35. výročie Sviečkovej manifestácie
Hľadajme to, čo nás spája, vyhlásili biskupi

Predseda KBS Bernard Bober. Foto: TASR/František Iván
Zápas o ľudské práva a ich správne chápanie sa zjavne neskončil, o čom podľa katolíckych biskupov svedčí narastajúca polarizácia.
Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája, ako to, čo nás rozdeľuje a tak podporovať ducha spolupráce a zmierenia v spoločnosti.
Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie to uviedla vo svojom vyhlásení Konferencia biskupov Slovenska.
„Tento rok uplynulo 35 rokov od povestnej Sviečkovej manifestácie, ktorá sa uskutočnila 25. marca 1988 a vošla do našich dejín aj pod názvom Bratislavský veľký piatok. Túto udalosť si pripomíname ako pamätný deň Slovenskej republiky zápasu za ľudské práva, lebo to bolo prvé verejné vystúpenie kresťanov proti totalitnému režimu na území Slovenska v zápase za náboženskú slobodu,“ uviedli biskupi.
Totalitný režim, ktorý sa proti svetlu sviec rozhodol nasadiť vodné delá a policajné autá, tým podľa KBS prezradil svoju slabosť, strach a bezmocnosť. „A naopak, tichá modlitba so sviečkami v rukách poukazuje na obrovskú odvahu veriacich, neveriacich i všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí čelili prúdu vodných diel. Ukázali, že zmenu do každej spoločnosti možno priniesť odvážnou statočnosťou a zároveň pokojnou cestou,“ uvádza sa vo vyhlásení.
KBS pri tejto príležitosti vyjadruje vďačnosť všetkým, ktorí týmto, ale aj akýmkoľvek iným spôsobom verejne vystúpili voči totalitnému režimu a prispeli k jeho postupnému oslabeniu až zániku v novembri 1989.
„Sú pre nás vzorom aj inšpiráciou, pretože zápas o ľudské práva a ich správne chápanie a uplatňovanie zjavne neskončil, o čom svedčí narastajúca polarizácia od neochoty navzájom sa počúvať, až po prejavy skrytej či otvorenej nenávisti voči veriacim. Sú to varovné signály, lebo kto má srdce naplnené nenávisťou, ničí a otravuje nielen spoločnosť, ale v prvom rade seba,“ uviedli biskupi.
Toto je podľa nich pomýlená cesta, ktorá vedie ku spochybneniu a podkopaniu nášho hodnotového rámca, vychádzajúceho z posolstva Biblie a žido-kresťanskej tradície.
Sviece v rukách aktivistov za náboženskú slobodu symbolizovali podľa biskupov predovšetkým Ježiša Krista, ktorý sám o sebe povedal, „ja som svetlo sveta“.
„Je to to svetlo, ktoré ani to najsilnejšie vodné delo na svete nedokáže zahasiť. Preto ako duchovní pastieri spolu s kňazmi a veriacimi veríme a vyznávame, že najistejšou cestou k úprimnému zmiereniu je naozaj Ježiš Kristus, víťazný a zmŕtvychvstalý. Sviece v rukách aktivistov za náboženskú slobodu symbolizovali predovšetkým Jeho, ktorý je podľa Jánovho evanjelia skutočné svetlo sveta,“ doplnili biskupi.
Dnes treba vedieť
Ruský prezident Vladimir Putin sa nateraz neplánuje stretnúť s kardinálom Matteom Zuppim, ktorého pápež poveril misiou na Ukrajine, uviedol dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (ilfattoquotidiano.it)
Školský obvod v americkom štáte Utah zakázal používanie Biblie na svojich základných a stredných školách. Komisia totiž niektoré bilblické verše považuje za nevhodné, lebo obsahujú „vulgárnosť alebo násilie“. Prístup k Svätému písmu v škole tak stratí asi 72-tisíc študentov. Školský obvod odstránil z knižníc aj ďalšie publikácie. (ap, kathpress)
Pápežova mierová misia na Ukrajine
Kardinál Zuppi navštívi ako vyslanec pápeža dnes a v utorok Kyjev
Hlavným cieľom cesty je podľa Vatikánu vypočutie ukrajinských autorít o možných spôsoboch dosiahnutia spravodlivého mieru.
Pápež v prvom veľkom televíznom rozhovore
S mierom vždy vyhráš, s vojnou stratíš všetko
František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- V Košiciach pochovali zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča.
- Českobratrská církev evangelická bude požehnávať páry rovnakého pohlavia.
- V Česku uvedli do služby dvoch parlamentných kaplánov.
- Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi vystúpil na Globsecu.
- V Bazilike svätého Petra vo Vatikáne sa muž vyzliekol a postavil sa nahý na oltár.
- Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka.
Katolícky kňaz v Argentíne sa musí na dva týždne utiahnuť do kláštora za urážky biskupov. Kňaz dostal aj pokutu za to, že biskupa v Buenos Aires označil za zženštilého a homosexuála a jeho vymenovanie označil za najhoršie, čo sa mohlo stať. Spolu s ďalším biskupom ho obvinil z ničenia cirkvi. Duchovný sa za svoje poznámky už ospravedlnil a svoje tvrdenia označil za nepravdivé. (kathpress)
V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne bol kajúcny obrad dva dni po tom, čo na hlavný oltár vyšiel nahý muž. Obrad vykonal veľkňaz baziliky kardinál Mauro Gambetti za účasti kanonikov kapituly a viacerých veriacich tak, ako to určuje cirkevné právo. Tridsaťštyriročný muž s poľským pasom vyliezol na oltár s nápisom na chrbte „Zachráňte ukrajinské deti“. (cna)
Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- prečo bolo ľahké písať o zosnulom arcibiskupovi Tkáčovi,
- ako jeho osobnosť zhodnotil pápež František,
- že pre vás pripravujeme diskusie v Žiline a Trstenej.