rábaru.
Ruské úrady trestajú osoby, ktoré nesúhlas s inváziou na Ukrajine vyjadrujú odkazom na prikázanie „nezabiješ“ alebo inými náboženskými posolstvami. Sankcionovaná bola napríklad aj hudobníčka Anna Čaginová, ktorá protestovala s plagátom obsahujúcim Ježišove slová „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj“. (evangelical focus)
Košický pomocný biskup podával pôstnu polievku na podporu rodín v núdzi
Hŕstkovú zeleninovú polievku vyrátanú na 330 porcií s dobrovoľným príspevkom vydávali v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas.
Americkí biskupi odmietli kompostovanie a alkalickú hydrolýzu tiel zosnulých ľudí. Výbor pre náuku viery Konferencie katolíckych biskupov USA konštatoval, že tieto dve najnovšie alternatívy pohrebu nepreukazujú dostatočnú úctu k telám mŕtvych a neumožňujú ich uloženie na posvätné miesto, ktoré by mohli navštevovať pozostalí. (cna)
Na trojdňovú návštevu Slovenska prichádza kardinál Kurt Koch
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov navštívi aj východ krajiny, ekumenický program doplní stretnutie s povereným premiérom Hegerom.
Pondelková streľba 28-ročnej útočníčky v americkom Nashville sa odohrala na súkromnej presbyteriánskej základnej škole. Žiakov, ktorí prežili, odviezli do neďalekého baptistického kostola, kde sa stretli s rodičmi. „Moje srdce patrí rodinám obetí. Celé naše mesto stojí s vami,“ uviedol starosta Nashvillu John Cooper. (tasr, cna)
Zomrel nemecký kardinál Karl-Josef Rauber, dlho pôsobil v diplomacii
Bol bývalým apoštolským nunciom a tiež bývalým predsedom Pápežskej cirkevnej akadémie.
Napriek tomu, že veľa katolíkov sa počas pôstu rozhodlo vzdať sa sociálnych sietí, Američan žijúci v Ríme zdieľa každý deň príbehy o prvých kresťanských mučeníkoch alebo o historických chrámoch v Ríme na kanáli CruxStationalis. Absolvent štúdia filozofie a teológie Jacob Stein spravuje aj instagramový účet. (cna)
Lenivosť sa môže skrývať aj za hyperaktivitou, hovorí kňaz Ján Buc v ďalšej časti podcastu Sveta kresťanstva o cnostiach a nerestiach. „Sme leniví byť sami so sebou, byť v tichu. Vstúpiť do seba nie je niekedy jednoduché. Je to bolestivé, bojíme sa upratať sami v sebe. Ako sme leniví upratať v skrini alebo na stole, môžeme byť leniví upratať neporiadok vo svojom vnútri.“