Pápež vyrazí za migrantmi na grécky ostrov Lesbos

Už na budúci piatok, 15. apríla, by mal pápež František navštíviť grécky ostrov Lesbos, ktorý je pre tisícky migrantov vstupnou bránou do Európy. V minulosti navštívil utečencov aj na talianskom ostrove Lampedusa.


Pápež František sa zdraví s migrantmi na talianskom ostrove Lampedusa. Foto – TASR/AP

Hlavu Katolíckej cirkvi by mali sprevádzať konštantínopolský a aténsky ortodoxní patriarchovia. Informovali o tom viaceré zahraničné médiá. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi medializované informácie nepotvrdil ani nevyvrátil. „Čoskoro poskytneme presnejšie detaily,“ citoval Lombardiho portál Vatican Insider, ktorý nepochybuje o tom, že návšteva Grécka sa uskutoční.

Aktualizácia (7.4.): Tlačové stredisko Svätej stolice vo štvrtok potvrdilo, že pápež František v sobotu, 16. mája, navštívi ostrov Lesbos.

Príde aj Tsipras

Hlavu Katolíckej cirkvi do krajiny oficiálne pozval prezident Prokopis Pavlopoulos prostredníctvom listu, ktorý mu doručil veľvyslanec Grécka pri Svätej stolici. Prezident v ňom opísal situáciu migrantov, ktorí uviazli v Grécku, a vyjadril presvedčenie, že návšteva pápeža môže byť silným gestom nielen pre nich, ale aj pre ostatné európske krajiny. Práve uplynulý pondelok vstúpila do platnosti dohoda medzi EÚ a Tureckom, na základe ktorej Grécko začalo posielať migrantov späť do Turecka.

Pápežov úmysel navštíviť Grécko privítal aj konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej, ktorý by mal spolu s ortodoxným arcibiskupom Atén Hieronymom II. hlavu Katolíckej cirkvi sprevádzať. Prítomní majú byť aj prezident Pavlopoulos a premiér Alexis Tsipras.

Pápež: Grécko poskytuje veľkodušnú pomoc

Pápež František, ktorý je sám potomkom talianskych prisťahovalcov do Argentíny, nepoputuje za migrantmi prvýkrát. Jeho prvá apoštolská cesta po zvolení do čela Katolíckej cirkvi viedla v júli 2013 na taliansky ostrov Lampedusa, ktorý je jednou zo vstupných brán utečencov do Európy. Vo vodách Stredozemného mora sa tam ročne utopia stovky ľudí.

Koncom februára pápež František vyzval všetkých veriacich, aby vo svojich modlitbách mysleli na drámu utečencov. „Zvlášť Grécko a ďalšie krajiny, ktoré sú v prvej línii, im poskytujú veľkodušnú pomoc, ktorá si vyžaduje spoluprácu všetkých krajín. Spojená odpoveď môže byť účinná a vyvážene rozdeliť záťaž. Preto je potrebné zamerať sa na rokovania, s rozhodnosťou a bez výhrad,“ zdôraznil pápež počas tradičnej nedeľnej modlitby Anjel Pána na Námestí sv. Petra.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo