Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2023, 13:13

Plenárne zasadanie KBS

Biskupi zriadia v každej diecéze kontaktné miesto na hlásenie zneužívania

Biskupi zriadia v každej diecéze kontaktné miesto na hlásenie zneužívania

Foto: TK KBS/Peter Zimen

KBS tiež odobrila otvorenie procesu blahorečenia zakladateľky Rodiny Nepoškvrnenej, rehoľnej sestry Bernadety Pánčiovej.

Prvé kontaktné miesta na ochranu maloletých, kde je možné nahlasovať prípady zneužívania detí zo strany klerikov, vznikli v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.

Na tlačovej konferencii počas 105. plenárneho zasadnutia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) to uviedol predseda KBS arcibiskup Bernard Bober.

Podľa neho budú takéto miesto zriadené postupne počas leta a jesene na každom biskupskom úrade. „Všetci ľudia, ktorí budú mať pocit, že im bolo ublížené, tam budú mať dvere otvorené,“ povedal Bober.

Komisia KBS pre ochranu maloletých v cirkvi bola založená v roku 2018.

Bober predstavil i novú hovorkyňu, ktorou sa po roku, keď KBS nemala hovorcu, stala Katarína Jančišinová.

„Oslovili sme niekoľko známych tvárí a osobností, ktoré by mohli zastávať pozíciu hovorcu KBS, až sme sa nakoniec pristavili pri tejto dáme. Môže to byť pozitívna zmena, bude vedieť rozprávať aj inou ako kostolnou rečou, ktorou hovoríme my kňazi,“ povedal košický arcibiskup.

„Vidíte, že kráčame v línii Svätého Otca, nebojíme sa dať žene do ruky nielen varechu, ale aj mikrofón,“ glosoval arcibiskup Bober.

Biskupi odobrili aj otvorenie procesu blahorečenia zakladateľky Rodiny Nepoškvrnenej, rehoľnej sestry Bernadety Pánčiovej. O dovolenie začať beatifikačný proces požiadala Kongregácia milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky.

Biskupi si vypočuli informácie o príprave na Svetové dni mládeže (SDM), ktoré budú v ňoch 1. až 6. augusta 2023. Zúčastní sa na nich aj Svätý Otec František. Zo Slovenska sa prihlásilo 2 000 mladých ľudí, sprevádzať ich budú biskupi Tomáš Galis, Milan Lach a Peter Beňo.

Inzercia

O aktuálnych otázkach biskupov informovali členovia viacerých poradných orgánov. Rada KBS pre pastoráciu v zdravotníctve predstavila aktuálne postavenie kňazov v nemocniciach, ako aj pripravovaný formačný kurz pre nemocničných kaplánov, ktorý bude v spolupráci s Ekumenickou radou cirkví.

Rada KBS pre rodinu pozvala na blahorečenie poľskej rodiny Jozefa a Viktórie Ulmovcov, ktoré je naplávané na 10. septembra 2023 v poľskej obci Markova. 

Foto: TK KBS/Peter Zimen

Členovia KBS si vypočuli informácie aj o pomoci utečencom z Ukrajiny, o projektoch podpory prenasledovaným kresťanom a tiež o projekte adopcie na diaľku.

Na plénarnom zasadnutí diskutovali o príprave Jubilejného roka 2025. V tejto súvislosti uvažujú vyhlásiť aj celonárodnú púť.

Biskupi hovorili aj o spoločnom plénarnom zasadnutí s Českou biskupskou konferenciou, ktoré je naplánované na október 2023 vo Vranove u Brna. Počas zasadania biskupi rokovali s predstaviteľmi Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku.  

Na sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý si pripomíname 5. júla, biskupi pozývajú na celonárodnú púť k solúnskym vierozvestcom do Nitry. V tento deň zároveň začne Rok kresťanskej kultúry. Jeho cieľom je nielen zviditeľnenie kresťanskej kultúry, ale aj aj prezentovanie a šírenie kresťanskej kultúry života. Ide o iniciatívu Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru KBS, ktorú vedie vojenský ordinár František Rábek. 

Programovým heslom budú slová „Príklad vierozvestcov – inšpirácia pre súčasnosť“. Príležitosťou pre aktuálny rok je spomienka na 1 160. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda do našej vlasti.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.