Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kostoly Slovenska Svet kresťanstva
11. jún 2023

Kostoly Slovenska

Máme takmer 550 evanjelických kostolov, najviac ich je v Banskobystrickom kraji

Najstaršie pôvodné evanjelické kostoly, ktoré slúžia svojmu účelu nepretržite až dodnes, sa nachádzajú v Leštinách a Zemianskych Kostoľanoch.

Máme takmer 550 evanjelických kostolov, najviac ich je v Banskobystrickom kraji

Evanjelický kostol v obci Svätý Kríž. Foto: Zdenko Dzurjanin

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) je druhá najväčšia cirkev pôsobiaca na našom území. Podľa posledného sčítania obyvateľov sa k nej hlási 286 907 obyvateľov (5,3 % občanov Slovenskej republiky).

Jej počiatky siahajú do prvej polovice 16. storočia, keď na územie súčasného Slovenska začala prenikať reformácia Lutherovho smeru z nemeckého Wittenbergu.

Evanjelikmi sa volajú podľa evanjelií, ktoré tvoria súčasť Biblie. Základným prameňom ich viery je Biblia (Písmo) a Augsburské vyznanie z roku 1530 je ich hlavným vierovyznaním. Symbolom evanjelickej cirkvi je Lutherova ruža.

Vnútorná organizácia cirkvi je založená na princípoch samosprávy a rovnoprávnosti všetkých jej členov.

Výstavba artikulárnych kostolov

Prvé územnosprávne delenie evanjelickej cirkvi v Uhorsku bolo ustanovené na Žilinskej synode v roku 1610, ktorá zároveň určila organizačnú štruktúru evanjelickej cirkvi vo vtedajšom Hornom Uhorsku.

Do roku 1670 väčšina obyvateľov Uhorska patrila k evanjelikom, ale v rokoch 1670 – 1680 v rámci protireformácie došlo k úplnému zákazu evanjelickej cirkvi. Od roku 1681, keď boli prijaté Šopronské artikuly, bola evanjelická cirkev povolená, ale s určitými obmedzeniami. Vtedy bolo na našom území postavených niekoľko tzv. artikulárnych kostolov (napr. Hronsek, Istebné, Kežmarok, Svätý Kríž).

Evanjelický kostol v obci Hronsek. Foto: Zdenko Dzurjanin

Až v roku 1781 po prijatí Tolerančného patentu došlo k čiastočnému zrovnoprávneniu cirkví v Uhorsku. V tomto období (počnúc rokom 1770) a za nasledujúcich 120 rokov (1781 – 1901) bolo v Hornom Uhorsku postavených 302 evanjelických kostolov.

Rovnosť cirkví pred zákonom však nastala až v revolučnom roku 1848. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa z Evanjelickej cirkvi v Uhorsku vyčlenila samostatná Cirkev evanjelická a. v. na Slovensku.

Najnovší kostol stojí v Seredi

Po roku 1989 sa evanjelická cirkev začala rozvíjať v nových podmienkach. Dnes má dva dištrikty – západný a východný, ktoré sa skladajú zo seniorátov. Na čele dištriktov stoja dištriktuálni biskupi (v súčasnosti biskupom Západného dištriktu ECAV je Ján Hroboň a biskupom Východného dištriktu ECAV Peter Mihoč), ktorí s generálnym biskupom ECAV na Slovensku (v súčasnosti Ivan Eľko) tvoria zbor biskupov.

Na Slovensku dnes stojí 541 evanjelických kostolov, z toho 19 sa nepoužíva vôbec alebo len raz do roka.

Evanjelický kostol v obci Gemer. Foto: Zdenko Dzurjanin

Od nástupu socializmu vo februári 1948 až do Nežnej revolúcie v novembri 1989 bolo postavených 43 evanjelických kostolov vrátane takých, ktoré boli prestavané na kostol z inej budovy.

Inzercia

Po roku 1990 bolo postavených 38 kostolov a 11 kostolov bolo prestavaných z iných objektov (napríklad zo základnej školy, zo synagógy a i.). Posledný evanjelický kostol postavili v roku 2019 v Seredi. V súčasnosti evanjelici kostol vo výstavbe nemajú.

Počty kostolov podľa krajov

  • Banskobystrický kraj: 191
  • Prešovský kraj: 99
  • Košický kraj: 71
  • Žilinský kraj: 56
  • Trenčiansky kraj: 40
  • Nitriansky kraj: 36
  • Trnavský kraj: 29
  • Bratislavský kraj: 19

Počty kostolov podľa cirkevných jednotiek

Západný dištrikt

  • Novohradský seniorát: 59
  • Rimavský seniorát: 48
  • Bratislavský seniorát: 40
  • Hontiansky seniorát: 36
  • Dunajsko-nitriansky seniorát: 30
  • Považský seniorát: 26
  • Zvolenský seniorát: 25
  • Myjavský seniorát: 17

Spolu: 281

Východný dištrikt

  • Gemerský seniorát: 62
  • Šarišsko-zemplínsky seniorát: 58
  • Tatranský seniorát: 52
  • Liptovsko-oravský seniorát: 37
  • Turčiansky seniorát: 28
  • Košický seniorát: 23

Spolu: 260

Zaujímavosti

Evanjelické kostoly nemajú patrocíniá.

V období reformácie (polovica 16. storočia) boli takmer všetky rímskokatolícke kostoly na našom území zabraté evanjelikmi. Koncom 16. storočia bolo na území Horného Uhorska asi 90 % kostolov evanjelických. Tento počet neskôr aj vplyvom protireformačných aktivít jezuitov začal klesať.

Najstaršie pôvodné evanjelické kostoly, ktoré slúžia svojmu účelu nepretržite až dodnes, sa nachádzajú v Leštinách (1689) a Zemianskych Kostoľanoch (1736).

Veľký evanjelický kostol v Bratislave. Foto: Zdenko Dzurjanin

Najväčšie evanjelické kostoly sú vo Svätom Kríži, Veľký evanjelický kostol v Bratislave a v Brezovej pod Bradlom.

Tri slovenské evanjelické kostoly figurujú od roku 2008 v zozname Svetového dedičstva UNESCO v rámci súboru ôsmich kultúrno-historických pamiatok pod názvom Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Ide o kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku.

Ďalšie články zo seriálu Kostoly Slovenska nájdete tu.

Fotografie všetkých evanjelických kostolov aj s údajmi nájdete na našej webovej stránke www.kostolyslovenska.sk.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.