Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2023, 20:35

Bohosloveckú fakultu v Bratislave čaká rekonštrukcia, formácia prejde do Nitry

Bohosloveckú fakultu v Bratislave čaká rekonštrukcia, formácia prejde do Nitry

Foto: TASR/Marko Erd

Rekonštrukcia fakulty a kňazského seminára sa začne po príprave architektonickej štúdie, projektovej dokumentácie a schvaľovacom procese na budúci rok, financovať ju bude Bratislavská arcidiecéza.

Budovu Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského a Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, kde študujú kandidáti kňazstva za Bratislavskú a Trnavskú arcidiecézu, laici a rehoľníci, čaká rekonštrukcia.

Denná pedagogická činnosť fakulty a formácia seminaristov sa presunie do Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre.

„Budovu potrebujeme zrekonštruovať na úroveň súčasnej doby,“ uviedol v relácii TV LUX U Nikodéma Stanislav Zvolenský. Bratislavský arcibiskup metropolita predpokladá, že práce potrvajú dva roky. Nadväzujú na rekonštrukciu strechy, auly, kaplnky, jedálne a výmenu okien.

Samotná rekonštrukcia sa začne po príprave architektonickej štúdie, projektovej dokumentácie a schvaľovacom procese na budúci rok, financovať ju bude Bratislavská arcidiecéza.

Do Nitry sa tak presunie nielen formácia seminaristov, ale aj štúdium denných študentov katolíckej teológie bohosloveckej fakulty. V Nitre tak bude od septembra jeden spoločný seminár pre celú západnú cirkevnú provinciu. Od roku 2019 tu už študujú aj semináristi z Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne pri Banskej Bystrici, kde predtým študovali seminaristi Banskobystrickej diecézy.

Dekan Bohosloveckej fakulty UK v Bratislave doc. Jozef Jančovič v relácii ocenil, že vedecko-pedagogické sily pedagógov sa skoncentrujú na jedno pracovisko.

Inzercia

Cieľom je výrazné šetrenie nákladov, ktoré má pomôcť k ozdraveniu ekonomickej situácie pri redukcii pedagogického zboru a ponúka sa aj možnosť akreditácie nových študijných programov zásluhou voľných docentov a profesorov, ktorí v jednej pätici garantovali identický program katolíckej teológie pre Bratislavu a v druhej pätici v Nitre.

Vedenie fakulty zostane v Bratislave v budove fakultnej knižnice na Kapitulskej ulici a v Bratislave bude pokračovať aj doktorandské štúdium, diaľkové rozširujúce štúdium náboženskej výchovy a doplnkové pedagogické štúdium

Projekt dočasného presunu seminára z Bratislavy do Nitry a projekt jedného pracoviska fakulty v Bratislave predstavili v relácii TV LUX. Priblížili i vybrané štatistiky seminaristov a kňazov.

Za ostatných desať rokov napríklad klesol počet seminaristov na celom Slovensku o 50 percent, upozornil arcibiskup Zvolenský. V roku 2013 sme mali 425 bohoslovcov, na konci roka 2022 ich bolo 226.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.