Kostoly Slovenska
Máme takmer 550 evanjelických kostolov, najviac ich je v Banskobystrickom kraji
Najstaršie pôvodné evanjelické kostoly, ktoré slúžia svojmu účelu nepretržite až dodnes, sa nachádzajú v Leštinách a Zemianskych Kostoľanoch.

Evanjelický kostol v obci Svätý Kríž. Foto: Zdenko Dzurjanin
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) je druhá najväčšia cirkev pôsobiaca na našom území. Podľa posledného sčítania obyvateľov sa k nej hlási 286 907 obyvateľov (5,3 % občanov Slovenskej republiky).
Jej počiatky siahajú do prvej polovice 16. storočia, keď na územie súčasného Slovenska začala prenikať reformácia Lutherovho smeru z nemeckého Wittenbergu.
Evanjelikmi sa volajú podľa evanjelií, ktoré tvoria súčasť Biblie. Základným prameňom ich viery je Biblia (Písmo) a Augsburské vyznanie z roku 1530 je ich hlavným vierovyznaním. Symbolom evanjelickej cirkvi je Lutherova ruža.
Vnútorná organizácia cirkvi je založená na princípoch samosprávy a rovnoprávnosti všetkých jej členov.
Výstavba artikulárnych kostolov
Prvé územnosprávne delenie evanjelickej cirkvi v Uhorsku bolo ustanovené na Žilinskej synode v roku 1610, ktorá zároveň určila organizačnú štruktúru evanjelickej cirkvi vo vtedajšom Hornom Uhorsku.
Do roku 1670 väčšina obyvateľov Uhorska patrila k evanjelikom, ale v rokoch 1670 – 1680 v rámci protireformácie došlo k úplnému zákazu evanjelickej cirkvi. Od roku 1681, keď boli prijaté Šopronské artikuly, bola evanjelická cirkev povolená, ale s určitými obmedzeniami. Vtedy bolo na našom území postavených niekoľko tzv. artikulárnych kostolov (napr. Hronsek, Istebné, Kežmarok, Svätý Kríž).
Evanjelický kostol v obci Hronsek. Foto: Zdenko Dzurjanin
Až v roku 1781 po prijatí Tolerančného patentu došlo k čiastočnému zrovnoprávneniu cirkví v Uhorsku. V tomto období (počnúc rokom 1770) a za nasledujúcich 120 rokov (1781 – 1901) bolo v Hornom Uhorsku postavených 302 evanjelických kostolov.
Rovnosť cirkví pred zákonom však nastala až v revolučnom roku 1848. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa z Evanjelickej cirkvi v Uhorsku vyčlenila samostatná Cirkev evanjelická a. v. na Slovensku.
Najnovší kostol stojí v Seredi
Po roku 1989 sa evanjelická cirkev začala rozvíjať v nových podmienkach. Dnes má dva dištrikty – západný a východný, ktoré sa skladajú zo seniorátov. Na čele dištriktov stoja dištriktuálni biskupi (v súčasnosti biskupom Západného dištriktu ECAV je Ján Hroboň a biskupom Východného dištriktu ECAV Peter Mihoč), ktorí s generálnym biskupom ECAV na Slovensku (v súčasnosti Ivan Eľko) tvoria zbor biskupov.
Na Slovensku dnes stojí 541 evanjelických kostolov, z toho 19 sa nepoužíva vôbec alebo len raz do roka.
Evanjelický kostol v obci Gemer. Foto: Zdenko Dzurjanin
Od nástupu socializmu vo februári 1948 až do Nežnej revolúcie v novembri 1989 bolo postavených 43 evanjelických kostolov vrátane takých, ktoré boli prestavané na kostol z inej budovy.
Po roku 1990 bolo postavených 38 kostolov a 11 kostolov bolo prestavaných z iných objektov (napríklad zo základnej školy, zo synagógy a i.). Posledný evanjelický kostol postavili v roku 2019 v Seredi. V súčasnosti evanjelici kostol vo výstavbe nemajú.
Počty kostolov podľa krajov
- Banskobystrický kraj: 191
- Prešovský kraj: 99
- Košický kraj: 71
- Žilinský kraj: 56
- Trenčiansky kraj: 40
- Nitriansky kraj: 36
- Trnavský kraj: 29
- Bratislavský kraj: 19
Počty kostolov podľa cirkevných jednotiek
Západný dištrikt
- Novohradský seniorát: 59
- Rimavský seniorát: 48
- Bratislavský seniorát: 40
- Hontiansky seniorát: 36
- Dunajsko-nitriansky seniorát: 30
- Považský seniorát: 26
- Zvolenský seniorát: 25
- Myjavský seniorát: 17
Spolu: 281
Východný dištrikt
- Gemerský seniorát: 62
- Šarišsko-zemplínsky seniorát: 58
- Tatranský seniorát: 52
- Liptovsko-oravský seniorát: 37
- Turčiansky seniorát: 28
- Košický seniorát: 23
Spolu: 260
Zaujímavosti
Evanjelické kostoly nemajú patrocíniá.
V období reformácie (polovica 16. storočia) boli takmer všetky rímskokatolícke kostoly na našom území zabraté evanjelikmi. Koncom 16. storočia bolo na území Horného Uhorska asi 90 % kostolov evanjelických. Tento počet neskôr aj vplyvom protireformačných aktivít jezuitov začal klesať.
Najstaršie pôvodné evanjelické kostoly, ktoré slúžia svojmu účelu nepretržite až dodnes, sa nachádzajú v Leštinách (1689) a Zemianskych Kostoľanoch (1736).
Veľký evanjelický kostol v Bratislave. Foto: Zdenko Dzurjanin
Najväčšie evanjelické kostoly sú vo Svätom Kríži, Veľký evanjelický kostol v Bratislave a v Brezovej pod Bradlom.
Tri slovenské evanjelické kostoly figurujú od roku 2008 v zozname Svetového dedičstva UNESCO v rámci súboru ôsmich kultúrno-historických pamiatok pod názvom Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Ide o kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku.
Ďalšie články zo seriálu Kostoly Slovenska nájdete tu.
Fotografie všetkých evanjelických kostolov aj s údajmi nájdete na našej webovej stránke www.kostolyslovenska.sk.