Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. marec 2023, 19:52

V Nikarague zavreli katolícku Univerzitu Jána Pavla II. a zrušili charitu

OSN vyzvala Ortegovu vládu, aby ukončila toto porušovanie ľudských práv a prepustila 37 osôb „stále svojvoľne zbavených slobody“ vrátane biskupa Rolanda Álvareza, ktorého zdravotný stav nie je známy.

Nikaragujské štátne úrady zrušili právnu subjektivitu charity a zabavili dve kresťansky inšpirované univerzity, z ktorých jedna patrí nikaragujskému episkopátu. Konfiškovanými študijnými strediskami sú Universidad Juan Pablo II a Universidad Cristiana Autónoma de Nicaragua. Ministerstvo vnútra nariadilo týmto univerzitám odovzdať informácie o študentoch, zápisoch a študijných záznamoch Národnej rade univerzít.

Univerzita Jána Pavla II. je inštitúcia nikaragujskej biskupskej konferencie, ktorá funguje ako centrum vysokoškolského vzdelávania a ponúka bakalárske, magisterské a postgraduálne vzdelávanie. Bola založená v roku 1993 z iniciatívy charity.

Podľa úradného vestníka bol zrušený aj právny status Nikaragujskej charity. „Dňa 31. januára 2023 sa členovia charity na základe aktu 79 mimoriadneho zhromaždenia dohodli na dobrovoľnom rozpustení a likvidácii tejto organizácie,“ uvádza sa v dokumente. Od roku 2019 už Charitas v Nikarague nemôže prijímať medzinárodnú pomoc a vykonávať svoju sociálnu a pastoračnú činnosť.

Len pred niekoľkými dňami OSN vo svojej správe odsúdila neustále porušovanie ľudských práv a potláčanie demokratických slobôd v Nikarague. „Situácia v oblasti ľudských práv,“ píše sa v dokumente, „sa v prvých mesiacoch roku 2023 naďalej zhoršuje a vláda sa dopúšťa rozsiahleho porušovania ľudských práv, ktoré predstavuje politicky motivované zločiny proti ľudskosti páchané na civilistoch.“

Organizácia Spojených národov vyzvala Ortegovu vládu, aby ukončila toto porušovanie a prepustila 37 osôb „stále svojvoľne zbavených slobody“ vrátane Rolanda Álvareza, biskupa z Matagalpy, ktorého zdravotný stav nie je známy. Biskup bol nikaragujským súdom odsúdený na 26 rokov väzenia po tom, čo spolu s ďalšími kňazmi a politickými oponentmi odmietol opustiť krajinu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.