Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synodálna cesta v Nemecku Svet kresťanstva
28. marec 2023

Koniec jednej z tvárí nemeckej synody

Pápež „zosadil“ pre kauzy zneužívania biskupa Bodeho. Chce takto oslabiť synodu?

František má na stole ponúknuté demisie od viacerých nemeckých biskupov vrátane dvoch kardinálov, ale končí pravá ruka Bätzinga.

Pápež „zosadil“ pre kauzy zneužívania biskupa Bodeho. Chce takto oslabiť synodu?

Biskup Franz-Josef Bode na štvrtom zhromaždení synodálnej cesty v septembri 2022 vo Frankfurte. Foto: profimedia.sk

Cez víkend prišli z Vatikánu dve nečakané správy, ktoré je ťažké od seba oddeliť.

Pápež aktualizoval pravidlá na ochranu pred sexuálnym zneužívaním v cirkvi. Zároveň tieto normy potvrdil natrvalo, keďže pred štyrmi rokmi vyšli na „skúšobnú lehotu“.

Dokument Vos estis lux mundi (Vy ste svetlo svetla) vstupuje do platnosti 30. apríla a prináša viacero významných noviniek. Napríklad rozširuje zodpovednosť za riešenie prípadov aj na laických predstavených medzinárodných komunít a diecézam nariaďuje vytvoriť dostupné kancelárie, kde ľudia môžu nahlásiť podozrenia zo zneužívania.

Druhá správa zo soboty je personálneho charakteru. Vatikán oznámil, že František prijal rezignáciu nemeckého biskupa Franza-Josefa Bodeho, dôvodom je nezvládnutie riešenia prípadov sexuálneho zneužívania v jeho diecéze Osnabrück.

Nejde len tak o hocijakého biskupa zo 60-členného nemeckého episkopátu. Biskup Bode pôsobil od roku 2017 ako podpredseda Nemeckej biskupskej konferencie a spolu s jej šéfom biskupom Bätzingom je teda aj jednou z popredných tvárí tzv. nemeckej synodálnej cesty.

Jeho demisia tak môže mať aj širšie súvislosti.

Odmietal odstúpiť

Správu o prijatí rezignácie biskupa Bodeho označili médiá za prekvapivú, keďže nebolo verejne známe, že osnabrücký biskup podával demisiu.

Hovorca jeho diecézy v pondelok pre katolícku tlačovú agentúru KNA prezradil, že ponuku Bodeho odstúpiť mal pápež na stole už skôr, stalo sa tak jeho listom z 21. januára. Rezignácia bola potom prijatá koncom februára k dátumu 25. marec.

Do uplynulého víkendu bolo známe len to, že ešte dva mesiace dozadu 72-ročný Bode opakovane odmietal rezignovať napriek tomu, že v septembri minulého roka bola zverejnená predbežná 600-stranová správa o zneužívaní, v ktorej sa uvádza, že v diecéze, ktorú viedol od roku 1995, zle riešil prípady zneužívania.

V správe sa podľa Catholic News Agency uvádza, že v prvých desaťročiach svojho pôsobenia Bode „opakovane“ ponechával ľudí obvinených zo zneužívania vo funkcii alebo ich menoval na iné pozície vrátane riadiacich úloh v pastorácii mládeže.

V decembri poradný orgán osôb, ktoré prežili sexuálne zneužívanie v severonemeckých diecézach, vyzval na kanonické konanie proti Bodemu. Rada obetí uviedla, že podala oficiálnu sťažnosť v Ríme a odvolala sa na spomínaný pápežov dekrét Vos estis lux mundi z roku 2019.

„Počas takmer 32 rokov svojej biskupskej služby, z toho takmer 28 rokov ako biskup Osnabrücku, som niesol zodpovednosť v cirkvi, ktorá priniesla nielen požehnanie, ale aj vinu,“ uviedol biskup Bode v stanovisku, ktoré bolo zverejnené v sobotu.

Priznal, že najmä pri riešení prípadov sexualizovaného násilia zo strany duchovných mal sám dlho tendenciu zameriavať sa viac na páchateľov a inštitúciu ako na obete.

„Prípady som nesprávne posudzoval, často som konal váhavo, urobil som mnoho nesprávnych rozhodnutí a nesplnil som svoju zodpovednosť biskupa,“ dodal.

Jedno z posledných Bodeho verejných vystúpení bolo začiatkom marca na piatom a poslednom zhromaždení tzv. nemeckej synodálnej cesty, kde napokon delegáti odhlasovali viacero kontroverzných návrhov. Biskup Bode bol členom prezídia synodálnej cesty.

Katolícky týždenník Die Tagespost v pondelkovom komentári napísal na Bodeho adresu kriticky, že napriek vedomosti, že jeho rezignáciu vo Vatikáne akceptujú, zostal v čele synodálnej cesty a navyše začal rýchlo zavádzať vo svojej diecéze viaceré reformné opatrenia.

Bode áno, Woelki a ďalší nie

Spravodajský portál katolisch.de poukazuje na to, že po sobotnom oznámení Vatikánu je biskup Bode prvým nemeckým biskupom, ktorý rezignoval v spojitosti s pochybeniami pri riešení prípadov zneužívania.

Lenže Bode nie je vôbec prvým a jediným biskupom v Nemecku, ktorý pre takéto dôvody ponúkol hlave cirkvi svoj biskupský post.

Inzercia

Okrem Bodeho bolo zo zlého riešenia prípadov zneužívania obvinených aj niekoľko ďalších významných nemeckých biskupov. V zozname tých, ktorých napriek tomu pápež ponechal zatiaľ vo funkcii, je aj limburský biskup, predseda biskupskej konferencie a líder synodálnej cesty Georg Bätzing, ďalej hamburský arcibiskup Stefan Heße i pomocní kolínski biskupi Dominikus Schwaderlapp a Ansgar Puff.

Ako dopĺňa katolisch.de, pápež František zatiaľ nerozhodol ani o ponuke rezignovať, ktorú mu predložil kolínsky kardinál Rainer Maria Woelki, ktorú pritom pápež sám požadoval.

Z tohto zoznamu nemôžeme vynechať meno iniciátora nemeckej synodálnej cesty arcibiskupa Mníchova a Freisingu kardinála Reinharda Marxa. Ten rezignáciu ponúkol pápežovi ešte v lete 2021, pontifex mu však po niekoľkých dňoch napísal list, v ktorom mu oznámil, že demisiu neprijal.

Začiatkom roka 2022 vyšla správa o zneužívaniach, po ktorej síce kardinál Marx opätovne svoju rezignáciu neponúkol, no povedal, že nelipne na svojom úrade. (Hoci treba dodať, že kardinála Marxa nedávno pápež „prepustil“ z Rady kardinálov C9 – poradného orgánu pápeža.)

Franz-Josef Bode sa stal biskupom v Osnabrücku v roku 1995, na snímke v roku 2008. Foto: TASR/AP

Pápež má teda na stole ponúknuté demisie od viacerých nemeckých biskupov vrátane dvoch kardinálov, ale „zosadil“ akurát pravú ruku Bätzinga a silnú tvár kontroverznej synody. A to v deň, keď podpísal normy o predchádzaní prípadom zneužívania a ich správnom riešení.

Oslabuje pápež nepriamo reformné hnutie v Nemecku?

Zosadenie biskupa Bodeho niektorí dávajú do súvisu s tzv. nemeckou synodálnou cestou. I keď priamo s hlasovaním vo Frankfurte zrejme nebude súvisieť, keďže signál z Vatikánu o akceptovaní jeho rezignácie prišiel už vo februári.

Hovorca poradného výboru Nemeckej biskupskej konferencie Johannes Norpoth pre kolínsky portál domradio.de na jednej strane privítal fakt, že pre pochybenia boli vyvodené personálne konzekvencie a nezostalo len pri pekných rečiach, avšak zároveň sa posťažoval, že „línia reformných biskupov v Nemeckej biskupskej konferencii sa ďalej oslabuje“.

Mohlo ísť aj o taktiku Ríma? Podľa katolisch.de sa takýto názor objavuje často na sociálnych sieťach. Mnohí sa pýtajú, prečo Bodeho rezignáciu pápež prijal, ale takého kardinála Woelkiho necháva na čele arcidiecézy. Pre niektorých je dostatočnou odpoveďou fakt, že kolínsky arcibiskup je kritikom tzv. nemeckej synody.

Navyše, Bode bol vždy popredným zástancom radikálnych zmien, napríklad pri obradoch požehnávania homosexuálnych dvojíc či pri požiadavke svätiť ženy za diakonky. Krátko pred svojou rezignáciou oznámil, že v jeho diecéze by sa mali čo najskôr uskutočniť prvé konkrétne kroky smerom k reforme.

Zaujímavé bude tiež sledovať, kto sa postaví po Bodem na čelo diecézy Osnabrück, ako aj v synodálnych orgánoch a tiež na poste podpredsedu biskupskej konferencie. Jej predseda biskup Bätzing mal v osnabrückom biskupovi istého spojenca: „Dnes strácam svojho najbližšieho spoločníka na synodálnej ceste, ktorá má pred sebou ešte veľa etáp,“ reagoval v sobotu na oznámenie biskup Bätzing.

Die Tagespost za biskupom Bodem rozhodne neplače. Podľa novín sa tento biskup už v roku 2010 tváril, že sa ide kajať z riešenia sexuálneho zneužívania a prisľúbil nápravu. Nič sa však nezlepšilo a biskup, ktorý bol dovtedy považovaný za názorovo umierneného, sa postavil na čelo revolúcie a okrem iného požadoval svätenie žien a uvoľnenie celibátu.

Takto sa Franz-Josef Bode vymanil spod paľby a začal presadzovať reformy. Ako podpredseda biskupskej konferencie a druhý muž synodálnej cesty sa mohol dostať do centra pozornosti ako veľký reformátor. „Podľahol však mylnému presvedčeniu, že tak chce odvrátiť pozornosť od vlastných zlyhaní,“ napísal Die Tagespost.

Nech už bola za prijatím jeho rezignácie v Ríme taktika súvisiaca s nemeckou synodou alebo vážnosť Bodeho pochybení, oba varianty sú pre dnes už bývalého biskupa Osnabrücku priťažujúce. Ten zlý dojem ešte zosilňuje skutočnosť, že pápež zatiaľ necháva ostatné demisie jeho biskupských kolegov na svojom stole.

Potvrdí aj ďalšie?

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.